NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 18/2005
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Od redakcji   Redakcja 3
Drodzy Czytelnicy! Spośród 428 nadleśnictw funkcjonujących w Lasach Państwowych tylko osiem prowadzonych jest przez kobiety. Wieki tradycji przyzwyczaiły Leśną Brać, że jej pracę nadzorują mężczyźni. Dopiero w latach 60. ubiegłego wieku do pracy w lesie zaczęły trafiać pierwsze kobiety, a na nadleśniczego w spódnicy trzeba było poczekać aż do 1991 r., kiedy nominację na to stanowisko otrzymała Ewa Powązka-Chojnacka z Nadleśnictwa Taczanów. Sylwetki wszystkich pań nadleśniczych, to jak radzą sobie na tym stanowisku oraz z jakimi stereotypami muszą walczyć na co dzień, prezentujemy w materiale Lubię rządzić.
Informacje    4
Szkody były, ale niewielkie; W 66. rocznicę II wojny światowej; 25-lecie Solidarności; Eksperci o lasach Europy; Najpiękniejsze stoisko
O ustawie i nie tylko   Małgorzata Kołodziejczyk, Artur Sawicki 6
O nowelizacji Ustawy o lasach, a także innych leśnych problemach rozmawialiśmy z Januszem Zaleskim, zastępcą dyrektora generalnego LP.
Ustawa sprawia problemy   Małgorzata Kołodziejczyk 8
Z obowiązującą od ponad roku w LP ustawą Prawo zamówień publicznych problemy mają nie tylko nadleśnictwa przy organizowaniu postępowań na udzielanie zamówień na prace leśne, ale także przedsiębiorcy leśni.
Korowódka śródziemnomorska   Jacek Stocki 10
Masowe pojawy tego motyla na terenie południowej Francji spędzają sen z powiek nie tylko tamtejszym leśnikom i naukowcom, ale także ludziom żyjącym z turystyki oraz hodowli zwierząt.
Lubię rządzić   Rafał Zubkowicz 12
Przypuszczam, że większość Czytelników Lasu doskonale wie, ile jest w Polsce nadleśnictw. Ale czy wszyscy wiedzą iloma z nich kierują kobiety? Mogę się nawet założyć, że znajdą się tacy, którzy tego rodzaju sytuację uznają za niemożliwą.
HDG Bavaria – komfortowe i oszczędne ogrzewanie drewnem    15

Wiele obiektów LP ogrzewanych jest za pomocą kotłów olejowych lub gazowych. Dlaczego więc pomimo ciągle rosnących cen tych paliw i bezpośredniego dostępu do drewna opałowego wiele leśniczowek i budynków nadleśnictw ogrzewanych jest kotłami na paliwa konwencjonalne?

Młodnik   Adam Woźniak, Marcin Grabia 16
Antonin – Pałac Myśliwski rodu Radziwiłłów; Ścigi, czyli zagwoździki
Nadleśnictwo Węgierska Górka   Łukasz Łukasik 18
Jedną z ważniejszych cech odróżniających tę jednostkę od innych jest rzadko spotykany w Lasach Państwowych fakt, że kierują nim dwie kobiety – funkcję nadleśniczego pełni tutaj Maria Ciapka, wspierana przez swojego zastępcę – Krystynę Śleziak.
Kolejka linowa Larix 3T (2)   Jerzy Sosnowski, Tomasz Dudek 22
W poprzednim numerze opisaliśmy budowę, sposób montażu oraz organizację pracy kolejki linowej Larix 3T. W tej części zajmiemy się wydajnością, kosztami oraz wzrostem efektywności jej używania, na podstawie obserwacji przeprowadzonych w Nadleśnictwie Wetlina.
Choroby drzew leśnych – introdukowane gatunki iglaste   Paweł Zarzyński 24
Ze względu na nietypowe, obce dla tych drzew warunki wiele ich rodzimych chorób znalazło u nas lepsze warunki do rozwoju, niż w swych rodzinnych stronach. Do tego skutecznie wsparły je pasożyty krajowe.
W prasie   Redakcja 25
Parapodatki do likwidacji; Jadą żubry nad jezioro
Leśne kompleksy promocyjne a ekoturystyka   Zbigniew Laurów 26
Ostatnio na łamach Lasu Polskiego pojawiły się trzy wypowiedzi dotyczące lkp: dwie wydawcy Witolda Łasicy i jedna naczelnika Ryszarda Kapuścińskiego. Wysnuć z nich można wniosek: kompleksy te zostały powołane głównie celem ekologicznej edukacji społeczeństwa. Tymczasem podstawowy cel powołania lkp był zupełnie inny.
Z wydawnictw   Wojciech Sobociński 27
Lasy Janowskie. Andrzej Wediuk (red.). Nadleśnictwo Janów Lubelski 2005
Z prasy zagranicznej   Arkadiusz Seliga 27
Ruszyły prace nad unijnym planem leśnym
Z żałobnej karty   Leon Szotyński, Kierownictwo i pracownicy Nadleśnictwa Rymanów 28
Krzysztof Grodziński (1937-2004); Andrzej Wajda (1921-2005)
Las Polski - numer 18/2005
Polecamy