NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 20/2008
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Informacje    4
Za znacjonalizowane lasy – zadośćuczynienie; Zmiany w ochronie przyrody; Jak edukować lepiej? Warsztaty liderów edukacji leśnej; Gaudeamus igitur 2008; Białowieski żubr w starciu z rosyjskim niedźwiedziem
Konferencja Las i Woda   Rafał Zubkowicz 7
Relacje pomiędzy wodą i lasem mają charakter obustronny – taką generalną konkluzję można było wysnuć w trakcie obrad niedawnej konferencji Las i woda w Mrągowie.
Retencja to nie moda   Rafał Zubkowicz 8
O problemach z wodą i małą retencją w lasach rozmawiamy z profesorem Edwardem Pierzgalskim, specjalistą w zakresie gospodarki wodnej w leśnictwie.
Takie lasy powinny szumieć w Beskidach   Małgorzata Kołodziejczyk 9
Modelowy las pod Skrzycznem to wyznacznik tego, w jaki sposób powinny być przebudowywane drzewostany w Beskidach. Posadzono go 6 października na wysokości przeszło 1000 m n.p.m, a zaczął rosnąć z inicjatywy RDLP w Katowicach, Nadleśnictwa Bielsko i Fundacji Ekologicznej Arka.
Pogadali na Komisji...   Mieczysław Teer 10
W Rogowie odbyło się kolejne posiedzenie Komisji Leśno-Drzewnej, w którym jako zaproszeni goście aktywnie uczestniczyli posłowie Tomasz Goliński, Piotr Cybulski, Jerzy Gosiewski i Jan Rzymełka. Czy spotkania te będą odbywały się w dalszym ciągu, czy też przedstawiciele drzewiarzy uznają, że nie ma sensu w nich uczestniczyć, trudno dziś przewidzieć.
Grupa trzymająca drewno   Mieczysław Teer 11
Gdy przysłuchiwałem się obradom Komisji Leśno-Drzewnej, nasunęło mi się kilka wątpliwości. To, że nikomu nie uda się wymyślić systemu, który zadowoliłby wszystkich, jest sprawą oczywistą. To, że sprzedający chce uzyskać wysoką cenę, a kupujący oczekuje jak najniższej, to jasne. Ale...
Odrzański Stonehenge   Magdalena Apostołowicz 12
Rezerwat Archeologiczno-Przyrodniczy Kręgi Kamienne w Odrach (RDLP w Toruniu) to miejsce unikalne nie tylko w skali kraju. Nic więc dziwnego, że wrześniowy jubileusz 50-lecia rezerwatu został wpisany do tegorocznych obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa Kulturowego.
Dębom należy się ćwierć polskich lasów   Małgorzata Kołodziejczyk 13
Dęby zwykło się uważać za drzewa królewskie. Jest np. dąb Chrobry w Borach Dolnośląskich, są dęby królewskie w Puszczy Białowieskiej i okazuje się, że – jak to często bywa w rodzinach koronowanych – między należącymi do rodzaju dąb odbywa się walka o panowanie w polskich lasach.
Wprzód debata   Kazimierz Rykowski 14
Nie spieszmy się z nowelizacją Ustawy o lasach. Może zacznijmy od debaty o lasach. I nie tylko we własnym gronie.
I głaszcze sarenki..., czyli do czego przyznał się poseł Piechota   Mieczysław Teer 15
Zima idzie, śnieżek pada Biały całun okrył sioło Rolnik przy kominku siada I uśmiecha się wesoło! Tak mniej więcej – cytuję z pamięci – brzmiał wierszyk, w którym przed wojną Julian Tuwim kpił sobie z wyobrażeń strasznych mieszczan o wsi.
Jaka Puszcza?   Wojciech Sobociński 16
Konflikt między ekologami a leśnikami w Puszczy Białowieskiej zaczyna przypominać spór polityków o to, który z nich ma reprezentować kraj na szczycie UE i czy polecą jednym czy dwoma samolotami.
Lasy Skarbu Państwa, czyli nie tylko Lasy Państwowe   Waldemar Brodziuk 18
W ogólnej powierzchni lasów należących do Skarbu Państwa gros stanowią te znajdujące się w zarządzie Lasów Państwowych. Istnieje również pewna – znacznie mniejsza – powierzchnia takich lasów znajdujących się we władaniu innych instytucji i osób, które nie zawsze wiedzą, na jakich podstawach powinny w nich gospodarować.
