NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 11/2009
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Konkurs fotograficzny – Las tętniący pracą   Redakcja 2
Postronny obserwator, nie przebywający na co dzień w lesie, na pierwszy rzut oka nie dojrzy tam tętna pracy. Będzie mu się wydawało, że las trwa zamyślony, wyalienowany i nic się w nim nie dzieje. Żeby przekonać się po raz kolejny o ułudzie pozorów, trzeba pochylić się nisko do ziemi, zamienić w słuch i wzrok, wyostrzyć inne zmysły. Okaże się wówczas, że las to kombinat jakich mało.
Informacje    4
Plan urządzania nieważny; Które ptaki pod skrzydła UE?; Studia leśne statystycznym okiem; Wielka wędrówka wilka Alana; Tuchola trzecia w Europie; Gniezno lasom przyjazne; Na jakie badania stawia UE?; Wirtualny Kordelas 2008 dla Borodzieja
Natura 2000 nie była głównym tematem konferencji w Rogowie   Janusz Falkowski 7
W nawiązaniu do artykułu Natura 2000 wciąż na liście priorytetów (Las Polski nr 8/2009) organizatorzy 5. rogowskiej konferencji z cyklu Aktywne Metody Ochrony Przyrody w Zrównoważonym Leśnictwie (AMOPwZL) nie do końca podzielają opinię jego Autorów.
Z wydawnictw   Wojciech Sobociński 7
Szlaki turystyczne. I. i R. Szewczyk. Carta Blanca 2009
Drewniany rekord!   Magdalena Apostołowicz 8
Ile mierzy najdłuższa deska świata i ilu ludzi potrzeba do jej ścięcia? Okazuje się, że Kaszubi stali się prawdziwymi specjalistami od bicia rekordów w cięciu najdłuższych desek świata. Właśnie pobili kolejny rekord Guinnessa!
Natchnienie z toporzyska   Edward Marszałek 10
Siekiera – nieodłączny atrybut drwala i od wieków podstawowe narzędzie pracy w lesie, które będzie w użyciu, nawet gdy w lasach na dobre zagoszczą harwestery. Nic dziwnego, że przez lata jej rolę utrwaliła literatura.
Po co nam grodzenia?   Aleksander Malinow 12
Grodzenie drzewostanów zabezpieczające przed szkodami wyrządzanymi przez zwierzynę – metoda najdroższa i najbardziej ingerująca w środowisko, w której skuteczność zbyt często wierzy się bezzasadnie.
Kupa i inne książki dla dzieci   Wojciech Sobociński 14
Dzień Dziecka to dobra okazja, by przyjrzeć się ofercie książkowej dla najmłodszych. Nasz przegląd ma charakter bardzo subiektywny. Chodziło o to, by pokazać, z których książek dzieci mają szansę poznać choć trochę prawdy o przyrodzie.
Grab z Warszawy   Robert Tomusiak, Paweł Zarzyński 15
Na terenie Polski nie brakuje sędziwych, wyjątkowo okazałych drzew zarówno gatunków krajowych, jak i egzotycznych. Wśród nich jest wielu rekordzistów wielkości obwodu pnia.
Jak oceniać szkody od jeleniowatych?   Janusz Mikoś 17
Ogólnopolskie dane dotyczące uszkadzania drzewostanów przez jeleniowate, uzyskane zgodnie z obowiązującą instrukcją szacowania skód w uprawach leśnych, mogą być poważnie zaniżone. Metoda wykorzystana w poniższych badaniach pokazuje, w jaki sposób ocenić rzeczywiste szkody.
Ta bomba tyka dalej   Małgorzata Kołodziejczyk 18
O sytuacji drzewostanów w Beskidach z Kazimierzem Szablą, dyrektorem RDLP w Katowicach, rozmawia Małgorzata Kołodziejczyk.
Co robić z kornikiem w parku?   Przemysław Zwaduch 20
W Parku Narodowym Gór Stołowych świerk – w większości wprowadzony sztucznie – tworzy 83% drzewostanów, których w dużym stopniu dotyczy problem gradacji kornika. Czy pozostawić jej przebieg własnemu biegowi, czy też ingerować? Gdzie tkwi złoty środek?
Nadzór: jest a jakby go nie było   Leszek Reizer 22
W Polsce jest 1,715 mln ha lasów prywatnych i komunalnych (GUS 2008), co stanowi ok. 19% powierzchni wszystkich lasów. System nadzoru nad nimi jest daleki od doskonałości.
Porady prawne   Magdalena Apostołowicz 23
Po 29 latach pracy na dość wysokim stanowisku w administracji LP otrzymałem wypowiedzenie zmieniające. W skrócie – zdegradowano mnie. Przyczyna: nienależyte wykonywanie obowiązków. Zaproponowano mi stanowisko o nieporównywalnie niższej randze – a co za tym idzie zarobkach – w porównaniu z dotychczasowym.
Praca przy Królowej Beskidów   Tomasz Dębiec 24
Babią Górą, nazywaną niekiedy Królową Beskidów, opiekują się leśnicy. Wiele osób patrzy im na ręce, bo to jeden z najpiękniejszych zakątków Polski. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby górę o wdzięcznej nazwie uwzględnić w swoich wakacyjnych planach.
Czyszczenie i zamykanie skrzynek   Dariusz Graszka-Petrykowski 26
Jedynie szpaki usuwają z budki stare gniazdo przed zbudowaniem w niej nowego. Inne ptaki po prostu nanoszą materiał na pozostałości po wcześniejszych lęgach. Budka lęgowa staje się przez to coraz płytsza, a w dodatku gromadzą się w niej pasożyty. Toteż aby budki mogły właściwie pełnić swoją funkcję, trzeba je co roku czyścić.
Przewodnik po ArcGIS Desktop (11)   Reklamodawca 27
Dane zbierane w tabelach stanowią istotny komponent składający się na informację gromadzoną, przetwarzaną, analizowaną i udostępnianą w Systemie Informacji Geograficznej.
Uszkodzenie przez ptaki   Robert Kimbar 28
Istnieją takie wady drewna, których obecność, pośrednio lub bezpośrednio, wywołuje znacznie więcej efektów pozytywnych niż negatywnych. Uszkodzenie przez ptaki taką wadą na pewno jest.
Dywersyfikacja przychodów   Arkadiusz Seliga 30
Elektrociepłownictwo, energetyka wiatrowa, a nawet produkcja płynnych biopaliw drugiej generacji – to niektóre z dziedzin, w jakie dziś inwestują europejskie państwowe gospodarstwa leśne.
Benemerenti polskiej botaniki   Łukasz Łukasik 32
11 maja minęło 100-lecie urodzin prof. Stefana Białoboka, jednego z najwybitniejszych polskich botaników i dendrologów, członka Polskiej Akademii Nauk i Polskiego Towarzystwa Botanicznego, a także długoletniego dyrektora Instytutu Dendrologii PAN w Kórniku.
Z żałobnej karty   Józef Miszkiel 33
Zbigniew Adam Belicki (1947–2009)
Alkohol i Lasy   Dariusz Graszka-Petrykowski 34
Leśniczy wraca sobie spokojnie z inwentaryzacji drewna w sąsiednim leśnictwie. Niesiony na rękach przez wezwanego naprędce robotnika leśnego, gdyż sam jest w stanie poruszać się tylko z napędem 4 x 4. Na czworakach.
Las Polski - numer 11/2009
Polecamy