NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 13/1989
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Co pierwsze - stan lasów czy 30% lesistości kraju?   Stanisław Ryngajłło 2
Po konferencji w nadl. Biała Podlaska, dotyczącej osiągnięcia 30% lesistości kraju ukazały się na ten temat artykuły w prasie regionalnej i centralnej...
Kto się boi czarnego ludu?   Mirosław Sobkowiak 3
Umacniany przez długi lata centralizm w zarządzaniu gospodarką leśną doprowadził do wynaturzeń, zlikwidowanie których będzie wymagało olbrzymich wysiłków, a niekiedy nawet odwagi. Poczynając od leśniczych, a kończąc na najbardziej eksponowanych stanowiskach, odnosi się wrażenie, że każdy się kogoś boi.
Senne marzenia leśników   Mirosław Sobkowiak 4
Rozmowa z mgr inż. Januszem Sterczewskim nadleśniczym nadl. Jastrowie, OZLP Piła
Dlaczego lasy umierają   Henryk Telmiński 7
Lasy umierają stojąc. Katastrofa w lasach. To tylko przykłady tytułów artykułów, publikowanych ostatnio w prasie. Zastanawiam się, czy przyczyną ginięcia lasów jest tylko zła polityka leśna czy też i my leśnicy nie mam w tym swego udziału.
Nowa metoda oceny liczebności gąsienic strzygoni choinówki   Adam Lech, Edmund Śliwa 8

W 1988 r. w północnych i wschodnich terenach kraju istotnym zagrożeniem dla borów sosnowych była gradacja strzygoni choinówki( Panolis flammea Schiff). W siedmiu OZLP, na terenach 41 nadleśnictw doszło do masowego rozmnożenia się tego groźnego szkodnika. Chemiczną akcją ratowniczą objęłto ok 180 tys. ha.

Cienka papierówka z OZLP Warszawa   Mirosław Sobkowiak, Tadeusz Szymaniak 11
Cóż to za nowy sortyment wymyślono w Warszawie - powie niejeden z czytelnikówe po przeczytaniu powyższego tytułu. Na wstępie wyjaśniamy; jest to papierówka sosnowa różniąca się od normalnej tylko tym, że ma średnicę w cieńszym od 3 cm. Co było przyczyną pozyskiwania takiej papierówki, jakie są tego zalety i przede wszystkim skutki wyjaśnić trzeba nieco dokładniej.
Zagrody dla zwierzyn w Czechosłowacji   Jarosław Borejszo 14
Naturalną tendecnją w gospodarce łowieckiej jest dążenie do uzyskania dużej produkcji dziczyzny. Jednakże wyraźnie koliduje to z ograniczaniem szkód łowieckich drogą zmniejszenia liczebności zwierzyny. System hodowli zagrodowych jest próbą pogodzenia tych sprzeczności. Nasi południowi sąsiedzi budują zwierzyńce i wykorzystują juz od wielu lat.
Z zagranicy    17
Głosnot w lasach Ukraińskiej Republiki; Najpierw zgina lasy, a nastepnie ludzie; Trudne drogi do resocjalizacji; Pływanie w służbie ochrony środowiska
Informacje    19
Powstała Sekcja Leśna Klubu Publicystów Rolnych; Konkurs Autorski Rozstrzygnięty
Personalia    21
Na wniosek wicepremiera, ministra Rolnictwa, Leśnictwa i Gospodarki Żywnościowej dr. hasb. Kazimierza Olesiaka - Prezes Rady Ministrów powołał mgr. inż. Henryka Antosiaka na stanowisko podsekretarza stanu w tym ministerstwie.
Z żałobnej karty    21

Eugeniusz Paluch (1924-1989)

Z wydawnictw    22
W . H. O. Ernest, E. N. G. Joosse-van Damme: Zanieczyszczeni Środowiska Substancjami Mineralnymi. Skutki Biologiczne. PWRiL 1989
Las na kartach książek    22
Jerzy Jerzmanowski. Wśród Myśliwych Przed Półwiekiem.
W prasie o lasach i leśnictwie    23
Rozmaitości leśne; Huragan zawinił, rynek zyskał; Zanim zaszumia sosny
Rozmaitości - o tym dobrze wiedzieć - tajemnice przyrody - nowa technika - rzeczy ciekawe - co w lesie piszczy    24
Drewniane Owoce; Roślina - Też żywy sejsmograf; Ciekawe znaleziska; Leśny poeata
Las Polski - numer 13/1989
Polecamy