NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 18/2006
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Informacje    4
Nowy sposób ustalania etatu?; Dmuchnęło!; Świętowali w Podlesiu; konkrecja w Nadleśnictwie; Zniepełnosprawnymi promujemy las; I o to chodzi; Pokaz maszyn OTL Jarocin; Modernizacja Roku 2005; Poznaj grzyby - unikniesz zatrucia; Mała Elmia
17 września   Rafał Zubkowicz 10

Połowa września to czas w lesie na ogół dość spokojny. Z pewnością nie był taki 6 lat temu.

Z wydawnictw   Wojciech Sobociński 11

Wśród śniegów i bagien tajgi Józef Broda (opr.) Wydawnictwo AR w Poznaniu 2004; Nadleśnictwo Brzozów zaryz monografii Tomasz Masłowski, Grzegorz Dziuba, Muzeum Regionalne w Brzozowie 2006

Nie wszyscy muszą być magistrami    12
O sytuacji wyższego szkolnictwa leśnego w Polsce oraz wprowadzeniu dwustopniowego  systemu studiów leśnych rozmawialiśmy z prof. Tomaszem Boreckim, rektorem SGGW.
Niezastąpiona (?) straż leśna   Dariusz Gizak 14
W związku z publikacją w nr 15-16/ 2006 Lasu Polskiego tekstu Dariusza Gizaka pt. Wystarczy zamknąć oczy... oraz w obliczu kilku zawartych w tym tekście nieprawdziwych stwierdzeń, jako pracownik terenowej służby leśnej, czuję się w obowiązku podjąć polemikę z poglądami autora.
Z zagranicy   Arkadiusz Seliga 15
Karpy w cenie; Polski PEFC pod lupą
Nowe zasady: diabeł tkwi w szczegółach   Dariusz Graszka-Petrykowski 16
Jest już gotowy projekt nowych zasad sprzedaży drewna. Lasy Państwowe chwalą go jako nowoczesny i transparentny. Przemysł drzewny narzeka na znikomy udział swoich przedstawicieli w nowelizacji oraz obawia się skutków nagłej rewolucji, którą zasady te wprowadzą.
Z muflonem w herbie   Mieczysław Remuszko 18
W Nadleśnictwie Bardo Śląskie (wrocławska RDLP) jest wiele tematów wartych  opisana. I historia, i specyficzne problemy gospodarowania w górach (na 12 leśnictw rewirowych 10 jest leśnictwami górskimi), i zalesianie gruntów porolnych. Ale tematem, który chciałbym dziś przybliżyć Czytelnikom, są chodowane tam muflony.
Gospodarstwo leśna a podatki (1)   Arkadiusz Fischer 20
Obciążenia podatkowe gospodarstwa lesnego mają odmienny charakter niż w pozostałych dziedzinach gospodarki. Gospodarstwo leśne jest organizmem przyrodniczym postrzeganym jako majątek, którego rozwój i utrzymanie zależą od polityki na szczeblu centralnym, regionalnym i lokalnym oraz od stosowanych instrumentów finansowych.
Nadleśnictwo Brzozów   Edward Marszałek 22
Nadleśnictwo Brzozów znane jest głównie jako miejsce organizacji Regionalnej Submisji Drewna Cennego RDLP w Krośnie. Meandry historii sprawiły, że zalążki obcnego Nadleśnictwa, z całkowicie polską obsadą i kierownictwem, otworzone zostały w 1940 r. przez niemieckie waładze okupacyjne.
Typy siedliskowe lasu (4) - Bór bagienny (Bb)   Anna Kliczkowska 24
Bór bagienny to jedno prostszych identyfikacji siedlisk. Z czym bowiem można pomylić łany torfowców, wysokie krzewinki borówki bagiennej i przyprawiające o zawroty głowy bagno?
A może rurakiem?   Mieczysław Teer 26
Rurak, rurowiec, szayowóz, buggy - to tylko niektóre nazwy pojazdów, o bardzo uproszczonej konstrukcji, nad nabyciem lub skonstruowaniem których warto się zastanowić.
Rynek drzewny   Dariusz Graszka-Petrykowski 27
Europa stawia na płyty drewnopodobne.
Kącik medyczny   Krystyna Kochanowicz 28

Jak radzić sobie w sytuacji zadławienia jedzeniem lub drobnym przedmiotem.

ZUS radzi   Aleksandra Bełkowska 28
Kapitał na przyszłą emeryturę
Porady prawne   Magdalena Apostołowicz 29
Jestem leśniczym. Czy jeśli na zrębie w moim lećnictwie pracuje zul albo inny podmiot, każde moje wejście na tę powierzchnię jest traktowane tak, że jako pracownik LP przejmuję pełną odpowiedzialność za to, co się tam dzieje pod względem bhp?
Sport leśników    30
Zmagania wędkarzy; Bieganie po fińsku
40 lat Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie   Irena Foremnik 35
Jaskinię Niedźwiedzią odkryto w roku 1966. Podczas eksploatacji wapieni krystalicznych w górnej części doliny Kleśnicy, wciętej głęboko w północne stoki Masywu Śnieżka (1426m n.p.m.) w Sudetach.
Las Polski - numer 18/2006
Polecamy