NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 18/2009
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Dekada targów w Rogowie   Rafał Zubkowicz 2
Pierwsze Targi Leśne w Rogowie odbyły się w 1999 roku. Tegoroczne, po dziesięciu latach od debiutu, jak podają organizatorzy, zgromadziły 86 firm i instytucji oraz ponad dwa tysiące zwiedzających.
Informacje    4
Dopłaty bezpośrednie – Skorzystało 2/3 nadleśnictw; Prawo – Ostrzejsze oceny środowiskowe dla zalesień; Zarządzenia – W DGLP albo w zulu; RDLP w Krośnie – Pamięci leśników-żołnierzy
Dotrzeć blogiem   Witold Ciechanowicz 6
Daje się słyszeć głosy, że edukacja przyrodniczo-leśna się nie sprawdziła: ludzie jak wyrzucali śmieci do lasu, tak robią to nadal, quady jak jeździły, tak jeżdżą. Nadleśnictwo Gdańsk postanowiło w nietypowy sposób zmierzyć się z problemem psów lesie. I to nie wydając nawet złotówki.
Harasymiada 2009   Edward Marszałek 7
O wielu leśnych akcentach z życia poety Jerzego Harasymowicza można było usłyszeć w trakcie trzydniowej imprezy pod hasłem Harasymiada 2009 (10–12 września, Komańcza), przygotowanej przez Gminny Ośrodek Kultury w Komańczy.
Sprawdzona marka   Tomasz Dębiec 8
O wydziałowych zmianach, uczelnianej specyfice, dziekańskiej współpracy i o tym, że przyszłych studentów nie trzeba zachęcać, aby studiowali na wydziale leśnym uczelni krakowskiej, rozmawiamy z jego gospodarzem, dziekanem Stanisławem Orłem.
Dąb Bolko z Hniszowa   Robert Tomusiak, Paweł Zarzyński 9
Podróżując po Polsce w poszukiwaniu wiekowych drzew, a w szczególności dębów, przyzwyczailiśmy się do tego, że wiele z nich znajduje się w oględnie mówiąc nie najlepszym stanie zdrowotnym, zaś dla dalszego utrzymania ich przy życiu konieczne są niezliczone zabiegi konserwatorskie.
Ocena uszkodzeń mrozowych sadzonek   Maria Hauke, Stefan Tarasiuk, Wojciech Wesoły 9
Nagłe spadki temperatury na początku zimy i długo utrzymujące się mrozy, przy braku pokrywy śnieżnej, są przyczyną uszkodzeń korzeni sadzonek w szkółkach. Przedstawiamy dwa sposoby oceny takich uszkodzeń.
Uczelnia uczelni nierówna   Dorota Łakomy 10
Gdy dokonamy już wyboru drogi zawodowej, dobrze jest zastanowić się, gdzie chcemy się w tym wymarzonym zawodzie kształcić. Oferta dydaktyczna poszczególnych szkół, dotycząca tego samego kierunku, może się bowiem różnić...
Student globalny   Daniel Pogorzelec 12
Sale wykładowe jak spacerniak, brak podziału na lata studiowania, wykładowcy traktujący ucznia jak kolegę i wszechobecny luz, a w laboratoriach mikroskopy elektronowe i nieograniczona dostępność do drogiego sprzętu.
Co dolega żubrom?   Wojciech Sobociński 14
Dwadzieścia lat temu amerykański naukowiec opisał nowy gatunek pasożyta, którego rola w śmiertelności naszych żubrów jest wielką tajemnicą. To dowód, że wciąż nie możemy być pewni przyszłości największego leśnego przeżuwacza.
Dzik jest dziki?   Grzegorz Skurczak 16
Chyba mało kto wie, że drugim co do lesistości (42%) miastem w Polsce są Katowice. Lasy pofragmentowane przez drogi, zabudowę mieszkaniową i przemysłową to dość niespokojny dom dla dzikich zwierząt.
Na końcu świata   Tomasz Dębiec 18
Droga do pracy przypominająca wyczynowe kajakarstwo górskie, odludzie, brak dróg i mostów, uprawy jak dżungla i niedźwiedzie za ścianą leśniczówki. Oto dzień powszedni dwóch twardzieli znad Sanu – leśników z Leśnictwa Jabłonica (Nadleśnictwo Dynów).
Odrodzona   Hubert Lachowicz 20
Sykomora nie wytwarza nasion w owocach. W celu jej rozmnażania wykorzystywano zdolność tego drzewa do odradzania się z fragmentów pędów lub korzeni m.in. z tego powodu sykomora stała się symbolem łączności z Bogiem, odrodzenia i odnowy.
Z wydawnictw   Wojciech Sobociński 21
Razem na bieguny. Marek Kamiński. Fundacja Marka Kamińskiego 2008, s. 201
Skrzynki dla puszczyków (typ E i kominowa)   Dariusz Graszka-Petrykowski 22
Opisane tu skrzynki nie zostały uwzględnione w obowiązującej obecnie Instrukcji ochrony lasu. Całkowicie niesłusznie, gdyż sowy są niezbędnym elementem środowiska leśnego, w dodatku bardzo zagrożonym ze względu na brak naturalnych miejsc do gniazdowania.
Przewodnik po ArcGIS Desktop (16)   Reklamodawca 25
Skrzynki narzędziowe opisane w poprzednim odcinku to sposób na skatalogowanie narzędzi geoprzetwarzania w sposób ułatwiający odnalezienie i skorzystanie z nich.
Grajmy hejnał Loretowi   Wojciech Sobociński 26
W roku 85-lecia Lasów Państwowych szczególną wartość mają mało znane wątki związane z historią leśnictwa. Jednym z nich jest hejnał dedykowany Adamowi Loretowi przez Feliksa Nowowiejskiego.
Z wydawnictw   Wojciech Sobociński 27
Ikony i cerkwie. Grażyna i Zygmunt Malinowscy, Elżbieta i Piotr Marciniszyn. Carta Blanca 2009, s. 176
Botanika leśna. Jakub Tomanek, Leokadia Witkowska-Żuk. PWRiL 2008, s. 594
Sinizna w detalach   Robert Kimbar 28
Niniejszy tekst traktuje o dwóch kwestiach. Po pierwsze, brakarstwo bardzo precyzyjnie definiuje terminy, którymi się posługuje, a po drugie, najczęściej (do czego już chyba wszystkich przekonałem) normowa definicja to tylko kropla w morzu rzeczywistej wiedzy.
Co ósme klasę (co najmniej) w dół   Antoni Dardziński 30
Najpierw nieznacznie odarta kora, a po latach kilka zgniłych wałków, które trafiają na stos opałowy. Cena za niefrasobliwie wykonaną zrywką może być szczególnie wysoka w drzewostanach świerkowych.
Rynek drzewny   Magdalena Żuchlińska 32
Spółki drzewne. Prywatyzacja; Rosja-Finlandia. Batalia o cło trwa; USA. Ceny powoli rosną; Kanada. Regres mija?
Z zagranicy   Arkadiusz Seliga 32
Szwecja. Zwolnienia w Sveaskogu; Finlandia. 10. wielkoobszarówka; Austria. Jeziora coraz cieplejsze; Niemcy. Genetyczne odciski palców; Niemcy. Czarna księga BUND; Szwecja. Podwójna certyfikacja
Las Polski - numer 18/2009
Polecamy