NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 12/2006
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Informacje    4
Szkielet nowych zasad, W Olsztynie min niet, Pozycja numer 120, Rogi grały pod zamkiem, Nadleśnictwo Gdańsk na pikniku, Świętowanie lasu z historią.
Listy do ”Lasu Polskiego”   Ryszard Chęciński, Michał Mazurkiewicz 8
Nie posłuchałem, Każdy kij ma dwa końce.
W Prasie    9
Nacjonalizacja była zgodna z prawem, Lasy zarobia na handlu emisjami.
Afera której nie było   Mieczysław Teer 10
Instytucję przetargów publicznych wprowadzono po to, aby wyeliminować ewentualność korupcji przy uznaniowym zlecaniu prac czy dokonywaniu zakupów. Jednak nie wyeliminowano możliwości wysuwania bezpodstawnych oskarżeń o korupcję, standardowo rzucanych przez firmy, które przegrały w przetargach. Z takim własnie zjawiskiem mieliśmy do czynienia przy okazji zakupu nowego oprogramowania rejestratora dla LP.
Z wydawnictw   Wojciech Sobociński 11
Z dziejów Lasów Państwoych i Lasu Polskiego 1924 - 2004. Tom 1.okres międzywojenny CILP 2006
Z zagranicy   Arkadiusz Seliga 12
Klauzula rolna niezgodna z dyrekturą siedliskową; Unijna pomoc; Fiński wzrost zużycia tarcicy; Niemcy obniżają emisję CO2 zgodnie z planem; Wójcik w zarządzie EUSTAFOR; Niezadowolony Putin.
Kruk głuszcowi oka nie wykole?   Dariusz Graszka-Petrykowski 13
W nadleśnictwach Puszczy Solskiej, w których znajdują się ostoje głuszca(Biłgoraju, Józefowa, Zwierzyńcu i  Janowie Lubelskim), będzie prowadzony odstrzał kruka. Kruki powszechnie uważane są za ptaki niszczące lęgi głuszca oraz zabijające osobniki dorosłe.
Zbrodnia i...?   Mieczysław Teer 14
Determinacja podleśniczego sprawiła, że ujęto notorycznego kłusownika. Czy równą determinacją wykaże się wymiar sprawiedliwości?
Lasy w liczbach   Redakcja 15
Edukacja kosztuje
Zając pod lupą (3)   Mieczysław Remuszko 16
Rozmawiamy z Lechem Kołdyką, nadleśniczym Nadleśnictwa Świebodzin (RDLP w Zielonej Górze) inicjatorem pierwszej w Polsce hodowli zająca w stanie półdzikim
Hodowla lasu a zamieranie jesionów   Wojciech Gil, Jan Łukaszewicz, Rafał Paluch, Tadeusz Zachara 18
Istnieją przesłanki wynikające ze szczególnych wymagań ekologicznych jesionu, które wskazują na możliwość ograniczenia zamierania drzewostanów jesionowych. Szczególną rolę odgrywa tu postępowanie hodowlane.
Znaczenie GTD   Jan Kaczmarski, Zbigniew Kołodziej 20
Prawidłowe rozpoznawanie warunków siedliskowych i ustalanie odpowiadającego im gospodarczego typu drzewostanu jest jednym z elementów prowadzących do odtworzenia lub otrzymania fitocenoz zgodnych z biotopem
Choroby grzybowe w 2005 roku   Monika Małecka 22
W 2005 r. występowanie grzybowych chorób infekcyjnych zostało zarejestrowane na łącznej powierzchni 463,5 tys. ha drzewostanów, co w porównaniu z 2004 r. stanowie zmniejszenie areału o niemal 177 tys. ha (czyli blisko o 30%)
Rynek drzewny   Szymon Jastrzębowski 23
Nierówna konkurencja; Czas spekuluje eksportem; odcięta droga do Rosji; 2mld dolarów do 2020r.?
Landwind w Białowiezy   Andrzej Antczak, Mieczysław Teer 24
W końcu 2005 r., jeszcze przed opadami śniegu, ale już po solidnych deszczach przyjechali do naszego Nadleśnictwa przedstawiciele Polmozbytu z Białegostoku. Pojazd, którym dotarli,był sprowadzonym z Zachodniej Europy prezentacyjnym samochodem chińskiej produkcji o nazwie Landwind - w swobodnym tłumaczeniu lądowy wiatr.
Porady Prawne   Magdalena Apostołowicz 25
Od 7 czerwca br. zaczęło obowiązywać nowe Zarządzenie nr 24 Dyrektora Generalnego w sprawie stażu absolwentów szkół oraz ich przyjmowania do zatrudnienia w Lasach Państwowych....
Sporty leśników   Marcin Kowalski 26
III Leśny Maraton Wejherowski
Antoni Derwich, Po Halickego na Halicz    27

Z Księgi wypraw: W dniu 11 maja 1978 roku o godz. 17.15 ratownik dyżurny GOPR w Ustrzykach Górnych zapisał w książce dyżurów nastepujące zgłoszenie: Najprawdopodobniej w rejonie Tarnicy w stanie krańcowego wyczerpania pozostał ob. Ryszard Halicki, z którym wykonywałem prace z zakresu urządzania lasu na rzecz BPN.

Z wydawnictw   Wojciech Sobociński 29
Czarnohora Mateusz Troll Ruthenus 2006
Las Polski - numer 12/2006
Polecamy