Dąb z Bąkowa   Robert Tomusiak, Paweł Zarzyński 19
Popularność poszczególnych pomnikowych drzew jako obiektów turystycznych jest w Polsce wyjątkowo zróżnicowana. Niektóre z nich, jak choćby słynny Bartek z Zagnańska, są niemal ikonami turystyki i codziennie przybywają do nich prawdziwe tłumy. Inne bywają znane tylko lokalnie i są odwiedzane przez okolicznych mieszkańców niczym starzy, dobrzy znajomi.
Rdestowiec japoński   Szymon Wójcik 20
Miliony funtów poświęconych na programy badawcze i działania praktyczne, specjalistyczne firmy zaprzęgnięte do działań na wielką skalę, surowe obostrzenia, grzywny i procesy sądowe za złamanie prawa. Czy po przeczytaniu tego krótkiego wstępu domyślilibyśmy się, że chodzi o rdestowiec – bylinę, której istnienia wiele osób często nie dostrzega?
Gospodarka leśna w Ghanie   Karol Kram 22
Choć od uzyskania przez Ghanę niepodległości minęło już 50 lat, system prowadzenia gospodarki leśnej ciągle bazuje na podstawach opracowanych przez kolonialne władze brytyjskie.
Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków   Dariusz Gizak 24
Spośród różnorodnych organizacji ekologicznych w Polsce Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków w jak największym stopniu zasługuje na bliższe zapoznanie Czytelnika z jego strategią i specyfiką działania.
Spłaszczenie   Robert Kimbar 26
Wśród kilkudziesięciu wad drewna istnieje taka, w stosunku do której ograniczenia zawierają wymagania jakościowo-wymiarowe tylko jednego sortymentu. Mowa o spłaszczeniu, którego rozmiar limitowany jest tylko w jednym przypadku – dla drewna łuszczarskiego.
Nie dać się szejkom   Mieczysław Teer 28
Zawirowania na światowym rynku paliw, rosnące bez opamiętania ceny ropy naftowej, wreszcie coraz bardziej realne widmo wyczerpania się zasobów tego surowca – wszystko to sprawia, że coraz więcej liczących się producentów samochodów prowadzi poważne badania nad zastosowaniem alternatywnych źródeł energii.
80 lat Firmy DOLMAR   Reklamodawca 29
Wynalazczość to tradycja firmy DOLMAR, pierwszego w świecie producenta pił łańcuchowych z napędem benzynowym. Firma DOLMAR produkuje szeroką gamę narzędzi do pielęgnacji gruntów, dla przemysłu leśnego, rolnictwa, służb komunalnych oraz do zastosowań budowlanych i przemysłowych.
Mikielscy znów triumfowali   Michał Jaszczyk 30
Przez kilka czerwcowych dni (24–28) bawarski Regensburg zamienił się w stolicę leśników orientalistów z całej Europy. Nasz kraj na Mistrzostwach Europy Leśników w Biegu na Orientację reprezentowała spora grupa – aż 33 zawodników z różnych części Polski.
Leśnik wicemistrzem w kolarstwie   Zdzisława Kot-Malinowska 30
Andrzej Głodkiewicz (na zdjęciu) pracuje jako zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Nowy Targ. 13 września w Olsztynie wywalczył tytuł wicemistrza Polski amatorów w kolarstwie górskim.
Czy tur powróci do polskich lasów?   Wojciech Sobociński 33
Prezentowana książka jest najpełniejszym kompendium wiedzy o turze. Choć ma charakter pracy naukowej, czyta się ją z zaciekawieniem, bo nie tylko pokazuje dzisiejszy stan wiedzy o wymarłym przed niemal czterema wiekami gatunku (co już samo w sobie jest interesujące), ale również polemizuje z teoriami i tezami dotyczącymi losów tura, jego udziału w powstawaniu współczesnych ras bydła albo udziału Polaków w zagładzie gatunku.
Skóra z tura   Marek Kwiatkowski 35
Podczas spotkania promującego publikację Czy tur powróci do naszych lasów?, które odbyło się w Turku 12 września, Polska Fundacja Odtworzenia Tura przedstawiła ideę ożywienia tego wymarłego zwierzęcia metodami klonowania.
Las Polski - numer 20/2008
Polecamy