NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 21/2010
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Handlarzy jak grzybów po deszczu   Daniel Klawczyński 2
Tegoroczny wysyp grzybów należy do rekordowych. Widać to choćby po liczbie przydrożnych sprzedawców runa leśnego, od których we wrześniu zaroiły się pobocza. Tymczasem Zygmunt Czaplewski, który  sprzedaje grzyby przy szosie pomiędzy Tucholą i Świeciem, zauważa, że interes najlepiej się kręci, gdy sezon jest słaby. – Gdy wysyp jest obfity, ludzie zamiast kupować, sami wolą pójść do lasu – twierdzi.
Za górami, za lasami   Rafał Zubkowicz 3
Spółka akcyjna jako forma organizacji lasów państwowych? Brrr…! Ci, którzy otwarcie rozważają taką możliwość, raczej prędzej niż później trafią na zdecydowany opór. Większość leśników – i nie tylko ich – odsądzi taki pomysł od czci i wiary. Przecież wszyscy dobrze wiemy, jak to jest z tymi spółkami i uwłaszczaniem się na nich faworytów nomenklatury.
Informacje    4
PIS przeciw budżetówce - Będzie referendum?; Reforma parków narodowych - Blednące klejnoty przyrody; Technikum Leśne w Mojej Woli - Spotkanie rocznika; NIK w RDLP we Wrocławiu - Sankcjonowanie łamania prawa; Nowelizacja ustawy o ochronie przyrody - Poprawki wymagane przez UE; Leśnicy z podpisami w Sejmie - Stan zawieszenia; Komentarz: Z kim ta walka?
W stronę samodzielności   Emilian Szczerbicki 8
O europejskich modelach gospodarstwa leśnego, reformach podejmowanych w różnych krajach, o kierunkach ewentualnych zmian w strukturze organizacyjnej i ekonomicznej LP oraz próbie zamachu na ich finanse, mówi prof. Andrzej Klocek.
Wybór czy konieczność?   Leszek Banach 11
W zielonogórskiej dyrekcji Lasów Państwowych już teraz prawie 20% drewna pozyskujà harwestery. Między innymi z myślą o maszynach wielooperacyjnych kilka lat temu wprowadzono tam obowiązek wyznaczania szlaków zrywkowych. Ciekawostka, czy konieczność czasów?
Pozostali nieprzekonani   Mieczysław Remuszko 14
Sejmowa Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa dyskutowała 6 października nad projektem włączenia Lasów Państwowych do systemu finansów publicznych (dalej SFP).
Dla zul i nie tylko   Rafał Zubkowicz 16
Oferta targów Eko-Las skierowana jest przede wszystkim do przedsiębiorstw wykonujących prace leśne. Nie znaczy to, że leśnik może ją ominąć – powinien zobaczyć, czym będą pracować jego partnerzy, aby przewidywać i planować charakter prac w przyszłości.
Sosna naturalnie   Tomasz Dębiec 18
Odnowienie naturalne to jedno z naczelnych haseł nowoczesnego, proekologicznego leśnictwa. W przypadku takich gatunków jak jodła, buk czy nawet świerk taka taktyka hodowlana jest normą. Co jednak z sosną – najważniejszym, bo mającym największy udział w naszych lasach, gatunkiem?
Spadkobiercy   Mieczysław Remuszko 20
Nadleśnictwo Mircze (RDLP w Lublinie) z dnia na dzień straciło 220 ha lasu. Czy rzeczywiście? Czy tego typu procedur będzie więcej, czy też powstrzymają je zdecydowane działania leśników wsparte przez instytucje i organa państwa?
Wyczekane kłodowanie   Jan Kowalski 22
Projekt nowych zasad obrotu i klasyfikacji drewna iglastego kłodowanego, drewna przemysłowego i drewna opałowego wreszcie ujrzał światło dzienne. Miał działać już wiosną, pojawił się jesienią. Nowe przepisy w pełni mają być stosowane dopiero od 2012 roku.
Z wydawnictw   Wojciech Sobociński 23
Kolej leśna Lipa-Biłgoraj 1941–1983. Zbigniew Tucholski, Maciej Kucharski. Atut 2009, s. 94
Fotografujemy ptaki. Grzegorz i Tomasz Kłosowscy. Multico 2009, s. 216
Krzywda w zł/km   Mieczysław Remuszko 25
Problem, który chcielibyśmy zaprezentować, dotyczy (i dotyka!) małej na szczęście liczby osób zatrudnionych w PGL Lasy Państwowe. Ale to przecież nie oznacza, że nie należy o nim pisać.
