NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 22/2010
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Informacje    4
Rada Ministrów przyjęła projekt Ministerstwa Finansów - Przedwczesna radość; - Komentarz; Raport o stanach lasów w Polsce 2009 - więcej drewna w lasach; Nowe warunki wywozu śmieci - Drożej, gorzej, brudniej?; XIV Festiwal Nauki - Festiwal leśnych pomysłów; Czysty las po raz VI - Aby w przyrodzie działo się dobrze
Uspołecznić Lasy   Mieczysław Remuszko 7
O potrzebie społecznego nadzoru nad Lasami Państwowymi i doprecyzowania formy prawnej ich działania mówi Prof. Tomasz Borecki, leśnik, były rektor SGGW, doradca prezydenta RP.
Ostatnia taka konferencja?   Mieczysław Remuszko 8
Ruch Obrony Lasów Polskich zorganizował konferencję, na której głos zabierali przedstawiciele nauki, towarzystw przyrodniczych, samorządowcy, myśliwi i leśnicy. Wszystkie wystąpienia grzmiały przeciwko włączeniu Lasów do finansów publicznych. Poszczególne wypowiedzi przerywały liczne owacje.
Rozumiem sytuację leśników   Mieczysław Remuszko 10
Samo jego nazwisko podnosi ciśnienie leśnikom i samorządowcom z Podlasia. Swoje poglądy w sprawie ochrony Puszczy Białowieskiej i roli leśników przedstawia Adam Bohdan, działacz Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.
Odkrywca czy wandal?   Rafał Zubkowicz 11
W październiku Adam Bohdan stanął przed sądem, oskarżony o bezprawne zebranie próbki chronionego porostu. Szkopuł w tym, że był to gatunek do tej pory w Puszczy nienotowany (i w ogóle w Polsce), który odkrył dla nauki właśnie Adam Bohdan.
Czy dobijemy do 30%?   Rafał Zubkowicz 13
Według GUS lesistość naszego kraju wynosi 29,1%. Czy uda nam się zrealizować cel założony w Krajowym programie zwiększania lesistości, którym jest 30-procentowe pokrycie lasami w 2020 roku? Choć lasów sadzimy coraz mniej, bardzo prawdopodobne, że tak się stanie.
Po uprawach... czołgiem   Daniel Klawczyński 14
Okolice Bornego Sulinowa to prawdziwa mekka militarystów. Chociaż dla właścicieli kwater turystycznych jest to powód do zadowolenia, dla leśników to problem.
Naturalne mutanty   Igor Chybicki, Artur Dzialuk, Jarosław Burczyk 16
W naszych lasach, obok typowych, diploidalnych osobników dębu szypułkowego i bezszypułkowego, występują także nieliczne mutanty, egzemplarze triploidalne. Czy należy je eliminować? A może znajdą zastosowanie praktyczne w gospodarce leśnej?
A na nogi... membrana   Tomasz Dębiec 18
Leśnicy terenowcy weszli w nowe stulecie w porządnych butach. Właśnie wtedy, mniej więcej dekadę temu, obok roboczych i gumofilców (te ostatnie nadal w wielu wypadkach pozostają niezastąpione) pojawiły się nowoczesne buty z wodoszczelnymi membranami.
Z wydawnictw   Krzysztof Kajzer, Bartosz Szpojda 19
Atlas owadów uszkadzających drewno (tom 1. i 2.). Jan Dominik i Jerzy R. Starzyk (zdjęcia Stanisław Kinelski, rysunki Robert Dzwonkowski). OW Multico 2010
Czapla. Siwa Eminencja. Wojciech Misiukiewicz. Oficyna Wydawnicza Między niebem a ziemią, 2010
Wykaszarki z kopytami   Tomasz Dębiec 20
Miały niszczyć trzcinnik, zapobiegać zarastaniu łąk, pomagać w pracy leśnika. Stały się atrakcją dla odwiedzających Nadleśnictwo dzieciaków.
Alternatywa dla sosny   Adam Depka Prądzinski 22
Hodowla dwu- i wielogeneracyjnych drzewostanów sosnowych o urozmaiconej strukturze stanowi ciekawą alternatywę dla zrębowego sposobu zagospodarowania wszędzie tam, gdzie funkcje pozaprodukcyjne lasu mają znaczenie priorytetowe. Podrosty sosny zwyczajnej mogą utrzymać się w warunkach podokapowych nawet przez 40 lat.
Leśny Schindler   Stanisław Kasprzyk 24
W latach 1942–44 trwała akcja wysiedleńczo-pacyfikacyjna południowych powiatów Lubelszczyzny. Do obozu na Majdanku masowo wieziono wówczas mieszkańców tamtejszych terenów, również leśników i robotników leśnych. Uchronić mogło przed tym specjalne zaświadczenie…
Z żałobnej karty   Redakcja 25
Stanisław Kasprzyk (1916–2010)
Nie tak groźny, ale...   Piotr Gawęda 26
Poproch cetyniak nie jest gatunkiem szczególnie uciążliwym dla pomorskiego leśnika. Jego silniejszy pojaw jest często notowany po ustąpieniu znacznie groźniejszych szkodników sosny.
Ofensywa Dacii   Mieczysław Remuszko 28
Samochód, który cieszy się dużym powodzeniem w Europie, oprócz dobrych właściwości terenowych jest efektowny – jego stylistyka to połączenie dbałości o elegancki wygląd z chęcią wywarcia wrażenia siły i wytrzymałości. A to wszystko za niską cenę!
Sprawdzone   Redakcja 29
Mapa dla niepaństwowych; Esy plastikowe; Zestaw mat absorpcyjnych; Teleskopowa łata pomiarowa; Spodnie przeciwkleszczowe
Przeznaczeniowa klasyfikacja surowca drzewnego   Robert Kimbar 30
Oficjalne narodziny pierwszego opartego na Polskich Normach szczegółowego podziału surowca drzewnego należy datować na lata 1953–54. Wyróżniono w nim ponad 50 różnych sortymentów z dalszym podziałem na klasy jakości.
Z zagranicy   Arkadiusz Seliga 32
Bawaria, Niemcy. Nowa elektrociepłownia na biomasę leśną; Niemcy. Zmiany struktur lasów państwowych w Niemczech; Stany Zjednoczone. Lasy a 135 mln samochodów osobowych; Irlandia. Kolejny wiatrowy projekt Coillte
Rynek drzewny   Magdalena Żuchlińska 33
Nowe zasady sprzedaży... ...już oprotestowane; 16 listopada, protest drzewiarzy - Przeciw Lasom Państwowym; Kontrola w FSC - Dział Akredytacyjny budzi zastrzeżenia
Listy do redakcji   Tymoteusz Fryckowski 34
Krzyczmy!
Las Polski - numer 22/2010
Polecamy