NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 20/2006
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Informacje    4
Tłumy na leśnictwie; Droga Susza; Sprzątanie Świata; Miejsce Mocy odrestaurowane; Pszczyńskie żubry; Leśne pielgrzymowanie
Transfer   Mieczysław Teer 8
Regionalna Dyrekcja Lasów państwowych w Warszawie wystąpiła do dyrektora generalnego o przyłączenie 7 nadleśnictw. Olsztyn miał ich oddać pięć (Ciechanów, Przasnysz, Parciaki, Myszyniec i Ostrołękę), dyrekcja łódzka miała się pozbyć Radziwiłłowa, lubelska zaś przekazać Sarnaki
Po co w lesie GPS?   Dariusz Graszka-Petrykowski 10
Niedługo odbiorniki GPS będą - o ile już nie są - codziennym narzędziem pracy wielu polskich leśników. Dlatego też ten numer Lasu Polskiego niemal w całości poświęciliśmy przedstawieniu działania i możliwości tej technologii. Na początek stawiamy jednak pytanie najważniejsze - o celowość jej stosowania w leśnictwie.
Troche techniki i człowiek się nie gubi   Dariusz Graszka-Petrykowski 12
Co mają wspólnego zegary atomowe, pędząca karetka i apolityczni bracia bliźniacy? Prezentujemy najskrytsze tajniki działania systemu GPS w swoistym przewodniku GPS dla opornych.
DGPS - jeszcze dokładniejsze wyniki   Dariusz Graszka-Petrykowski 16
Choć został wymyślony, by likwidować skutki zakłóceń wprowadzonych niegdyś celowo przez rząd Stanów Zjednoczonych, system różnicowej korekcji pomiaru DGPS przydatny jest również po wyłączeniu sygnału zabezpieczającego - likwiduje bowiem błędy powstające podczas przejścia fal radiowych przez atmosferę i umożliwia uzyskanie precyzji pomiaru rzędu kilku centymetrów!
Planowanie i prowadzenie pomiarów   Dariusz Graszka-Petrykowski 18
Użytkowanie odbiornika GPS jest dziecinnie proste - wystarczy tylko wnieść to pudełko do lasu i nacisnąć ON. Jest jednak kilka sztuczek, które pozwalają zwiększyć dokładność pomiaru, aby optymalnie wykorzystać możliwości oferowane przez sprzęt. Znajdziecie je w poniższym poradniku.
GPS w nadleśnictwie   Hubert Napierała 20
Rozwój systemu GPS oraz dedykowane mu oprogramowanie znacznie zwiększyły możliwości wykorzystania odbiorników GPS w Lasach państwowych.Przyjrzyjmy się, w jakich sytuacjach korzysta się z nich w Nadleśnictwie Bobolice
Odbiorniki GPS   Artur Matuszczak 21
Na rynku znajduje się szeroka gama odbiorników, które można wykorzystać do pracy z palmtopem, jednak wybór odpowiedniego urządzenia nie jest prosty. Na początku należy odpowiedzieć sobie na pytanie : Do czego GPS będzie głównie wykorzystywany?
Test odbiorników GPS   Dariusz Graszka-Petrykowski 22
Na rynku dostępnych jest wiele odbiorników GPS, różniących się znacznie parametrami i ceną. który z nich jednak najlepiej sprawdza się w terenie? W odpowiedzi na pytanie, jakie urządzenie kupić dla nadleśnictwa, pomóc może test dokładności używanych w Lasach Państwowych odbiorników GPS
Typy siedliskowe lasu (6) - Bór mieszany wilgotny (BMw)   Anna Kliczkowska 24
Siedliska borów mieszanych wilgotnych nie są w lasach często spotykane, jednak występują liczniej niż bory wilgotne. Najmniej jest ich w północnej i środkowej Polsce - zwykle zajmują kilka procent powierzchni leśnej.
Z wizytą w Normandii   Krzysztof Wróblewski, Marek Zeman 26
Na przełomie maja i czerwca delegacja leśników z terenu RDLP w Gdańsku przebywała w północnej Francji. Organizatorami i gospodarzami wizyty byli leśnicy z Normandii, z którymi Gdański Oddział SITLiD nawiązał współpracę w 2005 roku. Wyjazd umożliwiał poznanie gospodarki leśnej prowadzonej w tym regionie oraz organizacji i zadań państwowych służb leśnych we Francji.
ZUS radzi   Przemysław Przybylski 28
Czy obywatel Rosji zatrudniony w Polsce przez polskie przedsiębiorstwo na podstawie umowy o pracę podlega ubezpieczeniom społecznym w Polsce? Wspomniany pracownik ma zezwolenie na zatrudnienie oraz wizę uprawniającą do podjęcia pracy w Polsce.
Kącik medyczny   Krystyna Kochanowicz 28
Przeziębnie i grypa
Porady prawne   Magdalena Apostołowicz 29
Jestem leśniczym. Moje pytanie dotyczy punktów mundurowych. Od kilku już lat nie realizuje corocznie wszystkich przyznawanych mi punktów, bo nie mam takiej potrzeby. W związku z tym chciałbym się dowiedzieć, czy mam prawo do ekwiwalentu za niepobrane sorty mundurowe? W chwili obecnej mam już prawie 400 niezrealizowanych punktów a przecież z tego co wiem każdy punkt wart jest 15zł. Jeśli taki ekwiwalent mi przysługuje, proszę też podać przelicznik - czy liczy się to jako liczba punktów razy 15zł?
Sport leśników   Dariusz Graszka-Petrykowski, RaZ 30
Strzelecka czołówka bardzo ścisła; Liga Północy - sport i integracja; Przasnysz jak Brazylia.
Dwie igiełki   M. Andrzej Śmiałowski 31
Jechałem z mamą do oddalonego o 30 km powiatowego miasta. Rano było i chłodno - listopad. Następny przystanek jest w pobliżu naszego lasu. Widzę jak drogą od lasu pędzi człowiek ubrany w mundur leśnika.
Las Polski - numer 20/2006
Polecamy