NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 1/2011
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Lodówka na sadzonki   Rafał Zubkowicz 2
Gdy mróz już ściśnie na dobre, na szkółce leśnej w Zabużu (Nadleśnictwo Sarnaki) można przystąpić do załadowania komór przechowalni sadzonek lodem.
Informacje    4
Zespół Szkół Leśnych w Białowieży – Rogata chrześniaczka; Nadleśnictwo Zdroje – Nikt nie chce tartaku?; Biebrzański Park Narodowy – Co z tym łosiem?; Nadleśnictwo Baligród – Niedźwiedź zabił żubra; Ruch Obrony Lasów Polskich – W hołdzie Stefanowi Arbatowskiemu; Edukacja leśna – Powstaje stowarzyszenie
Przepis na projekt   Tomasz Dębiec 7
O hojności unijnych funduszy słyszał chyba każdy w naszym kraju. Jak z niej korzystać, wie już niewielu. Stara prawda mówi, że najlepiej uczyć się od najlepszych. Niezwykłą skuteczność w pozyskiwaniu środków z rozmaitych funduszy, nie tylko unijnych, mają pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego.
Walka o surowiec   Michał Zawiłkowski 10
Od kiedy w życie weszły zasady sprzedaży drewna oparte o aplikacje internetowe, przedsiębiorcy wielokrotnie zarzucali leśnikom zbyt wygórowane ceny wywoławcze stosowane na aukcjach. Obecnie to leśnicy z niedowierzaniem patrzą na zbyt wygórowane ceny oferowane przez uczestników aukcji.
Zieloni werbują zielonych   Andrzej Kwiatkowski 12
Gdy baner z wyznaniem miłości do Puszczy Białowieskiej zniknął z Ministerstwa Środowiska, jego autorzy ruszyli na ulice, by zbierać podpisy przechodniów deklarujących to samo uczucie. Akcja miała doprowadzić do uchwalenia przepisów pozwalających na powiększenie Białowieskiego Parku Narodowego bez koniecznej dziś zgody samorządów.
Ochrona czynna? Jak najbardziej   Tomasz Ginszt 14
Czy powinno się tworzyć rezerwaty w celu ochrony motyli? Czy słuszne było utworzenie takich rezerwatów w Puszczy Białowieskiej? Jeżeli nie, to w jakiej formie chronić motyle dzienne?
Terenowe dessous   Tomasz Dębiec 16
Porządne buty czy kurtka – zgoda, warto o nie zadbać. Ale podkoszulek i kalesony? Przecież tego nikt nie ogląda, a i sami rzadko zaprzątamy sobie głowę ich właściwościami. Bielizna to chyba najbardziej niedoceniana część garderoby leśników pracujących w terenie.
90 lat Lasu Polskiego   Rafał Zubkowicz 18
Okoliczności, w jakich 90 lat temu powstawał Las Polski, dalekie były od idylli. Przede wszystkim nie było jeszcze wiadomo, jakie będzie znaczenie tytułu w sensie geograficznym.
Spory o nazwę   Małgorzata Wnorowska 20
Częsta modyfikacja definicji biomasy w aktach prawnych wynika z konieczności zaspokojenia potrzeb różnych grup interesów. A należą do nich zarówno energetyka, przemysł drzewny i papierniczy, jak i leśnictwo.
Czym napalić?   Aleksander Malinow 22
Rynek drewna kominkowego to stosunkowo nowa jakość. Powstał poza strukturami Lasów Państwowych, ale coraz silniej na nie oddziałuje, zwiększając popyt na sortymenty średniowymiarowe.
Biomasa po szwedzku   Mateusz Liziniewicz 24
Szwedzi od dawien dawna uważani są za nację szczególnie dbającą o ekologię i szczycącą się ekonomicznym podejściem do lasów. W obecnych czasach obie te cechy są wyjątkowo pożądane.
Sprawdzone   Redakcja 25
Apteczka Lifesystems; Lokalizator Bushnell GPS Backtrack Point
Na wagę złota   Hubert Lachowicz 26
W tym roku 6 stycznia będzie pierwszym od 1960 r. dniem Objawienia Pańskiego (potocznie nazywanym Świętem Trzech Króli) wolnym od pracy. Jeżeli będziemy tego dnia w kościele, poczujemy zapewne, a być może i przyniesiemy do domu, kadzidło. Czy wiemy, z jakich gatunków drzew je pozyskiwano?
Leśnicy z powagą łosia   Emilian Szczerbicki 28
Ród Szadurów pracuje od 160 lat w jednym lesie zwanym Uroczyskiem „Cosienne” w Nadleśnictwie Krasnystaw. Ten las można nazwać wielopokoleniowym, gdy z szumią w nim drzewa sadzone bądź pielęgnowane rękami licznych przodków.
Brakarstwo a lasy prywatne   Robert Kimbar 30
Jak wyglądają prace brakarskie, czyli związane z klasyfikacją surowca drzewnego, w Lasach Państwowych, wiemy. W jakiej jednak formie i w jakim celu elementy brakarstwa występują w lasach prywatnych?
Z wydawnictw   Wojciech Sobociński 31
Sztuka tropienia zwierząt. Włodzimierz Jędrzejewski, Wadzim Sidarowicz. ZBS PAN 2010, s. 227
Z zagranicy   Arkadiusz Seliga 32
Szkocja, Wielka Brytania. Lasy państwowe wchodzą do branży energetyki odnawialnej; Austria - Laos. OBf i WWF chronią lasy w Laosie; Austria. Tetra Pak sponsorem odnowień; Saara, Niemcy. Zieloni odwracają reformy; Szwecja. Czas na zmianę dyrektora generalnego
Rynek drzewny   Magdalena Żuchlińska 33
NIE! spalaniu drewna. Europejska solidarność
Dlaczego pies nie ma twarzy?   Mieczysław Remuszko 34
Ten materiał telewizja TVN przygotowała we wrześniu. Ale z emisją odczekała taktownie do listopada, aby zrobić przyjemność świętemu Hubertowi i wszystkim jego wyznawcom.
Las Polski - numer 1/2011
Polecamy