NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 23/2008
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Informacje    4
GDOŚ uruchomiona; Europejski Kongres Edukacji Leśnej; Zamach na fundusz leśny
Krajobraz po roku...   Mieczysław Teer 6
Minął rok od zwycięskich dla PO wyborów. I choć jest sprawą oczywistą, że kampania wyborcza rządzi się swoimi prawami, to konstatacja ta nie unieważnia wszystkich złożonych przed wyborami deklaracji i obietnic!
Żeby nietoperz stał się Shrekiem   Agnieszka Łobik-Przejsz 8
Spacer po lesie jest dla mnie jak przechadzka wśród ludzi znanych mi po imieniu – chyba każdy edukator chciałby, aby takie słowa padły z ust jego ucznia. Edukator z parku musi dodatkowo nauczyć chronić.
eLMapa - nowe spojrzenie   Reklamodawca 9
eLMapa, stworzona przez Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej to program służący do pracy z leśną mapą numeryczną (LMN), który nie skupia się na wdrożeniu wymaganych narzędzi, tylko na rozwiązaniu problemów w codziennej pracy.
Kolos na glinianych nogach   Wojciech Sobociński 11
Edukacja leśna przybrała imponujące rozmiary, ale wciąż słychać głosy, że to zbyt mało i że zapotrzebowanie jest większe, a świadomość społeczna dotycząca lasów ciągle kuleje. Są też głosy przeciwne.
Zielony pijar, czyli sztuka uwodzenia edukacją przyrodniczo-leśną   Dariusz Anderwald 12
Wśród licznych zadań i funkcji, które ma spełniać polskie leśnictwo, jest także funkcja zwana społeczną. Jej najciekawszą realizacją jest edukacja przyrodniczo-leśna. W wydaniu leśnym tożsama często z promocją firmy, przypomina uwodzicielkę, która nie bacząc na konsekwencje, czaruje skutecznie społeczeństwo swą urodą.
W edukacji podsumowano 2007 rok   Tadeusz Chrzanowski 14
W końcu bieżącego roku ukaże się kolejny, czwarty już Raport z działalności edukacyjnej Lasów Państwowych za rok 2007. Wynika zeń m.in., że Lasy Państwowe z własnych środków wydały na edukację przeszło 12 mln zł.
Leśne kompleksy   Bartosz Szpojda 15
Jest ich dziewiętnaście, rozsianych na terenie całego kraju. W ich skład wchodzi w większości po kilka nadleśnictw. Mowa oczywiście o leśnych kompleksach promocyjnych, które powołano m.in. w celu promocji proekologicznej oraz wielofunkcyjnej gospodarki leśnej, której założenia zawiera Polityka leśna państwa.
Specyfika Puszczy   Wojciech Sobociński 16
Leśny Kompleks Promocyjny Puszcza Białowieska powstał jako pierwszy. Spośród lkp ma więc najdłuższe doświadczenia związane z edukacją leśną. O jej specyfice rozmawiamy z Andrzejem Antczakiem, zastępcą nadleśniczego Nadleśnictwa Białowieża.
Najmłodszy i ambitny   Wojciech Sobociński 17
Rozmawiamy ze Sławomirem Fiedukowiczem, zastępcą nadleśniczego Nadleśnictwa Celestynów, które jako jedne z czterech wchodzi w skład najmłodszego LKP Lasy Warszawskie.
Uczyć i sprawdzać efekty   Anna Żornaczuk-Łuba 18
Edukacja przyrodniczo-leśna stała się w ostatnich latach istotną częścią działalności wszystkich nadleśnictw w kraju. Ale czy prócz statystyk potrafimy ocenić, co osiągnęliśmy w ten sposób?
Odnaleźć radość w edukacji   Hanna Będkowska 20
Edukacja przyrodniczo-leśna powinna dawać satysfakcję prowadzącemu ją leśnikowi. Nastrój prowadzącego udziela się bowiem grupie. Co zrobić, aby goście wyjeżdżali w dobrych humorach? Na pewno nie pozwalać wchodzić sobie na głowę i nie przyjmować zbyt dużych grup.
