NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 15-16/2005
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Od redakcji   Artur Sawicki 3
Drodzy Czytelnicy! Natura 2000 jest najnowszą formą ochrony przyrody w Polsce, wzbudzającą jednocześnie najwięcej emocji – nie tylko wśród przyrodników. Jest ona elementem dostosowania prawa polskiego do unijnego, wynikającym wprost ze zobowiązań zapisanych w traktacie akcesyjnym.
Informacje    4
Spotkanie z Elżbietą Dzikowską; Leśnicy na Malcie; Ochrona zasobów genowych; Konferencja PTL w Nadleśnictwie Parciaki; Leśna pielgrzymka do Kalwarii; Przedsiębiorcy leśni w Olsztynie; Sanem znów popłynęło drewno; Ćwiczenia w Gibach
Gdzie te podwyżki?   Mieczysław Remuszko 9
Sygnały, jakie dotarły do nas z kilku nadleśnictw, świadczyły o tym, że w poszczególnych jednostkach różnie podchodzono do tematu podwyżek dla młodych pracowników. W jednych dano wszystkim po 300 złotych. W innych jedni dostali 250, jeszcze inni wcale.
Listy do Lasu Polskiego   Franciszek Makaruk 10
Piwko w plenerze
Uwaga! Idzie drzewo!!!   Mieczysław Remuszko 11
Prawdą jest, że uderzenie samochodu w drzewo powoduje najcięższe skutki dla podróżujących samochodem. Dziwi jednak, że zwolennicy masowego wyrębu nie proponują, aby usunąć również słupy wysokiego napięcia, filary mostów, ściany tuneli i domy stojące w odległości mniejszej niż kilkadziesiąt metrów od drogi. A skutki przywalenia autem w beton czy stal są równie ciężkie.
Zawody drwali   Dariusz Graszka-Petrykowski 12
Namnożyło się ostatnio lokalnych zawodów drwali. Organizowane są zazwyczaj przez władze lokalne przy współpracy z nadleśnictwami, często też same nadleśnictwa występują z inicjatywą urządzenia takiej imprezy.
Nie Natura, lecz chęć szczera...   Wojciech Sobociński 14
Ochrona przyrody w Polsce zaczyna przyjmować karykaturalny wymiar. Mnożenie bytów przy jednoczesnej miernocie funduszy na nie przeznaczanych sprawiają, że wszystko wymyka się spod kontroli. Czy Natura 2000 ma szansę to zmienić?
Otwarcie firmy na świat   Dariusz Graszka-Petrykowski 18
Rozmowa z Ryszardem Miśkiem, dyrektorem Ośrodka Techniki Leśnej w Jarocinie
O leśnych kompleksach promocyjnych   Ryszard Kapuściński 20
Opublikowany w majowym numerze Lasu Polskiego tekst Witolda Łasicy dotyczący lkp, stał się zaczątkiem poważniejszej dyskusji na ten temat. Do naszej redakcji przyszedł list Ryszarda Kapuścińskiego, naczelnika Wydziału Ochrony Lasu DGLP i zarazem jednego z pomysłodawców utworzenia lkp.
Polemiki   Witold Łasica 21
Każde pismo branżowe istnieje po to, aby przedstawiać różnorodne opinie występujące w danym środowisku. Publiczna wymiana swoich doświadczeń i poglądów służy Lasom Państwowym, leśnikom i samemu pismu, np. poprzez integrację całej grupy zawodowej. Dyskusje na łamach Lasu Polskiego mają także nieoceniony wymiar edukacyjny (co zapewne nie jest Panu obojętne), dlatego nie należy doszukiwać się tutaj żadnych złych intencji. Byłoby bardzo źle, jakby Pana wypowiedź zniechęciła szeregowych leśników, tych mających wątpliwości, do publicznego wypowiadania się o sprawach im bliskich i ważnych.
