NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 21/2006
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Informacje    4
Leśny znak jakości 2006; O przyszłości żubrów; Leśny akcent na dniu Ratownika; Leśne praktyki; Moja Wola znów ożyła
Euroforester-ciekawa perspektywa dla studentów   Łukasz Grupiński, Joanna Szeremeta 10
Od pięciu lat adepci leśnictwa z regionu Morza Bałtyckiego uczestniczą w rocznym programie Euroforester w Szwecji. To znakomita okazja ,aby poznać odmienny system prowadzenia zajęć uniwersyteckich i innymi oczami spojrzeć na leśnictwo.
Wydarzenia   Łukasz Łukasik 11
Święto straży leśnej w Katowicach
Krajowa Konferencja Hodowlana   Rafał Zubkowicz 12
Jako temat tegorocznej konferencji wybrano rębnie złożone. Organizatorzy - RDLP w Gdańsku - postarali się, aby podczas dwudniowej sesji nie zabrakło ciekawych przykładów do zaprezentowania.
Złota dziesiątka   Mieczysław Teer 14
To już drugie podejście do tematu powrotu techników pod skrzydła Lasów Państwowych. Pierwsze podjęte w roku 2004, związane z ustawą epizodyczną pozwalającą na przejęcie tych szkół przez ministerstwo Środowiska -  zakończyło się blamażem resortu.
Koniec Leśnictwa? (1)   Kazimierz Rykowski 16
Jaką finalna formę przybierze leśnictwo? Czy istotnie kończy się prymat drewna nad innymi funkcjami lasu czy może nadchodzi nowa epoka drewna? A może jest to po prostu koniec leśnictwa, które rozpadnie się na... uprawę drzew i ochronę przyrody?
Z zagranicy   A.S. 19
Brak wymiany informacji w UE; Stanowiska dla młodych; Mniej wypadków w lasach Hesji
Zamieranie jesionów, a obradzanie nasion   Marek Bodył 20
Tendencja zmniejszania się krajowego zapasu nasion jesionu jest obserwowana od 1998 i pokrywa się w czasie z intensyfikacja w Polsce zjawiska zamierania tego gatunku.
Człowiek orkiestra   Łukasz Łukasik 22
Zbigniew Chrul - zamiłowany ornitolog z 32-letnim stażem - w pierwszych badaniach naukowych brał udział już  w wieku 16 lat. Od tamtej pory napisał kilka prac naukowych, brał udział w obozach ornitologicznych i organizował własne, zaobrączkował tysiące ptaków. Wiele czasu poświecił na prelekcje w szkołach i na uczelniach.
Z wydawnictw   SoWa 23
Studia i Materiały CEPL nr 13 i 14 Dariusz Anderwald (red.) LZD SGGW 2006
Uwolnić byka   Piotr Spólny 23
Mija już rok od zdarzeń, które poniżej opisałem jednak z perspektywy czasu oraz tegorocznego rykowiska pragnę powspominać zwierzę, które zapamiętam na zawsze. Być może nasze drogi kiedyś się skrzyżują - oby nie.
Typy siedliskowe lasu (7) - bór mieszany bagienny (BMb)   Anna Kliczkowska 24
 Bory mieszane bagienne są, po borach bagiennych, kolejna grupą siedlisk związaną z glebami organicznymi . Jednakże w odróżnieniu od Bb zasilane są nie tylko przez wody opadowe, ale także przez wody podziemne.
Z zagranicy   A.S. 25
Klastery leśno-drzewne pod lupą; Korzystają z koniunktury; Lapońska dziesięciolatka.
SSang Yong Radius   MTR 26
Już starożytni mówili , ze o gustach sie nie dyskutuje. Wygląd zewnętrzny Rodiusa może się podobać lub - co bardziej prawdopodobne- niekoniecznie można pokpiwać z tyłu z tyłu samochodu nasuwającego skojarzenia z niegdysiejsza nadstawką do Poloneza. Nikt jednak nie zaprzeczy, że zewnętrzna stylistyka tego vana jest niepowtarzalna.
Rynek drzewny   Szymon Jastrzębowski 27
O 30 procent; Egzoty na topie; Niemcy kochają polskie meble; Eksport trzykrotnie większy od importu; jakością wygrywają z Polską; Odpady o dużej wartości; Opakowania z dalekich krajów.
Kącik medyczny   Krystyna Kochanowicz 28
Co to jest depresja i jakie są jej objawy?; Czy depresji może towarzyszyć ból?; Kto choruje na depresję?; Czy każdy smutek to depresja?; Jak się leczy depresje i czy może ona nawracać?; Co to to jest depresja poporodowa?.
ZUS radzi   Przemysław Przybylski 28
Od 1 stycznia 2006r. prowadzę zakład usług leśnych. Dokonałem zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych z podstawą wymiaru składek w wysokości 30% minimalnego wynagrodzenia (ulga dla nowych przedsiębiorców). Jednak od 1 marca do końca maja byłem za granicą i w tym czasie wyrejestrowałem się z ubezpieczeń. Po powrocie podjąłem tą samą działalność i od 1 czerwca ponownie zgłosiłem się do ubezpieczeń z tego tytułu. Czy nadal mogę korzystać z ulgi w opłacaniu składek?
Mijające echo rykowiska...   Łukasz Łukasik 29
Jak co roku we wrześniu pojechałem do lasu, by posłuchać, podpatrzeć, spróbować sfotografować jelenie gody. Poranek był bardzo udany - byk był bardzo blisko, podszedł na kilkanaście metrów. Na zdjęcia było co prawda za ciemno ale widok był imponujący.
Długa droga do aparatu   Wojciech Sobociński 30
Ma predyspocycje do pracy naukowej, ale wymaga opieki ideologicznej - tak w służbowej notatce scharakteryzował Stanisława Kinelskiego, znanego entomologa i fotografika przyrody, jeden z jego szkolnych kolegów z Liceum  Leśnego w Brynku , kiedy ten złożył podanie na Wydział Leny SGGW.
Z żałobnej karty   Łukasz Brodziak 32
Wojciech Bożymir Urban (1937-2006)
Ludzie, nie kończcie studiów!, czyli Graszkowa pochwała głupoty   Dariusz Graszka-Petrykowski 34
Rozpoczął się rok akademicki. W powszechnym mniemaniu obecnie nie mieć dyplomu to tak, jak kiedyś nie mieć matury. Rośnie więc armia sfrustrowanych magistrów parających się opieką nad dziećmi i pracą na stacjach benzynowych.
Las Polski - numer 21/2006
Polecamy