Warsztaty w Gorcach   Irena Foremnik 25
Czym skorupka za młodu nasiąknie, czyli jak pokochać przyrodę, żeby ona pokochała nas to warsztaty dla nauczycieli zorganizowane przy współudziale Gorczańskiego Parku Narodowego. Projekt zakończył się w czerwcu wręczeniem certyfikatów uczestnictwa w tym ciekawym szkoleniu.
Pokazać las niewidomym   Krzysztof Kajzer 26
Jadąc do Sierakowa na warsztaty edukacyjne dla dzieci niewidomych, nie spodziewałem się, że leśni edukatorzy potrafią włożyć tyle serca i pasji w organizację i prowadzenie tego typu zajęć. Po raz kolejny przekonałem się, że chcieć to znaczy móc.
Las chłoniemy wszystkimi zmysłami   Krzysztof Kajzer 28
W Nadleśnictwie Sieraków działa Leśny Ogród Edukacyjny dostosowany do potrzeb ludzi niepełnosprawnych. O tym, jak pomóc niewidomym poznać tajemnice lasu i leśnictwa, rozmawiamy z jego współtwórcą Markiem Jakubowskim, tyflopedagogiem ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach k. Poznania.
Unia finansuje edukację   Dariusz Rutkowski 30
Realizując zadania z zakresu edukacji przyrodniczo-leśnej warto rozejrzeć się za możliwością uzyskania środków Unii Europejskiej. Tym bardziej że zadania z tego zakresu są chętnie finansowane przez polskie instytucje pośredniczące w przyznawaniu unijnych funduszy.
Niecierpki   Szymon Wójcik 32
W Polsce występują łącznie cztery gatunki niecierpków. Ich łacińska nazwa rodzajowa Impatiens (niecierpliwy) pochodzi od ciekawych właściwości rośliny, której owoce, w przypadku nawet lekkiego nacisku pękają, z siłą wyrzucając zawarte w środku nasiona. Dwa z trzech gatunków obcego pochodzenia są obecnie bardzo pospolitymi składnikami naszej flory.
Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków   Dariusz Gizak 34
Chociaż w północno-wschodniej Polsce działania prowadzą różne organizacje, to PTOP – od początku swojego istnienia utworzone w Białowieży – ma pełne prawo do mówienia o sobie jako o największej organizacji pozarządowej zajmującej się ochroną przyrody na tym terenie.
Sękata nomenklatura   Robert Kimbar 36
Sękom, jako najpoważniejszym i najpowszechniej występującym wadom drewna, zostało już i zostanie poświęconych kilka obszernych artykułów. Niniejszy ma na celu jedynie uporządkowanie oraz zebranie mnogości pojęć dotyczących tej wady drewna.
Dąb Bartek z Zagnańska   Robert Tomusiak, Paweł Zarzyński 38
W zasadzie od niego powinniśmy zacząć nasz cykl o najsłynniejszych drzewach Polski. Gdyby bowiem na podstawie sondy ulicznej stworzyć ranking takowych, na pierwszym miejscu byłby właśnie on, a potem... długo, długo nic. Mowa oczywiście o Bartku – doskonale znanym dębie z Zagnańska (woj. świętokrzyskie), będącym polską ikoną ochrony przyrody i sztandarowym drzewem pomnikowym naszych ziem.
Wojciech Napieralczyk   M. Tomasz Sobalak 41
16 października odszedł od nas po ciężkiej chorobie Wojciech Napieralczyk – emerytowany inżynier nadzoru w Nadleśnictwie Łopuchówko.
Od Szkoły Szczególnej Leśnictwa do Wydziału Leśnego SGGW   Wojciech Sobociński 41
Książka jest niezwykle ciekawym zbiorem artykułów autorstwa znawców historii leśnego szkolnictwa wyższego. Inicjatorem jej powstania jest prof. Andrzej Grzywacz. Już w początkach lat 90. XX w. pojął trud zgromadzenia zespołu autorskiego, który opracowałby materiały, prezentując historię stołecznego szkolnictwa leśnego.
Las Polski - numer 23/2008
Polecamy