NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 2/2009
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Informacje    4
Podsumowania i plany; Pomnik na Chryszczatej niezgodny z prawem; Więcej białych czernic
Pół wieku na straży przyrody   Wojciech Sobociński 6
Głównym zagrożeniem dla Parku jest obecnie działalność inwestycyjna na jego obrzeżach. Setki domów powstających w niewielkiej odległości od granic obszaru chronionego i towarzysząca im infrastruktura powoli tworzą z KPN wyspą w morzu zabudowy.
Listy do Lasu Polskiego    7
Konkursy dla swoich. O wynikach nowego śledztwa poselskiego posła Cybulskiego słów kilka
Cięgi za system sprzedaży   Magdalena Żuchlińska 10
W centrum Warszawy, przy ciasteczkach i herbacie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prezentuje swoje decyzje. 7 stycznia w przemiłej atmosferze ogłosił wynik postępowania i decyzję w sprawie przeciwko Lasom Państwowym, zasądzając 1,5 mln zł kary. Czy będą jeszcze jakieś inne efekty tej decyzji?
Z zagranicy   Arkadiusz Seliga 11
Udana submisja w Bawarii; Jak zwiększyć przyrost; Ściśle chronione 9% lasów
Co się dzieje ze zbiorowiskami leśnymi?   Wojciech Sobociński 12
Kilkudziesięcioletnie tradycje badań fitosocjologicznych dają podstawę do wnioskowania nad kondycją i zmianami zachodzącymi w zbiorowiskach leśnych. Czy należy podjąć działania prowadzące do zachowania zanikających zespołów leśnych? Ich całkowity zanik nie pozostanie obojętny dla różnorodności gatunkowej kraju.
W Estonii prywatni tną za mało   Rafał Zubkowicz 14
Takiego zdania jest przewodniczący unii stowarzyszeń prywatnych właścicieli lasów w Estonii Ants Varblane. W jego kraju, który odzyskawszy niepodległość (1991) nie miał ani 1 ha prywatnej własności leśnej, w ciągu kilkunastu ostatnich lat sprywatyzowano 41% lasów.
Przewodnik po ArcGIS Desktop (2)   Reklamodawca 15
ArcCatalog to jedna z aplikacji wchodzących w skład pakietu ArcGIS Desktop. Przede wszystkim dedykowana jest zarządzaniu danymi geograficznymi, które przechowywane są w postaci map, globów, zestawów danych, modeli, metadanych i serwisów.
Nowy siewnik do upraw   Jerzy Borysiewicz 16
Siewy upraw. Problem stary jak leśnictwo, a jednak ciągle do niego wracamy przy różnych okazjach: a to kosztów, a to braku rąk do pracy, innym razem z chęci powrotu do natury. Przedstawiamy doświadczenia z nowym siewnikiem do zakładania upraw.
Z wydawnictw   Wojciech Sobociński 17
Ruda a zielona. A. Podgórski (red.). Rudzkie Towarzystwo Przyjaciół Drzew 2008
Porządki w prawie przeciwpożarowym   Karolina Stępniak, Włodzimierz Szaga 18
Przeciętny Kowalski z pewnością nie wie, jak wiele ustaw, rozporządzeń i instrukcji powinien przeczytać, gdy chce się wybrać do lasu. Dowodem tego są przepisy o zakazie używania ognia w lasach.
Nowy szkodnik robinii   Mieczysław Kosibowicz 20
Ponad rok temu stwierdzono po raz pierwszy w Polsce występowanie niewielkiej muchówki z rodziny pryszczarkowatych – pryszczarka robiniowego. W najbliższych latach opanowanie robinii przez pryszczarki nastąpi prawdopodobnie w całym kraju.
Dobry dzień, a wówczas się udaje   Łukasz Łukasik 21
Andrzej Garus, robotnik pomocniczy z Nadleśnictwa Koniecpol, poza pracą w lesie od lat interesuje się sztuką – rzeźbi, maluje, a od kiedy odziedziczył skrzypce po córce, zaczął z powodzeniem muzykować.
Nadleśnictwo Pniewy   Dariusz Gizak 22
W ubiegłym roku Nadleśnictwo Pniewy obchodziło 60-lecie istnienia. Jednostka ma się czym pochwalić, choćby ośrodkiem edukacji przyrodniczo-leśnej, gdzie na każdym kroku widać charakterystyczne dla Wielkopolski gospodarność i zamiłowanie do porządku.
Sosna czarna   Szymon Wójcik 24
Sosna czarna Pinus nigra jest kolejnym gatunkiem iglastym, który z południa Europy nie przybył do naszego kraju bynajmniej przypadkowo. Odporna, mało wymagająca, bywała sadzona głównie na wydmach i na ubogich siedliskach.
Dąb Chrobry z Nogatu   Robert Tomusiak, Paweł Zarzyński 25
Stan zdrowotny sędziwych drzew w wielu przypadkach zależy od ingerencji człowieka i zabiegów konserwatorskich. A te ostatnie bywają, niestety, stosunkowo kosztowne.
Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody Salamandra   Dariusz Gizak 26
Salamandra to jedno z bardziej znanych stowarzyszeń przyrodniczych. Wydaje własne pismo, podejmuje rozmaite działania ochronne w terenie, ale też otwarcie deklaruje lobbing w sprawach środowiskowych.
Pęknięcia czołowo-boczne   Robert Kimbar 28
Pęknięcia to bardzo poważna grupa wad drewna okrągłego, mająca duży negatywny wpływ na jego klasyfikację i późniejsze wykorzystanie. Najpoważniejszymi w skutkach dla jakości drewna są pęknięcia czołowo-boczne.
Z zagranicy   Arkadiusz Seliga 30
Lasy państwowe w dzierżawę?; Nowe plany urządzenia lasu; Inwestują w technologię leśną; Szwedzi chcą włączyć lasy do handlu emisjami; Klupa z czytnikiem
Sport leśników   Edward Marszałek 32
Szybsi od ciuchci
Z wydawnictw   Wojciech Sobociński 33
Drzewa świata. T. Russel, C. Cutler, M. Walters. Universitas 2008
Las Polski - numer 2/2009
Polecamy