NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 15-16/2009
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Wciąż niezastąpiony   Tomasz Dębiec 2
Koń – przyjaciel lasu. Zrywka drewna prowadzona dzięki sile tych zwierząt przynosi najmniej szkód. To truizm, każdy leśnik o tym wie. Podobno jeszcze mniej szkodzi system oparty o zrywkę nasiembierną z wykorzystaniem forworderów, ale przy warunkach wręcz laboratoryjnych – szlaki zrywkowe oplatające las gęstą siecią, drogi, teren niezbyt trudny itd. Górskim lasom w Polsce daleko do tego modelu. Tutaj koń okazuje się niezastąpiony.
Informacje    4
Letnie żywioły – 65 mln strat w Lasach; Ministerstwo Środowiska Natura 2000 – miejsca żyjące i do życia; Nadleśnictwo Supraśl – Pomogli policji zatrzymać mordercę
Koń piarowiec   Tomasz Dębiec 6
Po okresie zachłyśnięcia się mechanizacją konie pracujące w lesie z powrotem zyskują uznanie. Poza tym zwierzęta te dobrze wpływają na wizerunek Lasów.
Natura 2000 zmusza do zmian   Wojciech Sobociński 8
O tym, co oznacza Natura 2000 dla gospodarki leśnej oraz o planach poszerzenia Białowieskiego Parku Narodowego z Januszem Zaleskim, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Środowiska i głównym konserwatorem przyrody, rozmawia Wojciech Sobociński.
Ile drzewostanów przeszłorębnych?   Bronisław Kłapeć, Stanisław Miścicki, Edward Stępień 12
Odpowiedź na artykuł Wojciecha Sobocińskiego Przeszłorębne rozważania (Las Polski nr 9/2009).
Bezdroża erystyki   Wojciech Sobociński 13
Przeszłorębne rozważania były przede wszystkim krytyką zakresu i celowości ekspertyzy. Pytania kierowałem do władz LP, nie do wykonawców, którzy najwyraźniej nie zrozumieli, o co mi chodziło.
Nadzór jest. I nie jest z nim źle   Waldemar Brodziuk 14
Czytając artykuł Nadzór: jest a jakby go nie było (Las Polski 11/2009), odniosłem wrażenie, jakby autor miał za złe zarówno starostwom, jak i samym leśnikom, że nadzór nad lasami prywatnymi jest nie do końca dobrze prowadzony. Myślę, że sytuacja nadzoru nie przedstawia się aż tak źle.
Częściowa, ale satysfakcja   Rafał Zubkowicz 16
Sukcesem leśnych kompleksów promocyjnych jest edukacja. Zdystansowała ona inne dziedziny, które stawiano jako cel ich działania. Po latach doświadczeń i w odmiennych okolicznościach, w jakich dziś funkcjonuje leśnictwo, warto zastanowić się nad przyszłością lkp.
Polskie podwórko FSC   Jacek Stocki 18
Gospodarka leśna w Polsce potrzebuje aktywniejszego udziału przedstawicieli LP w procesie kształtowania polityki FSC. Organizacja narady dyrektorów tego organu na terenie Puszczy Białowieskiej stała się ważnym etapem tej współpracy.
I lasy, i firmy drzewne   Jacek Stocki 19
Trudno dziś sobie wyobrazić gospodarkę kraju funkcjonującą bez przynależności do określonego systemu certyfikacyjnego.
Prześwietlić geny   Aleksander Malinow 20
Współpraca katedr trzech wydziałów leśnych w zakresie testowania potomstwa z drzewostanów nasiennych przynosi efekty. Znamy już pierwsze wyniki tego programu.
Dymu smak   Magdalena Apostołowicz 22
Dymiące retorty – symbol Bieszczadów. Dla turystów to atrakcja podkreślająca niepowtarzalny klimat tych gór, dla mieszkańców – jedno z nielicznych tu miejsc pracy, dla leśników – możliwość zbytu najgorszego surowca.
Z wydawnictw   Artur Sawicki 24
Prawne aspekty rozwiązań ochrony przyrody w lasach w Polsce w kontekście członkostwa w Unii Europejskiej. Adam Kaliszewski i Adam Sikora. IBL 2009, 262 s.
