NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 3/2009
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Drzewo Hipokratesa   Robert Kimbar 2
Najbardziej istotnym pod względem ekonomicznym gatunkiem drzewa w Grecji jest drzewo oliwne (oliwka europejska, oliwnik europejski). Grecja obok Hiszpanii i Włoch jest najważniejszym eksporterem oliwek na świecie.
Informacje    4
Leśnicy, unijne środki czekają!; Leśnicy jak biskupi; Koło młodych zaprasza; Wyższe zarobki, ale bez mieszkań
Czy ptaki zablokują cięcia?   Wojciech Sobociński 7
Październikowa zmiana Ustawy o ochronie przyrody przyniosła sporo zmian. Jedna z nich może okazać się rewolucyjna i doprowadzić do wstrzymania wszelkich cięć w okresie lęgowym ptaków.
Pochwała staranności   Mieczysław Remuszko 8
Każdy pracownik Lasów Państwowych powinien pracować pilnie, rzetelnie i dokładać wszelkich starań, aby efekty jego działań przynosiły korzyść i Lasom, i całej wielkiej Leśnej Rodzinie.
Z wydawnictw   Wojciech Sobociński 9
Ochrona środowiska przyrodniczego. red. G. Dobrzański. PWN 2008
Jesienią równie dobrze jak wiosną   Hubert Gieleciński 10
Coraz większe wykorzystanie sadzonek z zakrytym systemem korzeniowym oraz intensywny rozwój szkółkarstwa kontenerowego uzasadnia jesienne prowadzenie odnowień i zalesień. Dotyczy to zarówno gatunków liściastych, jak i iglastych.
Przewodnik po ArcGIS Desktop (3)   Reklamodawca 11
Po uruchomieniu aplikacji ArcCatalog domyślnie wczytywane są standardowe ustawienia, takie jak np. określona zawartość Drzewa Katalogów zawierajàcego różne formaty danych (np. geobaza, pliki shape, warstwy informacyjne, warstwy tematyczne, pliki CAD, tabele)...
Niechciana koncepcja   Wojciech Sobociński 12
O tym jak powinna wyglądać wielofunkcyjna gospodarka leśna oraz o priorytetach ochrony Puszczy Białowieskiej rozmawiamy z prof. Bogdanem Brzezieckim.
Cegła na mur   Wojciech Sobociński 16
Blogi dziennikarzy i polityków stały się modną drogą przekazywania informacji. Urokowi Internetu uległ również Adam Wajrak, dziennikarz Gazety Wyborczej, a od pewnego czasu również medialna wyrocznia w sprawach dotyczących ochrony przyrody.
Podejrzane leśniczówki   Andrzej Sobotko 17
Leśniczówki w wyobraźni wielu to wille przy lesie, nad jeziorem. Prawda jest taka, że w czasach socjalizmu większość leśniczówek była adaptowana z wiejskich domów w bardzo kiepskim stanie, nadających się do rozbiórki. Ówczesna infrastruktura obejmowała też stodoły, obory, chlewnie, przybudówki...
Nie chcemy wygrać z przyrodą   Artur Sawicki 18
15 stycznia w Instytucie Badawczym Leśnictwa w Sękocinie Starym odbyło się seminarium Lasy Beskidu Śląskiego i Żywieckiego – zagrożenie, nadzieja, które przygotowali prof. Arkadiusz Bruchwald i dr hab. Elżbieta Dmyterko.
Zespoły leśne Polski   Wojciech Sobociński 19
Książka znanego geobotanika powinna zainteresować wszystkich leśników. Stanowi bowiem kompendium wiedzy o różnorodności zespołów leśnych w naszym kraju.
Drapieżca rehabilitowany   Dariusz Anderwald 20
Drapieżnictwo można zdefiniować na wiele sposobów. Z punktu widzenia ofiar takim samym drapieżnikiem jest sikorka zjadająca owady, jak i krogulec zjadający sikorki. W ostatnich latach następuje korzystne przewartościowanie roli drapieżników w środowisku.