Zdjęcie lasu   Rafał Zubkowicz 26
Jak promować leśnictwo za pomocą fotografii mówi Taida Tarabuła, jurorka konkursu Las w moim obiektywie, artysta fotografik, właścicielka firmy organizującej kursy i warsztaty fotograficzne oraz wykładowca na Wydziale Leśnym SGGW.
Las w moim obiektywie   Redakcja 27
Tym razem zaskoczyliście nas... liczbą przysłanych prac! Nic nie zapowiadało, że ta edycja będzie się cieszyła aż takim wzięciem. Ale z drugiej strony do podpatrzenia w ostępach jest naprawdę sporo. I sfotografować można dosłownie wszystko. Od przysłowiowej mrówki do żubra (ten ostatni szczególnie kojarzy się z matecznikiem, ostępem). Jednak według niektórych z was ostęp to także przydomowy ogródek, podwórko za domem, trawnik. Cóż… W sumie jednak nie o to chodzi. Dobrze technicznie sfotografowany patyk może zagrać na zdjęciu lepiej niż nieostry król puszczy.
Z duszą górala   Emilian Szczerbicki 28
Ten ród leśny pokochał podhalańskie lasy, należące w odległych czasach do Habsburgów. Jego korzenie sięgają praprzodka Ryszarda, rodowitego Austriaka, który w poszukiwaniu pracy przybył na te tereny z Karyntii.
Z żałobnej karty   Eugeniusz Goliwąs 29
Piotr Czysz (1958–2010)
Czerwień bielu   Robert Kimbar 30

Klasyfikacja wad drewna ulegała w przeszłości zmianom nawet do tego stopnia, że zmieniały one przynależność do określonych grup wad. Tak jest np. z czerwienią bielu, która niegdyś była zaliczana do zgnilizn, a teraz wymienia się ją wśród zabarwień drewna.

Sprawdzone   Redakcja 31
Lina polietylenowa do zrywki; Wykrywacz metalu; Znacznik odległości do pilarki; Taśma z legalizacją; Bluza z wkładką antyprzepięciową
Z zagranicy   Anna Niemiec, Arkadiusz Seliga 32
Irlandia: Lasy wiatrem stoją; Niemcy: Ochrona przyrody w ramach PROW; Wielka Brytania: Kontrola jakości projektów sekwestracyjnych; Szwecja: Duży popyt na biomasę; Francja: Z Paryża na prowincję
Rynek drzewny   Magdalena Żuchlińska 33
Protest leśników... którego nie poprą drzewiarze; Manifestacja drzewiarzy. Tartacznicy pod URM; Rosja. Sukces w kraju i na świecie; Finlandia. Strajki paraliżują tartaki
Lekcja martwego języka (tylko dla dorosłych)   Mieczysław Remuszko 34
Wbrew tytułowi i wbrew obiegowej opinii język mieszkańców starożytnego Rzymu (a przynajmniej
niektóre słowa, jakimi się oni posługiwali) jest wciąż w powszechnym użyciu przez Słowian zamieszkujących w kraju nad Wisłą. Nie zmienia tego fakt, że słowa owe są używane nie całkiem zgodnie z ich pierwotnymi desygnatami, ani to, że bywają one stosowane w wypowiedziach swobodnych, jako znaki przestankowe lub wzmacniające ekspresję.
Ninja w Puszczy a certyfikacja Lasów Państwowych   Samuraj 35
Społeczność europejska domaga się, aby wszelkie produkty i wyroby drzewne były produkowane
z lasów certyfikowanych. Certyfikat daje gwarancję, że przestrzega się zasad i określonych standardów w gospodarce leśnej, na swój sposób – specyficzny dla każdego kraju. Świat nie chce mebli i domów z drewna pozyskiwanego kosztem zmian klimatycznych, kosztem cennych gatunków zwierząt i roślin, chronionych prawem. Haniebny przykład to wycinka lasów tropikalnych. Świadome, nowoczesne społeczeństwo chce mieć czyste sumienie. Dlatego stworzono system sprawdzający, jak leśnicy w danym kraju gospodarują w lesie, aby mieć gwarancję, że budując drewniany dom czy kupując meble, nie przyczyniamy się do zagłady biologicznej cennych siedlisk i ekosystemów.
Las Polski - numer 21/2010
Polecamy