NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 1/2009
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Informacje    4
Nowa polityka ekologiczna; Minister zadecyduje w sprawie puszczy; GIS Porządkuje Świat; W Lesku potrafią nawijać; O zmianach klimatu w Poznaniu
Wydarzenia   Paweł Strzeliński, Strzelińska Anna Wawrzyniak- 6
O zmianach klimatu w Poznaniu
Rynek drzewny   Magdalena Żuchlińska 7
Batalia o ceny i system sprzedaży; Komu zabraknie drewna w 2009 roku?; Polska stolarka budowlana; Coraz mniej kradzionych choinek
Uwiedli. I co dalej?   Rafał Zubkowicz 8
By prowadzić piar, należy wpierw zdefiniować kształt własnego wizerunku. Przysłuchując się wystąpieniom podczas 13. Konferencji Zagadnienia Współczesnej Edukacji Leśnej w Rogowie, wydawało się, że leśnicy wciąż nie są go do końca pewni.
Od siekiery w edukacji leśnej nie uciekniesz   Edward Marszałek 10
Wśród treści przekazywanych przez leśnych edukatorów zaledwie kilka procent stanowi tematyka związana z właściwą gospodarką leśną, z działalnością marketingową, pozyskaniem drewna i jego sprzedażą. Stwierdzenie, że las hoduje się przy pomocy siekiery, staramy się ukryć przed oczami odwiedzających nasze lasy.
Czy warto dokarmiać ptaki?   Andrzej G. Kruszewicz, Agnieszka Czujkowska 11
Gdy zadamy sobie pytanie, dlaczego dokarmiamy ptaki, okaże się, że szczera odpowiedź jest jedna: bo to lubimy! I jest to wystarczający powód, ale róbmy to tak, by im przy okazji nie szkodzić.
Atrybut zapinany na guziki   Rafał Zubkowicz 12
Kto z leśników ubierając się do pracy zastanawia się, dlaczego wkłada mundur? Jakie znaczenie – pomijając służbowy regulamin – ma zielona marynarka z dystynkcjami czy czapka z orłem? Okazją, by zastanowić się nad tymi pytaniami, są przymiarki do opracowania nowego wzorca mundurów leśnika.
Spokój panuje w Ostrowcu   Mieczysław Remuszko 14
Podleśniczy Krzysztof T. jest młodym jeszcze i, wydawałoby się, całkiem zdrowym człowiekiem. Ale – choć w odbiorze społecznym zawód leśnika jawi się jako całkiem bezstresowy – jakoś nie dziwię się, że bohater tej opowieści trafił ostatnio do szpitala w stanie przedzawałowym.
Z zagranicy   Arkadiusz Seliga 16
Metsähallitus inwestuje w turystykę; Kąpieliska gotowe; Zawody taksatorów leśnych; Niemiecki standard FSC; Fińskie społeczeństwo współdecyduje; Restrukturyzacja w Szkocji; Norweski budżet finansuje ochronę lasów; Wyróżnienie UNESCO dla ÖBF; Wyniki Bawarczyków
Cenzurka dla edukacji   Tadeusz Chrzanowski 18
W Lasach Państwowych trwają konsultacje w sprawie nowej Karty oceny wypełnianej podczas kontroli kompleksowej nadleśnictwa. Pojawił się w niej dział dotyczący oceny edukacji leśnej.
W Katowicach nie tylko fedrują węgiel   Łukasz Łukasik 20
Nie ma dziś bodaj jednego nadleśnictwa, które przynajmniej nie planowałoby stworzenia izby edukacyjnej. Niektóre jednak – tak jak Katowice, gdzie nowatorska izba jest częścią całego kompleksu edukacyjnego – pozytywnie się wyróżniają spośród wielu innych jednostek Lasów Państwowych.
Przewodnik po ArcGIS Desktop (1)   Reklamodawca 21
ArcGIS to rodzina rozwiązań ESRI składająca się na kompletną platformę GIS. Znajdują się tu zarówno rozwiązania klasy desktop, rozwiązania serwerowe, mobilne, jak i otwarte środowisko programistyczny umożliwiające budowanie własnych aplikacji GIS.
W symbiozie z ludźmi i z terenem   Tomasz Dębiec 22
Zbliżając się do miejsca spotkania z leśniczym Lechem Serwotką, miałem wrażenie, że znalazłem się na przedgórzu Beskidów albo Bieszczadów. Bukowe lasy i niemałe wzniesienia to cechy, z którymi nie kojarzyły mi się okolice Olsztynka.
Sosna wejmutka   Szymon Wójcik 24
Często spotykana w lasach i parkach wejmutka nie jest gatunkiem inwazyjnym. To ozdobne drzewo, o długich, delikatnych igłach, ma też, jak się okazuje, cenne i ładne drewno.
Sosna z Mińska Mazowieckiego   Robert Tomusiak, Paweł Zarzyński 25
Sosna zwyczajna jest najpospolitszym drzewem rosnącym na terenie Polski, stanowiącym główny komponent borów, w tym mieszanych.
Odarcie kory   Robert Kimbar 26
Tytułowa wada to typowa bomba z opóźnionym zapłonem. Początkowo jej wpływ jest znikomy, ale wraz z upływem czasu na powierzchni pozbawionej kory pojawiają się pęknięcia z przesychania, samo odarcie kory przekształca się w martwicę, a finalnie pojawia się nawet zgnilizna.
Stowarzyszenie dla Natury Wilk   Dariusz Gizak 28
Wiele organizacji ekologicznych wymienia jako cel działania także prowadzenie badań naukowych służących ochronie przyrody. W większości przypadków działalność ta jest zjawiskiem marginalnym, wykonywanym dodatkowo. W przypadku Stowarzyszenia dla Natury Wilk odnosi się wrażenie, że badania to najważniejszy element podejmowanych przez nie przedsięwzięć.
Wielkie białowieskie polowania   Stanisław Głowacki 30
Na przestrzeni wieków Puszcza Białowieska była terenem łowów dworów książąt litewskich, królów polskich i carów rosyjskich. Dla wygody moskiewskich monarchów do Białowieży doprowadzono nawet linię kolejową. Pamiątką po tamtych czasach są białowieskie zabytki.
Z żałobnej karty   Łukasz Brodziak 32
Jan Edward Radecki-Mikulicz (1938–2008)
Z żałobnej karty   Nadleśnictwa Kozienice Pracownicy 32
Zenon Koperek (1934–2008)
Z wydawnictw   Wojciech Sobociński 32
Łowiectwo. H. Okarma, A. Tomek. Wydawnictwo H20 2008
Zasady zasadami, ale zysk musi być po naszej stronie   Dariusz Graszka-Petrykowski 34
Dyrektor generalny wydał nowe zasady sprzedaży drewna. Jak ze zdumieniem odkryli drzewiarze, ich treść odbiega od ustaleń wspólnej komisji złożonej z przedstawicieli Lasów Państwowych i przemysłu drzewnego, pracującej w towarzystwie ministra Michała Boniego.
Syrenką do lasu   Aleksander Malinow 35
Miałem wreszcie mój pierwszy samochód! I to jaki – choć była to Syrena 102, to przede mną jeździł nią znany rajdowiec Marek Varisella!
Las Polski - numer 1/2009
Polecamy