Z zagranicy   Arkadiusz Seliga 21
Energetyczna biomasa leśna; Mniejsze pozyskanie w Norwegii; Udostępnione fundusze; Ubezpieczanie lasu; Udzielanie zamówień w Hesji
Rynek drzewny   Magdalena Żuchlińska 22
Drewno sprzedawane mimo wszystko; Szkocki rząd ratuje przemysł drzewny; Uganda bez drewna; Czat z dyrektorem Piganem; Podwodne pozyskanie w Ghanie
Sosna Banksa   Szymon Wójcik 24
Drzewo to praktycznie zapomniane, jeśli chodzi o uprawę na większą skalę, jeszcze w latach przedwojennych było dość częstym gatunkiem na wielu plantacjach leśnych.
Dąb Uparty Mazur z Młocka   Robert Tomusiak, Paweł Zarzyński 25
Pomnikowe, okazałe drzewa od dawna budzą zainteresowanie i sympatię ludzi. Ich wymiernym dowodem jest nadawanie szczególnie wyróżniającym się egzemplarzom imion mających podkreślać ich charakter. Do najczęściej chrzczonych należą dęby.
Obrzęk   Robert Kimbar 26
Ta wada drewna jest pod kilkoma względami ciekawa. Po pierwsze, nie zawsze łatwo odróżnić ją od innej wady – raka, po drugie, nasza definicja i europejska nie za bardzo do siebie przystają, po trzecie – w niektórych przypadkach ta wada okazuje się bardzo korzystną, nie tylko finansowo, zaletą!
Centrum Ochrony Mokradeł   Dariusz Gizak 28
Centrum Ochrony Mokradeł zostało założone przez warszawskich przyrodników związanych z torfowiskiem Całowanie w Mazowieckim Parku Krajobrazowym. Do oryginalnej nazwy mazowieckiego bagna nawiązuje zapis skrótu nazwy organizacji – CMok.
Podzwonne dla Dębu Jagiełły   Piotr Bajko 30
Wiekowy, białowieski dąb zyskał imię polskiego monarchy dzięki prof. Janowi Karpińskiemu. Nazywając go w ten sposób, niegdysiejszy dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego chciał zyskać pretekst do opowiadania wycieczkom o najdawniejszych dziejach Puszczy. W tym roku minie 35 lat od momentu, kiedy słynne drzewo obaliła wichura.
Bronisław Walczak (1928–2008)   Nauczyciele , Przyjaciele , uczniowie 31
Z głębokim żalem pożegnaliśmy naszego Nauczyciela, Przyjaciela i Kolegę śp. Bronisława Walczaka, emerytowanego nauczyciela i zastępcę dyrektora ds. administracyjnych Technikum Leśnego w Mojej Woli.
Paweł Ligaj (1950–2008)   Janina Giermaz, Arkadiusz Krasa 31
6 grudnia 2008 r. odszedł nagle, w wieku 58 lat mgr inż. Paweł Ligaj, długoletni Nadleśniczy Nadleśnictwa Biała Podlaska.
Konkurs fotograficzny – Pory roku w lesie   Redakcja 32
Tak o porach roku pisał Leopold Staff. A jak Wy pisaliście swoimi fotografiami poematy o porach roku w lesie? Pory roku... Temat stary jak świat, nieśmiertelny motyw przedszkolnych rysunków i wyklejanek. A jednak...
Porady porawne   Magdalena Apostołowicz 33
Mieszkanie służbowe poza granicą leśnictwa
Ochrona przyrody przed przyrodą   Dariusz Graszka-Petrykowski 34
Minister środowiska nie podzielił opinii Nadleśnictwa Czarna Białostocka, jakoby wycinanie drzew było formą ich ochrony. Cała Polska miała okazję pośmiać się z leśników wożących drewno do lasu.
Las Polski - numer 3/2009
Polecamy