NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 11/2005
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Od redakcji   Artur Sawicki 3
Drodzy Czytelnicy! Od kilku miesięcy zauważa się narastający konflikt między leśnikami i drzewiarzami związany z proponowanymi zmianami w zasadach sprzedaży drewna w Polsce. Na ostatnim posiedzeniu Zarządu Głównego SITLiD miała miejsce burzliwa dyskusja przedstawicieli Lasów Państwowych i przemysłu tartacznego.
Informacje    4
Nagrody w konkursie Las miejscem wypoczynku rozdane!; Dzień Ziemi w OKL; Las Polski on-line; Niedźwiedź padł w walce; Ruszyła druga część polsko-holenderskiego projektu w LKP Puszcza Kozienicka; Leśny piknik rowerowy
Państwowe czyli gorsze?   Mieczysław Remuszko 7
Obserwowany od początków transformacji ustrojowej ciąg na prywatyzowanie wszystkiego, co tylko się da, jest różnie oceniany. Jedni nazywają to zjawisko wyprzedażą za bezcen majątku narodowego, inni twierdzą, że to normalny proces w normalniejącym państwie i jedyne antidotum na wszystkie niedomagania gospodarki. Prawda, jak to zwykle z prawdą bywa, leży gdzieś po środku.
Rogów 2005   Krzysztof Kajzer 8
W dniach 17–19 maja odbyła się już IX edycja Targów organizowanych przez Leśny Zakład Doświadczalny SGGW wspólnie z Biurem Reklamy S.A. Zarządu Targów Warszawskich.
125 lat Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu (1880–2005)   Małgorzata Kołodziejczyk 10
RDLP w Radomiu jest najstarszą dyrekcją lasów w Polsce. 11 czerwca leśnicy z całego kraju spotkają się w Radomiu na uroczystościach jubileuszowych, bowiem połączono je z Centralnymi Obchodami Dni Lasu.
Nowa metoda inwentaryzacji zwierzyny grubej   Bogusław Bobek, Witold Frąckowiak, Dorota Merta, Renata Zając, Mateusz Kolecki, Lidia Wiśniowska 13
Wiarygodną podstawę do określenia liczebności zwierzyny grubej stanowić mogą obserwacje poczynione podczas polowań zbiorowych.
LKP Puszcze Szczecińskie   Krzysztof Jankowski, Jacek Kowalski 14
14 października 2004 r. Dyrektor Generalny LP Zarządzeniem nr 63 rozszerzył granice dotychczas istniejącego LKP Puszcza Bukowa i Goleniowska i włączył w jego obszar również lasy Nadleśnictwa Trzebież (24.974 ha) oraz Lasy Miejskie Szczecina (2780 ha), a także Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny Świdwie. Jednocześnie zmianie uległa nazwa kompleksu –aktualnie jest to LKP Puszcze Szczecińskie o łącznej powierzchni ponad 61 tys. ha.
Młodnik   Adam Woźniak, Andrzej M. Jagodziński, Anna Sigiel 16
Edukacja w pracy Sekcji Botanicznej Koła Leśników AR w Poznaniu; Rębacze
Aktualizowanie map numerycznych   Stanisław Dobrowolski 18
Mapy numeryczne są obecnie standardowym materiałem kartograficznym sporządzanym na potrzeby planów urządzenia lasu z wykorzystaniem map ewidencyjnych lub zaktualizowanych map gospodarczych.
Środki ochrony roślin w ochronie lasu stosowane w latach 1998–2004   Jacek Stocki 20
W celu zmniejszania liczebności lokalnych populacji szkodliwych owadów stosowano i stosuje się nadal szereg metod, dostosowanych do czasu pojawu owadów oraz faz ich cyklu rozwojowego.
Choroby drzew leśnych – lipa   Paweł Zarzyński 24
To piękne drzewo narażone jest na liczne choroby liści, pni i korzeni we wszystkich fazach rozwoju, od młodziutkich siewek po wiekowe, puszczańskie olbrzymy.
W prasie o lasach   Redakcja 25
Kupią wszyscy chętni
Forstschutzkommando   Wojciech Sobociński 26
FSK, czyli paramilitarne oddziały straży leśnej, potocznie nazywanie strzelcami leśnymi, powstało w marcu 1940 r. i rekrutowało się głównie z niemieckich robotników leśnych.
Z prasy zagranicznej   Arkadiusz Seliga 28
Pierwsza leśna spółka akcyjna w Niemczech?; Finlandia: nowa rada dyrektorska Metsähallitusa; Propozycja Komisji Europejskiej
Od wydawcy   Witold Łasica 30
Kilka miesięcy temu CILP wydało, prawdopodobnie w celu propagowania pracy leśników, komiks dla dzieci (Leśniczy Brzózka na tropie wandali). Książeczka ta zbulwersowała dużą grupę leśników. Przynajmniej dwie rdLP odmówiły kolportowania jej na swoim terenie. Okazuje się, że część pracowników LP nie jest zupełnie bezkrytyczna w stosunku do tego, co dzieje się w centrali. To dobrze rokuje na przyszłość. Niech ocenę tej książeczki przeprowadzą Czytelnicy Lasu Polskiego we własnym zakresie.
Las Polski - numer 11/2005
Polecamy