NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 10/2009
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Od redakcji   Rafał Zubkowicz 3
Ślad quada na okładce Polityki (nr 20/2009) to zabryzgane błotem plecy amatora jazdy na czterokołowcu, a wewnątrz numeru obszerny artykuł poświęcony problemowi. To już dawno przestały być incydenty, a – jak słusznie określiły autorki artykułu – quado-plaga. Dobrze, że w treści nie zabrakło wypowiedzi leśników i to wypowiedzi mocnych, jak słowa Rafała Szatkowskiego, strażnika z Nadleśnictwa Kolbudy: – To jest gwałt na lesie.
Informacje    4
Natura 2000 – kolejne konsultacje; Kto posprząta las?; Parki krajobrazowe oddane samorządom; Spłonęło 8 ha Puszczy; Frankowski w muzeum
Wydział leśny… i co dalej?   Adam Snopek 7
Studenci trzech uczelni leśnych po raz drugi spotkali się (2–5 kwietnia, Białowieża), by wspólnie debatować o jakości kształcenia i perspektywach zatrudnienia.
Jakie jutro technika leśnika?   Małgorzata Kołodziejczyk 8
O potrzebach zmian w kształceniu ogólnym i zawodowym w technikach leśnych z Barbarą Serafin, dyrektorem Zespołu Szkół Leśnych w Biłgoraju, rozmawia Małgorzata Kołodziejczyk.
Karkonoska Skandynawia   Wojciech Sobociński 10
Karkonoski Park Narodowy, obchodzący w tym roku 50-lecie istnienia, stanowi główną atrakcję przyrodniczą i turystyczną południowo-zachodniej Polski. Jest jednym z lepiej pod względem naukowym poznanych parków, a jego wyjątkowość polega na tym, że ekologicznie bardziej przypomina północną Skandynawię niż centralną Europę.
Zarządzanie zasobami ludzkimi   Piotr Szczygieł 12
Zarządzanie zasobami ludzkimi to w niemal każdym przedsiębiorstwie klucz do sukcesu, a już na pewno element niezbędny do prawidłowego funkcjonowania firmy. A jak jest w Lasach Państwowych?
Udostępniać. Ale jak?   Tomasz Grzegorzewicz 14
Czy dane gromadzone pieczołowicie przez Lasy Państwowe mogą być udostępnione osobie z ulicy? Ile kosztuje informacja? Co można, a czego nie można ujawniać? Poniższe rozważania są próbą przedstawienia problematyki udostępniania danych na tle obowiązujących przepisów.
W mokradłach drzemie potencjał   Andrzej Ryś 16
Dobrze wykonana regeneracja ekosystemów mokradłowych skutecznie ograniczy problem ucieczki wody z lasu – podniesienie poziomu wody na takich terenach o 0,5 m zwiększy ich możliwości retencyjne w skali Lasów Państwowych o co najmniej 4 mld m3 wody!
Pożary zewidencjonowane   Hubert Gieleciński 18
Inwentaryzacje, monitoringi, ewidencje – haracz spłacany co jakiś czas Unii Europejskiej. Jej czujne oko spoczęło też na pożarach. żaden z nich nie będzie już mógł, niezarejestrowany, palić się spokojnie. Zadba o to stworzony niedawno Krajowy System Informacji o Pożarach Lasów (KSIPL).
Uprawa dębowa z siewu   Jan Gryń, Marcin NemŰller 20
Czy sadzenie to jedyna skuteczna metoda odnawiania dębu? Może należałoby się zastanowić, czy w sprzyjających okolicznościach, na odpowiednich siedliskach, zachowując wszelkie prawidła leśne, nie zastosować siewu. Doświadczenia wykonane w Kolbudach pokazują, że efekty mogą być dobre.
Korzystajmy z historii   Piotr Gawęda 22
W archiwach zespołów ochrony lasu znajdują się bogate materiały na temat ratowniczych zabiegów chemicznych i biologicznych. ZOL w Gdańsku w prosty sposób usystematyzował je w formie elektronicznej, dzięki czemu stały się wygodne w korzystaniu i przydatne do wyciągania pożytecznych wniosków.
Rak w szczegółach   Robert Kimbar 24
Bezpośrednich przyczyn tworzenia się raków należy poszukiwać w czynnikach fitopatologicznych. Za ich powstawanie odpowiedzialne są grzyby i bakterie.
Z wydawnictw   Wojciech Sobociński 26
Niezapominajki z polskiej bajki. Edward Marszałek (red.). Ruthenus 2009
Niezabudkowe święto   Ewa Woźniewicz 26
Dlaczego właśnie niezapominajka? Francja ma swoją lilię, Anglia – czerwoną różę, symbolem Wenezueli jest orchidea, a Japonii – chryzantema… Czyżbyśmy chcieli pióra naszego białego orła przyozdobić niebieskim kwieciem?
Przewodnik po ArcGIS Desktop (10)   Reklamodawca 27
Publikowanie wyników pracy w środowisku ArcGIS Desktop może odbywać się na wiele sposobów – od kompozycji kartograficznych poprzez serwisy internetowe, raporty, zestawienia, pliki graficzne.
Zabezpieczenie budek lęgowych przed drapieżnikami   Dariusz Graszka-Petrykowski 28
Leżące nieruchomo jaja i bezbronne pisklęta stanowią niezwykle łatwą zdobycz. Nawet zwierzęta, których nie posądzalibyśmy o drapieżnictwo, wiosną chętnie rabują ptasie gniazda. Oto co należy zrobić, aby skrzynka lęgowa nie stała się dla ptaków pułapką.
Rynek drzewny   Magdalena Żuchlińska 30
Musi być taniej; Nowy projekt zasad sprzedaży; 90 zł za iglastą papierówkę?; Portal z cenami drewna; Pelet się opłaca; Walka z nielegalnym handlem
Miłorząb z Warszawy   Robert Tomusiak, Paweł Zarzyński 31
Termin żywa skamieniałość ukuto dla określenia pradawnych gatunków, które występowały na Ziemi przed dziesiątkami i setkami milionów lat, a więc w czasach dinozaurów lub nawet wcześniej, i – co niesłychane – przetrzymały wszelkie kataklizmy i zmiany klimatu oraz dotrwały w niemal niezmienionym stanie do dziś.
Z wydawnictw   Wojciech Sobociński 32
Poradnik leśnego wędrowca. Janusz Rautszko. OW Forest 2008
Jubileuszowo z piłką siatkową   Wojciech Kowalkowski 32
W tym roku przypada 90. rocznica istnienia studiów leśnych w Poznaniu. Z tej okazji odbyły się rozgrywki w piłce siatkowej o Puchar Dziekana Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Familiada   Mirabella Kot-Kocińska 33
Do Jadzi wpadłam nieźle zdyszana. W niedzielne popołudnie zebrała się u niej chyba połowa biura. – Wchodź, właśnie kończą się Złotopolscy. Niebawem rozległ się znajomy głos: – W dzisiejszym programie witam kolejarzy z Grudziądza i leśników z Nadleśnictwa na Skraju Lasu.
Las Polski - numer 10/2009
Polecamy