NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 19/2009
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Diabelskie Pustkowia   Daniel Klawczyński 2
Poligon usytuowany na południe od Bornego Sulinowa obejmował obszar 180 km2. Tutejsza gleba w latach 1933–92 była regularnie ryta i utwardzana kołami ciężkich pojazdów wojskowych. Taki stan rzeczy sprzyjał rozwojowi wielkopowierzchniowych wrzosowisk, będących dziś jedną z głównych atrakcji tego regionu.
Informacje    4
Uroczystości w Izabelinie i Palmirach; Zaryczeli po mistrzowsku; Sprzątanie Kanału; Leśnicy-artyści nagrodzeni; Ogólnopolska Pielgrzymka Leśników; Konferencja w Białowieży
Rajdowy leśników luz   Tomasz Dębiec 8
XXI Rajd Leśników Na Harnasiowym Szlaku mamy już za sobą. Dwudziesty pierwszy był tylko z nazwy, ponieważ, jak przypomniał podczas finałowej imprezy przewodniczący Związku Leśników Polskich w Rzeczpospolitej – Jerzy Przybylski, pominięto w numeracji trzynastkę, a więc tak naprawdę tegoroczna impreza była dwudziesta z kolei.
Białowieża niedowierza   Mateusz Gutowski 10
To pierwsza tego rodzaju, obiecująca próba powiększenia parku narodowego. Jednak nauczona doświadczeniem lokalna społeczność pozostaje nieufna i jakoś nie rzuca się na obiecane dotacje.
Lipa drobnolistna ze Szperówki   Robert Tomusiak, Paweł Zarzyński 11
Szperówka to mała miejscowość leżąca nieopodal trasy nr 74 biegnącej z Janowa Lubelskiego do Zamościa. Znajduje się po jej lewej stronie na przedmieściach Szczebrzeszyna.
Parku poszerzenia konsekwencje   Mateusz Gutowski 12
O losach nadleśnictw, pozyskiwaniu drewna w Puszczy, jej zarządzaniu i przyszłości po planowanym poszerzeniu obecnych granic, z Januszem Zalewskim, podsekretarzem stanu i Głównym Konserwatorem Przyrody rozmawiał Mateusz Gutowski.
Dobry pretekst   Wojciech Sobociński 14
O rocznicy ochrony Puszczy Białowieskiej, królewskich łowach i ich wpływie na ochronę przyrody rozmawiamy z Januszem Korbelem, gorącym zwolennikiem poszerzenia parku narodowego na obszar całej Puszczy Białowieskiej.
Przewodnik po ArcGIS Desktop (17)   Reklamodawca 15
W oknie aplikacji ArcToolbox lub w drzewie katalogów aplikacji ArcCatalog można utworzyć nowe skrzynki narzędziowe, które będą zawierały aktualnie potrzebne narzędzia.
Nie tylko kornik   Jacek Stocki 16
Jednym ze szkodników, który upodobał sobie świerki, jest miechun świerkowy. Towarzyszy mu ochojnik świerkowiec i inne owady wysysające soki z młodych pędów i igliwia.
Ziarna życia   Hubert Lachowicz 18
Granat jest jednym z najstarszych drzew uprawianych przez człowieka nie tylko w Ziemi Świętej, ale na całym Bliskim Wschodzie. świadczy o tym ogromne znaczenie, jakie odgrywał w religii Hebrajczyków, Egipcjan i wyznawców Kościoła Chrystusowego.
Z wydawnictw   Wojciech Sobociński 19
Od siekiery, czyli wstęp do toporologii. Edward Marszałek. Ruthenus 2009, s. 144
Rębnia gniazdowa a ptaki   Danuta Pepłowska-Marczak 20
Jaki wpływ na populacje ptaków ma rębnia gniazdowa? Na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jak pokazują badania, gniazda mogą w pewnym stopniu odwzorowywać procesy naturalne, ale ich wpływ jest tak rozmaity, jak różne są preferencje leśnych gatunków ptaków.
Bezdomna dyrekcja   Jarosław Krawczyk 22
Po 73 latach Biuro Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych w Warszawie zostało przeniesione ze swojej pierwotnej siedziby przy ul. Wawelskiej do budynku przy ul. Bitwy Warszawskiej. Mało kto wie, że perturbacje lokalowe przeżywało też biuro dawnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białowieży.
Przeszłorębne gniją   Antoni Dardziński 24
To, że drzewostan dłużej czeka na eksploatację, nie obywa się bez następstw. Badania użytkowanych drzewostanów rębnych i przeszłorębnych pokazują związki pomiędzy wiekiem drzewostanu a występowaniem zgnilizny.
Skrzynki dla półdziuplaków   Dariusz Graszka-Petrykowski 29
W pobliżu leśniczówki warto powiesić półotwarte skrzynki dla muchołówki szarej, pliszki siwej i kopciuszka. Gatunki te nie stronią od bliskości człowieka (a wręcz przeciwnie!), ale nie odpowiadają im klasyczne, zamknięte ze wszystkich stron budki.
Leśnicy najlepsi wśród mundurowych   Joanna Sienkiewicz 30
18 września na terenie Jednostki Wojskowej nr 1106 w Olsztynie odbył się I Turniej Służb Mundurowych w halowej piłce nożnej.
Białe jagody to nie nowość   Wojciech Sobociński 30
O białych owocach borówki czarnej Vaccinium myrtillus pisaliśmy już dwukrotnie (LP 21/2008 i LP 2/2009). Z materiałów nadesłanych przez Czytelników wynika, że te rzadkie odmiany spotykane są na terenie nadleśnictw Gościeradów i Międzyrzec Podlaski.
Drewniany las   Redakcja 31
Las rąk, las głów, las tajemnic. Las drewna. Czy drewniany las może być niezwykły? Drewno – życie po śmierci, drugie życie drzewa. Temat na pozór łatwy znowu zmusił Was do intelektualnego wysiłku.
Z zagranicy   Arkadiusz Seliga 32
Brazylia. Odpowiedzialność w przeszłości; Skandynawia. Popyt na drewno energetyczne; Finlandia. Nie chcą pracować samotnie; Finlandia. Trwa kolejne półrocze recesji; Austria. Ponad 100 dni zdjęciowych w lasach; Wielka Brytania. Wielkoobszarówka na starcie
Rynek drzewny   Magdalena Żuchlińska 32
Finlandia. Sektor drzewny słabnie; Kanada. Nowe zastosowania drewna; Drewex. Złoty Laur Konsumenta; Chiny i Kanada. Nowi partnerzy
Szumi Dewajtis na Polesiu   Jacek Stocki 34
Dąb Dewajtis jest tytułowym bohaterem powieści Marii Rodziewiczówny (1863–1944). Powieść, będąca bodaj najbardziej poczytnym dziełem pisarki, została opublikowana w 1889 roku.
Las Polski - numer 19/2009
Polecamy