Z wydawnictw   Wojciech Sobociński 25
Głosy ptaków. Andrzej G. Kruszewicz. Multico 2009, s. 103 (płyta CD)
Lipa z Broniszowa   Robert Tomusiak, Paweł Zarzyński 25
To, że na terenie Polski zachowało się tak dużo sędziwych, okazałych drzew jest w dużej mierze spowodowane ustrojem społecznym Pierwszej Rzeczypospolitej, w której znaczną część społeczeństwa stanowiło ziemiaństwo.
Za państwową miedzą   Tomasz Dębiec 26
Chleb powszedni kolegów w zielonych mundurach, przedzielonych państwową miedzą, może się różnić. Jak bardzo? Postanowiłem przekonać się na przykładzie naszych południowych sąsiadów – Słowaków.
Rynek drzewny   Magdalena Żuchlińska 27
Raport. Straty tartaków; Biopaliwa. Pelet zdobywa rynek; Skandynawia. Ceny papierówki spadły; FSC. Polski głos
Ściśle jawne i dostępne   Agata Kamień, Antoni Łabaj, Szczepan Rusiński 28
Prawo zezwala na korzystanie z informacji publicznej, a więc i oczekiwania społeczne są coraz większe. Serwis mapowy krakowskiej RDLP to krok w kierunku zaspokojenia tych oczekiwań.
Wschodząca gwiazda plantacji   Marek Bodył, Andrzej Załęski 30
Zakładanie plantacyjnych upraw świerka w skróconym do 40 lat cyklu produkcyjnym umożliwiłoby produkcję poza lasem drewna dla potrzeb przemysłu celulozowo-papierniczego, płytowego oraz energetyki.
Pionierzy   Anna Zakrzewska 32
Grupa studentów z Wydziału Leśnego SGGW mogła na własnej skórze przekonać się, czym jest praca w tajdze. Przez kilka tygodni prowadzili badania w górskich odludziach rosyjskiej Syberii.
Królewska oliwka   Hubert Lachowicz 34
Drzewo oliwne – charakterystyczny element krajobrazu Ziemi Świętej. Dostarczało pożywienia, światła, lekarstw, drewna, substancji pielęgnacyjnych, było składnikiem ofiar. Jego wieloaspektowe znaczenie odnajdziemy na kartach Pisma Świętego.
Brakarz na wakacjach   Robert Kimbar 36
Lato to okres oderwania się od tego, co mamy na co dzień. W brakarskim cyklu również odejdziemy na chwilę od zwyczajowych tematów i skupimy się na czymś innym, choć z wadami drewna oczywiście związanym.
Skrzynka dla dudków i kawek (typ D)   Dariusz Graszka-Petrykowski 38
Skrzynka typu D – wbrew swej popularnej nazwie – przeznaczona jest nie tylko dla kawek. Może się w niej gnieździć dudek, zagrożona wyginięciem kraska czy siniak, jedyny polski gołąb gniazdujący w dziuplach.
Przewodnik po ArcGIS Desktop (14)   Reklamodawca 39
W poprzednim odcinku omówione zostały możliwości współdziałania ze środowiskiem ArcGIS Desktop programów MS Word oraz MS PowerPoint. Tym razem będzie to arkusz kalkulacyjny MS Excel.
Od robactwa leśnego uchowaj nas   Jacek Stocki 40
Masowe, budzące grozę pojawy owadów leśnych odnotowywano od dawien dawna. Szczególnie ciekawe opisy pojawiają się na przełomie XVIII i XIX w., kiedy wymyślono też pierwsze sposoby walki ze szkodnikami.
Pożegnanie z Wawelską   Wojciech Sobociński 42
Nikt nie wie, gdzie spoczywa ciało Jana Zabłockiego, projektanta siedziby Naczelnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Nie wiadomo też co stało się z Adamem Loretem, pierwszym szefem dyrekcji. Choć w inny sposób, obaj wnieśli wkład w rozwój Lasów Państwowych.
Z żałobnej karty   Nadleśnictwa Kańczuga Pracownicy 43
Jan Jakubiec (1930–2009)
Z żałobnej karty   Artur Łachowski 43
Aleksander Jankowski (1935–2009)
Europejskie leśników bieganie   Karolina Dąbrowska 44
22–27 czerwca w Czechach (Zlaté Hory) odbyły się 16. już Mistrzostwa Europy Leśników w Biegu na Orientację. Polska ekipa wróciła z nich z 11 medalami!
Las Polski - numer 15-16/2009
Polecamy