NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 22/2005
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Od redakcji   Krzysztof Kajzer 3
Drodzy Czytelnicy! Już po zamknięciu numeru dotarła do nas wiadomość, że minister środowiska Jan Szyszko odwołał Janusza Dawidziuka z funkcji dyrektora generalnego Lasów Państwowych i powierzył tymczasowo jego obowiązki Januszowi Zaleskiemu, zastępcy dyrektora generalnego LP ds. gospodarki leśnej. Nastąpi więc zmiana na stanowisku kierowniczym – nadal jednak nie wiadomo, kto je obejmie. To wciąż pozostaje tajemnicą.
Informacje    4
Zamierają dęby; Doskonalenie struktury drzewostanów; Wilki pod Bydgoszczą; O rezerwatach biosfery na wschodniej granicy UE
Odrzucono pozew w sprawie białowieskich dębów   Andrzej Antczak 7

Dwa lata, bo od jesieni 2003 r., ciagnęła się sprawa wycięcia siedmiu dębów w pasie drogi granicznej w Nadleśnictwie Białowieża. Dęby wycięto jeszcze przed utworzeniem przez ministra środowiska rezerwatu Lasy Naturalne Puszczy Białowieskiej.

Polemiki   Mieczysław Remuszko 8
Pozdrowienia dla szwagra, czyli protokół rozbieżności.
Z rocznika statystycznego   Przemysław Miller 9
Poprawianie natury – problem z lisami.
Puszcza na certyfikowanym   Rafał Zubkowicz 10
Od 2 października br. cała białostocka RDLP otrzymała certyfikat FSC. Nie byłoby w tym nic szczególnego, bowiem dyrekcja moga się nim poszczyciç przez ostatnie pięć lat, gdyby nie fakt, że obecnie nadany certyfikat objął również teren Puszczy Białowieskiej.
Bać się czy nie?   Mieczysław Remuszko 14
Ptasia grypa nie jest niczym nowym. Od lat zagraża hodowcom drobiu, pojawiając się cyklicznie mniej więcej w tych samych okresach co zwykła grypa. Dlaczego więc od początków minionego lata nie tylko stała się tematem numer jeden we wszelkich mediach, ale także przedmiotem posiedzeń rządów lub przynajmniej nadzwyczajnych rządowych sztabów?
W prasie    15
Grosze na lasy
Młodnik   Adam Woźniak, Jarosław Szubiak 16
Irlandzkie plantacje (2); Paśniki
Nadleśnictwo Bełchatów   Dariusz Graszka-Petrykowski 18
Jeszcze kilkanaście lat temu nikt by nie przypuszczał, że dzięki wspólnej pracy leśników i górników, posępną hałdę bełchatowskiej kopalni uda się przekształcić w jedną z największych atrakcji turystycznych regionu.
Dwie tradycje Bolechowa   Rafał Zubkowicz 22
Choć szkoła leśna w Bolechowie znajduje się na terytorium Ukrainy, miejsce to jest ważne również dla polskiego szkolnictwa leśnego – stamtąd wzięło początek Technikum Leśne w Lesku. Prezentujemy rozmowę z Jurijem Czernewym, dyrektorem bolechowskiej szkoły.
O zamieraniu dębów   Jacek Stocki 24
Od kilku lat obserwowany jest nawrót zamierania dębów – choroby, która w latach 80. spowodowała masowe wydzielanie się drzew i drzewostanów dębowych w Europie i Ameryce Północnej.
W prasie    25
Gangi wchodzą do lasów
Sport leśników   Zbigniew Kuszlewicz, Włodzimierz Protasiewicz 26
Leśnicy przy zielonych stołach; Z mapą po lesie i nie tylko
Z prasy zagranicznej   Arkadiusz Seliga 28
Rząd niemiecki subsydiuje FSC; Koncepcja ekosystemowa
Las Polski - numer 22/2005
Polecamy