NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 20/2009
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Najciekawsza bajka   Tomasz Dębiec 2
– Czy drzewa potrafią się przemieszczać? – pyta intrygująco Marek Pacek (na zdjęciu u góry).
– Nieeeeee! – przeciągle odpowiada chór przedszkolaków.
– Muszę was zdziwić... – ciągnie leśnik, a ja sam zaczynam się zastanawiać, co wymyśli człowiek w zielonym mundurze.
Informacje    4
Wydział Leśny SGGW – Trzy i pół setki pierwszaków; Inauguracja roku na WL w Krakowie – Młodzi-leśni z ambicjami; Polskie Towarzystwo Leśne – Trzeci z Pro bono silvae; Nadleśnictwo Sarbia – Jubileuszowy Turniej Leśny; Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu – Jubileusz 90-lecia Poznańskiego Koła Leśników; Nadleśnictwo Wielbark – Grzybowanie
Zasady sir Isaacka   Mieczysław Remuszko 7
Sytuacja, o której piszę, powtarza się po każdych kolejnych wyborach parlamentarnych i związanych z nimi nieodłącznie zmianach na szczytach władzy. Następuje wymiana kadr.
Szast i leśnictwo jutra   Wojciech Sobociński 8
O potrzebie zmian w polskim leśnictwie wynikających z doświadczeń na powierzchni pohuraganowej w Puszczy Piskiej mówi prof. Kazimierz Rykowski z Zakładu Ekologii Leśnej i łowiectwa IBL.
Kto zyska, kto straci...   Mieczysław Remuszko 11
Z uzasadnienia projektu rozporządzenia dotyczącego prawa do bezpłatnych mieszkań służbowych w Lasach Państwowych, wynika, że jest on realizacją postulatów związków zawodowych działających w leśnictwie. Czy na pewno?
Inżynierowie po Tomaszowie   Rafał Zubkowicz 12
Do niedawna mieliśmy trzy wydziały leśne – od 1 października jest ich dwa razy więcej. Instytut Nauk Leśnych, najnowszy ośrodek kształcący inżynierów leśnictwa, ruszył właśnie w Tomaszowie Mazowieckim. Rozmawiamy z jego dyrektorem, dr. hab. Jerzym Borowskim, profesorem Uniwersytetu Łódzkiego.
Leśnicy na bocznym torze ochrony?   Aleksander Malinow 14
Aktualne rozwiązania prawne wyłączają leśników z decydowania o zakresie i formach działań związanych z ochroną przyrody na terenie lasów. Między przyrodnikami i leśnikami toczą się potyczki na argumenty. Ci ostatni tymczasem od wielu pokoleń z powodzeniem zajmują się ochroną przyrody.
Miodem płynąca   Hubert Lachowicz 16
Daktylowiec właściwy jest prawdopodobnie najbardziej znaczącym symbolem w całym świecie roślin. Dzieje upraw tej palmy wiążą się nierozerwalnie z historię Hebrajczyków i innych starożytnych ludów Bliskiego Wschodu.
Stolica za progiem   Wojciech Sobociński 18
Przed zniszczeniem obroniły Puszczę najpierw niedostępne bagna i jałowość piasków wydmowych, potem rozumna myśl planistyczna, wybiegająca w przyszłość i stawiająca na wysokim miejscu pojęcie wspólnego dobra narodowego.
Lipa szerokolistna ze Szperówki   Robert Tomusiak, Paweł Zarzyński 19
W poprzednim odcinku cyklu zaprezentowaliśmy wiekową lipę drobnolistną z miejscowości Szperówka nieopodal Szczebrzeszyna. W bieżącym numerze Lasu Polskiego przedstawimy jej sąsiadkę i kuzynkę – lipę szerokolistną (Tilia platyphyllos) rosnącą w tej samej miejscowości w odległości zaledwie kilkuset metrów.
Występowanie boreczników na Kujawach i Pomorzu   Piotr Gawęda 20
Choć boreczniki traktuje się jako jednego szkodnika, to nie należy zapominać, że jest to kilka gatunków o odmiennych upodobaniach. Stąd i prognozowaniu ich występowania należy poświęcić szczególną uwagę.
Jaki z ciebie szef?   Jan Dzięcielski 22
Dziś, aby osiągnąć sukces rynkowy, należy maksymalizować wszystkie składniki wpływające na rozwój przedsiębiorstwa. Dotyczy to również stylu kierowania, o czym powinni wiedzieć także menedżerowie w leśnych mundurach.
Pierwsze drzewa ścięli za granicą   Katarzyna Piątkowska 25
Projekt Europejski las Zespołu Szkół Leśnych w Tucholi wygrał konkurs w ramach Programu Leonardo da Vinci. Dzięki temu szkoła mogła wysłać dziesięciu uczniów na trzytygodniowe praktyki do trzech zagranicznych szkół.
Skrzynka dla półdziuplaków z dwoma owalnymi otworami   Dariusz Graszka-Petrykowski 26
Ze względu na skomplikowaną konstrukcję nie jest to zbyt popularny model w polskich lasach. Warto jednak pomyśleć o wywieszeniu jednej lub kilku takich skrzynek w pobliżu leśniczówki, gdyż zapewniają one gniazdującym ptakom zdecydowanie większe bezpieczeństwo niż zwykłe skrzynki półotwarte opisane w poprzednim artykule z tej serii.
A jednak w koronie   Zdzisław Szunke 27
Obchodom 35. rocznicy powstania Roztoczańskiego Parku Narodowego towarzyszyło odnowienie tamtejszego pomnika pamięci poległych leśników. 35 lat temu był to pierwszy taki pomnik w Polsce, a jego budowa nie była wcale taka prosta.
Chodniki owadzie cz. 1   Tomasz Jaworski, Robert Kimbar 28
Ślady żerowania owadów w drewnie to coś więcej niż tylko wada drewna. To także informacja o wyraźnie obniżonej z jakiegoś powodu kondycji i siłach witalnych drzewa.
Na kurs!   Mieczysław Remuszko 30
Na Off Road Test organizowany przez Agencję Motoryzacyjną Sierpowski zjechało 30 aut, mniej lub bardziej terenowych, stanowiących przegląd oferowanych w Polsce nowości. Testowanie samochodów przypominało momentami Rajd Paryż–Dakar.
Przewodnik po ArcGIS Desktop (18)   Reklamodawca 31
Narzędzia w środowisku ArcGIS ułatwiają proces geoprzetwarzania danych przestrzennych i pomagają modelować zjawiska świata rzeczywistego. Jednak, kiedy jest wiele kroków wymaganych w toku geoprzetwarzania, może okazać się trudnym zarządzanie założeniami, narzędziami, zestawami danych.
Z zagranicy   Arkadiusz Seliga 32
Szkocja. Stypendia Komisji Leśnej; Finlandia. Sondaż na temat lasów; Kanada. Zmiana klimatu a pożary; Niemcy. Pozyskanie w 2008 roku; Finlandia. Rząd wesprze branżę
Z wydawnictw   Wojciech Sobociński 33
Nadleśnictwo Augustów. Roman Rogoziński. Nadleśnictwo Augustów 2009, s. 128
Monitoring ptaków lęgowych. Przemysław Chylarecki, Arkadiusz Sikora, Zbigniew Cenian (red.). GIOŚ 2009, s. 615
Las Polski - numer 20/2009
Polecamy