NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 6/2011
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Opał we własnych rękach   Daniel Klawczyński 2
Podobno coraz trudniej znaleźć chętnych do wyrobu gałęziówki. Czy tak jest w istocie? Z jednej
strony samowyrobem trudnią się głównie emeryci, renciści, a zimą drobni rolnicy, słowem ci, którym się nie przelewa, za to czasu mają pod dostatkiem.
Miś co tydzień   Rafał Zubkowicz 3
Nie ma łatwego życia stały felietonista. Niby rubryka skromna – jakiś pasek, dwa gdzieś między kulinariami, a sportem, ale cała komplikacja na tym polega, że czy to wakacyjna laba, czy świąteczny błogostan Czytelnik w tym samym miejscu oczekuje znaleźć korespondencję ulubionego autora.
Informacje    4
Złoty Inżynier 2010 – Doceniono twórcę arboretum; Złodzieje drewna z Janowa Lubelskiego – Wywóz drewna na... rowerze; Slalom na stoku Kiczery – Wężykiem, leśnicy, wężykiem...; Posłowie SLD w Puszczy – Za, a nawet przeciw; Geoportal GDOŚ – Wszystkie dane pod ręką
Do pieca czy na przerób?   Michał Zawiłkowski 7
Czy nowa propozycja rozporządzenia Ministra Gospodarki zahamuje dostawy drewna okrągłego na cele energetyczne? Wciąż ważą się losy rozporządzenia Ministra Gospodarki, zmieniającego definicję biomasy.
Indywidualna własność – wspólne działanie   Emilian Szczerbicki 10
Przyspieszenie procesu powstawania nowych stowarzyszeń, lobbowanie na rzecz lepszych rozwiązań prawnych i pozyskiwanie źródeł finansowania przemian w prywatnym leśnictwie – to główne priorytety PZZL na najbliższe lata. Rozmowa z Władysławem Pędziwiatrem, prezesem Polskiego Związku Zrzeszeń Leśnych.
Lasy przyszłości   Dariusz Gizak 12

Wielu ekologów, i nie tylko, od dawna twierdzi, że nieuchronnie nadejdą czasy, kiedy funkcja lasu jako dostarczyciela drewna, odejdzie w zapomnienie. Najważniejsze staną się wtedy wszelkie pozostałe jego walory

Zabójca kanadyjskich sosen   Patryk Pasławski 15
Gradacja bielojada Dendroctonus ponderosae to jeden z poważniejszych problemów kanadyjskiego leśnictwa. Szacuje się, że objęła obszar wielkości połowy naszego kraju.
Uwarunkowania prawne stosowania hydrożeli   Kamil Olejnik 16
Jeszcze kilkanaście lat temu przeciętny leśnik niewiele wiedział o hydrożelach. Znajdują one zastosowanie począwszy od upraw szkółkarskich, poprzez zabezpieczenia sadzonek przygotowanych do transportu, a kończąc na nasadzeniach w miejscach docelowych.
Kronika ogniem pisana   Rafał Zubkowicz 18

Badanie przeszłości lasu to dziedzina, która nie jest zbyt powszechna. Jeszcze rzadziej spotykamy analizy dotyczące historii pożarów leśnych. Pionierskie badania tego typu trwają w Puszczy Białowieskiej.

Dalej w zielone   Michał Zawiłkowski 20

Komisja Europejska wezwała państwa członkowskie, by szerzej wykorzystywały pieniądze na projekty związane ze zrównoważonym rozwojem. Unii Europejskiej nie udało się osiągnąć zakładanego na 2010 r. celu powstrzymania utraty bioróżnorodności – czytamy w komunikacie KE.

W parze z puchaczem   Romuald Mikusek 21

Czy para sów jest sobie wierna całe życie? Jak sowy budują gniazdo? Dlaczego jaja sów są białe? Takie i inne pytania o życie rodzinne sów padały podczas warsztatów prowadzonych w ramach projektu Sowy Polski.

Submisje   Małgorzata Kołodziejczyk, Bartosz Szpojda 22

Aukcje zawsze przynoszą niespodzianki. Reguła ta potwierdza się nie tylko w przypadku dzieł sztuki wykonanych ręka człowieka – nie inaczej jest też w przypadku tych arcydzieł, nad którymi pieczę sprawuje przyroda.

Lasy wolne od mogilników   Jacek Stocki 24

Rok 2011 jest ostatnim, w którym na terenie Lasów Państwowych można będzie odnaleźć ślady mogilników. W połowie tego roku problem składowisk niebezpiecznych substancji chemicznych przestanie istnieć.

Lubię to!   Tomasz Dębiec 26

Po fali popularności Naszej Klasy przyszedł czas na Facebooka. O ile na tym pierwszym portalu społecznościowym instytucje nie miały czego szukać, to obecność na drugim jest już co najmniej wskazana. Na tej olbrzymiej platformie internetowej zaczynają się pojawiać też profile nadleśnictw.

Młodzi bohaterowie lasów   Zbigniew Zieliński 27

Zgodnie z zarządzeniem Komendanta Głównego Armii Krajowej, gen. Stefana Roweckiego Grota, do pracy w konspiracji zbrojnej mogli być przyjmowani i zaprzysięgani żołnierze w wieku powyżej piętnastu lat. Przepis ten uległ jednak weryfikacji.

Z żałobnej karty   Współpracownicy z Nadl. Jastrowie 29

Władysław Gołąb

Z żałobnej karty   Pracownicy biura RDLP w Szczecinie 29

Roman Staniszewski

Wady towarzyszące   Robert Kimbar 30

Wczytując się w charakterystyki poszczególnych wad drewna napotkać można termin wady towarzyszące na określenie sytuacji, w której w ślad za jedną wadą drewna pojawiają się kolejne.

Z zagranicy   Arkadiusz Seliga 32

Europa – Austria. EUSTAFOR ma nowego szefa; Anglia, Wielka Brytania. Wstrzymanie konsultacji w sprawie przyszłości lasów pańtswowych; Francja. Po co do lasu?

Rynek drzewny   Magdalena Żuchlińska 33

Niemiecki tartak. Pomoc Haiti; Kotlina Kłodzka znowu apeluje. Co zrobił Premier?; USA. Eksport tarcicy rośnie; Kolejna bitwa. Nowy zarzut; Leśnictwo NIEekologiczne. A podłogi drewniane – tak

Listy do redakcji   Czesław Okołów 34

Leśnicy nie wykupili Puszczy od Anglików

Porady prawne   Mieczysław Remuszko 34

Dodatek dla dwojga

Las Polski - numer 6/2011
Polecamy