NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 17/2009
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Bo tak było   Rafał Zubkowicz 2
– A dlaczego te kłody tak wysoko? – zapytałem kiedyś znajomego, który w lasach nad Prypecią ma ich kilkadziesiąt. W odpowiedzi padło coś w rodzaju: – A ja wiem? Zawsze tak było.
Informacje    4
Zarządzenia – Mniej farby na drzewach; Mieszkania służbowe – Tylko leśniczy i nadleśniczy; Mazury – Czy powstanie park narodowy?; Koncert w Mirachowie – Blues wśród drzew; Komitet Ochrony Orłów – Szponiaste wciąż w potrzebie
I Ogólnopolskie Otwarte Mistrzostwa Drwali w Tucholi   Małgorzata Dworak 7
10 lipca 2009 r. w letnim kalendarzu pojawiła się nowa impreza – po raz pierwszy rozegrane zostały Ogólnopolskie Otwarte Mistrzostwa Drwali w Tucholi.
Kto ma pszczoły, ten ma miód   Wojciech Sobociński 8
Znane wśród pszczelarzy powiedzenie głosi, że w cztery lata po śmierci ostatniej pszczoły nastąpi zagłada ludzkości. Podobno autorem tych słów jest Albert Einstein. Byłoby lepiej, gdybyśmy nie próbowali zweryfikować prawdziwości postawionej przez niego tezy.
Czy pszczoły przetrwają?   Jacek Stocki 10
Szybki rozwój przemysłu chemicznego produkującego środki ochrony roślin jest z jednej strony błogosławieństwem dla wszystkich gałęzi produkcji roślinnej, ale z drugiej przyczynia się do zabijania wielu gatunków zwierząt, w tym owadów zapylających rośliny.
Co z tą Puszczą?   Mateusz Gutowski 12
...a raczej co z tym Parkiem? Można by pytać, parafrazując tytuł znanego programu Tomasza Lisa. Poszerzenie Białowieskiego Parku Narodowego jest szeroko komentowane we wszystkich mediach. Ton komentarzy w samej Białowieży jest jednak nieco inny.
Dąb Poganin z Węglówki   Robert Tomusiak, Paweł Zarzyński 13
W numerze 8/2009 przedstawiliśmy sylwetkę Chrześcijanina – imponującego dębu szypułkowego rosnącego w miejscowości Januszkowice na Podkarpaciu.
Las powraca   Aleksander Malinow 14
Od uruchomienia zakładów w 1966 r. do 1994 r. całkowitemu zniszczeniu uległo 745 ha lasu, a 85% powierzchni lasów Nadleśnictwa Puławy zostało uszkodzonych. Od tego czasu systematycznie zmniejsza się emisja gazów, a dzięki działaniom naukowców las powoli wraca.
Ten barszcz kipi nadal   Hubert Kawalec, Roman Wojtkowiak 16
Do Polski trafił pod koniec lat 50. ubiegłego wieku jako dar od ZSRR. Podarek z czasem okazał się zmorą. Mowa o barszczu Sosnowskiego, roślinie niezwykle ekspansywnej, silnie parzącej i toksycznej. Przybysz z Kaukazu zwycięsko wychodzi nawet z zetknięcia z silnymi środkami chemicznymi. W poważnym stopniu zagraża również lasom.
Tajga w Dolinie Tunkińskiej   Piotr Cieloszczyk, Maciej Domański 18
Syberia to marzenie wielu leśników. W sierpniu 2008 roku uczestnicy wyprawy badawczej Wydziału Leśnego SGGW mieli okazję obejrzeć i poznać Dolinę Tunkińską, zakątek położony u południowo-zachodnich brzegów Bajkału.
Symbol grzechu i błogosławieństwa   Hubert Lachowicz 20
Figowiec pospolity (Ficus carica) jest w Biblii, po oliwce europejskiej, najpopularniejszym drzewem. Słowa figa, figowiec i przymiotnik figowy występują w Piśmie Świętym 70 razy.
Co to jest borelioza?   Patryk Matuszek 22
Borelioza (krętkowica kleszczowa) jest chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterię Borrelia burgdorferi. W Europie występują trzy groźne dla człowieka gatunki: B.burgdorferi sensu stricto, B. garinii oraz B. afzelii.
W pozytywistycznym nurcie   Dariusz Gizak 24
To typowy przykład organizacji lokalnej. Niewielki obszar działania – okolice Narwiańskiego Parku Narodowego – sprawia, że efekty są bardzo namacalne. To co robi Towarzystwo to urzeczywistnienie powiedzenia o globalnym myśleniu i lokalnym działaniu.
Żywicowane? Nie, dziękuję   Antoni Dardziński 26
Problemu z drewnem obarczonym spałami żywiczarskimi już dawno być nie powinno. Jest jednak i mimo że drewno obarczone spałą może być klasyfikowane nawet jako WA0, w praktyce wręcz trudno je sprzedać.
Przewodnik po ArcGIS Desktop (15)   Reklamodawca 27
ArcGIS Desktop oferuje środowisko geoprzetwarzania zawierające narzędzia, z których można korzystać na wiele sposobów, w tym poprzez okna dialogowe aplikacji ArcToolbox.
Sinizna   Robert Kimbar 28
Wśród typowych zabarwień drewna iglastego wymienia się trzy: siniznę, brunatnicę oraz czerwień bielu. Pierwsze z nich jest spotykane najczęściej.
Zginął co trzeci leśnik   Wojciech Sobociński 30
Leśnicy są grupą zawodową, która w czasie ostatniej wojny światowej poniosła olbrzymie straty. Ogólne szacunki mówią, że w walce, podczas tortur i więzienia, a także w wyniku rozstrzelań śmierć poniosło od 2500 do 4500 osób zatrudnionych w polskich lasach.
Z wydawnictw   Wojciech Sobociński 32
Marcin major Mieczysław Tarchalski 1903–1981. Zbigniew Zieliński. Rytm 2008, s. 122
Z zagranicy   Arkadiusz Seliga 33
Rosja. Powolne odbicie od dna
Rynek drzewny   Magdalena Żuchlińska 34
Rosja – Finlandia. Drewno czeka na granicy; Drewno. Egzotyczne drewno z sosny; Polskie drewno. Rośnie eksport
Las Polski - numer 17/2009
Polecamy