W prasie o lasach i leśnictwie   Redakcja 21
Wieczny monopol na drewno; Lasy Państwowe boją się kontroli
Informatyczne nowości na Elmii   Adam Konieczny 22
W cieniu olbrzymich forwarderów, harwesterów i żurawi na szwedzkich targach Elmia Wood 2005 można było odnaleźć kilkanaście stanowisk firm prezentujących nowoczesne rozwiązania z dziedziny informatyki. Niepozorne z zewnątrz, nie przyciągały tłumu zwiedzających, ale dla osób zainteresowanych tą tematyką, profesjonalne ekipy serwowały szczegółowe informacje poparte prezentacjami.
Młodnik   Ewa Referowska-Chodak, Adam Woźniak 23
Dyplom Europy, Federacja Europarc; Koziorogi
Nadleśnictwo Sucha Beskidzka   Łukasz Łukasik 27
Leśnicy z Nadleśnictwa Sucha Beskidzka wyszli z założenia, że las powinno się sadzić siekierą. Stosują więc odpowiednie rodzaje cięć, sprzyjające odnowieniu naturalnemu oraz takie metody zrywki, które nie zniszczą odnawiającego się lasu.
Las i pszczoły   Łukasz Łukasik 30
Odwiedzając Nadleśnictwo Sucha Beskidzka miałem okazję spotkać i poznać leśnika, którego wielką pasją są pszczoły. Tą pasją zaraził również swoich najbliższych.
Leśnictwo klonalne staje się faktem...   Daniel J.Chmura 32
... może na razie jeszcze nie w Polsce, ale na południu Stanów Zjednoczonych – jak najbardziej. W dniach 8–10 lipca br. w Jacksonville na Florydzie odbyło się kolejne roczne spotkanie kooperacji leśnej FBRC, na którym wiele mówiło się o przyszłości wykorzystania klonowanych drzew w leśnictwie.
Buk czy jodła?   Juliusz Twaróg 34
Fitosocjologia a wybór celu hodowlanego w dolnoreglowych lasach Karpat.
Jak pomóc naturze   Marek Taradejna 36
czyli o ochronie zasobów genowych i hodowli selekcyjnej drzew leśnych w Polsce.
Niepaństwowe, ale też lasy   Wojciech Gil 37
Problematyka nadzoru w lasach niepaństwowych oraz finansowanie lasów prywatnych w ramach przepisów unijnych.
Choroby drzew leśnych – topole i wierzby   Paweł Zarzyński 38
Choć topole i wierzby stanowią integralny składnik wielu naturalnych zespołów leśnych, m.in. łęgów nadrzecznych, bywają pomijane w opracowaniach dotyczących ochrony lasu. Przyjrzyjmy się jednak chorobom trapiącym te drzewa tym bardziej, że nie brak między nimi prawdziwych fitopatologicznych ciekawostek.
Jak interpretować niektóre dane GUS?   Zbigniew Laurów 40
Na skutek niezgodności przedrostków w danych statystycznych dotyczących leśnictwa, z roczników GUS można wysnuć iście kuriozalne wnioski...
Z żałobnej karty   Józef Furdyna, Pracownicy Nadleśnictwa Pniewy 41
Jerzy Domżalski (1926-2005); Ryszard Kasprzak (1952-2005)
Porady prawne   Magdalena Apostołowicz 41
Jestem strażnikiem leśnym w nadleśnictwie. Chciałbym się dowiedzieć, kto ma obowiązek poniesienia kosztów na zabezpieczenie broni palnej, jeśli przechowuję służbową broń w domu?
Sport leśników   Małgorzata Kołodziejczyk, Krzysztof Wróblewski, Justyna Haładaj, Halina Kowalska-Walczak 42

Pierwszy rajd rowerowy Ścieżkami Nadleśnictwa Radziwiłłów; Rajd Rowerowy w Nadleśnictwie Wichrowo; Leśne mistrzostwa wędkarskie; Starogard najlepszy!!!

Z wydawnictw   Wojciech Sobociński 44
Baza leśnych ludzi. Zbigniew Zieliński. Wydawnictwo Rytm 2005
Jaki to ptak płyta CD. Realizacja: Tomasz Ogrodowczyk ORWLP w Bedoniu 2005
Polska. Portrety przyrody. Grzegorz, Stanisław i Tomasz Kłosowscy. Multico Warszawa 2005
Las Polski - numer 15-16/2005
Polecamy