NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 17/2006
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Informacje    4
Wielka woda; Od nowych zasad nie ma odwrotu; Lubelscy leśnicy we Freiburgu; Drzewa umierają stojąc; Sztandar dla lęborskich leśników; Poznajmy ojczystą przyrodę; Jeden świat Nadleśnictwa Rudka; Polsko-niemieckie porozumienia
Drodzy przyjaciele lesnicy   Grażyna Zagrobelna 8
W lipcu 2006 r. odbyło się kolejne posiedzenie Rady Fundacji Pomoc Leśnikom. To już piąty rok naszej działalności. Pomysł powstał w tragicznych okolicznościach.
Podpalacze   Rafał Zubkowicz 10
W tym roku lasy płonęły już blisko 9 tys. razy. Tą ponurą statystykę dopełnia jeszcze jeden, przerażający szczegół - połowa pożarów rozgorzała w wyniku celowych podpaleń.
Wespół w zespół   Mieczysław Teer 11
Jeżeli od 60 lat leśnicy prowadziliby w Puszczy rabunkową gospodarkę, to nie byłoby już czego chronić, bo najcenniejsze drzewostany (prócz Parku) zostałyby już dawno w pień wycięte i sprzedane, czyż nie?
Pominięte gminy chcą decydować    11
Apel w sprawie uwzględnienia stanowiska lokalnych społeczności w dyskusji o przyszłości Puszczy Białowieskiej przyjęty na XXXIV Sesji Rady Gminy 30 czerwca 2006 r. w Białowieży.
Mieszkania zakładowe   Grzegorz Grzelak 12
Mam nadzieję, ze artykuł dotyczący mieszkań zakładowych zapoczątkuje dyskusję, a przede wszystkich wywoła refleksję kierownictwa LP. Moim zdaniem ta sprawa to kukulcze jajo pozostawione obecnej władzy leśnej przez poprzednią ekipę
Niepewna przyszłość beskidzki świerków   Łukasz Łukasik 14
Na temat trudnej sytuacji panującej w beskidzkich drzewostanach przy okazji konferencji prasowej zorganizowanej w Nadleśnictwie Ujsoły rozmawialiśmy  z bogdanem Gieburowskim, zastępcą dyrektora RDLP w Katowicach
Wieloletnie Łowieckie Plany Hodowlane   Bogusław Bobek, Witold Frąckowiak, Dorota Merta, Lidia Wiśniowska, Katarzyna Szmyd-Gołba 16
Opracowanie nowych WŁPH należy oprzeć na materiałach zebranych przy pomocy sprawdzonych procedur, a nie subiektywnych ocenach i spekulacjach. Prezentujemy propozycje modyfikacji planowanych rozwiązań na lata 2007-2017.

Występowanie szkodliwych owadów liściożernych w pierwszej połowie roku   Jacek Stocki 18
Analiza danych prognostycznych zbieranych w roku 2005 wskazała, że w tym roku może dojść do zagrożenia lasów przez ważniejsze szkodniki owadzie na powierzchni około 112 tys. ha, w tym przez foliofagi sosny na 71,5 tys. ha
Super klupa z Finlandii   Rafał Zubkowicz 19
Na monachijskich  targach INTERFORST fińska firma Savcor pokazała elektroniczne urządzenie do pomiaru średnicy drzew stojących. Choć Masser Racal TWC spełnia funkcje tradycyjnej klupy, trudno go nazwać w ten sposób.
Nadleśnictwo Oleszyce   Rafał Zubkowicz 20
Chodzi o to, by o nadleśnictwie napisać inaczej, nie tylko o tym, co mają wszyscy - tłumaczyłem nadleśniczemu przed przyjazdem. - Nie widzę problemu, na pewno coś znajdziemy - usłyszałem w odpowiedzi.
Kolczasty owadożerca   Przemysław Miller 22
Jest najlepszym naturalnym sprzymierzeńcem leśników w walce z groźnymi owadami i obok dzika najlepiej wspiera służby leśne na terenach, gdzie mamy do czynienia z najbardziej zagrożonymi drzewostanami
Typy siedliskowe (3) - bór wilgotny(Bw)   Anna Kliczkowska 24
Siedliska boru wilgotnego zajmują łącznie nie więcej niż 1% powierzchni leśnej. Ale są miejsca  -  należą do nich Puszcza Solska i Lasy Janowskie - gdzie wilgotne bory zajmują duże powierzchnie i stanowią dziesiątą część wszystkich siedlisk.
Wakacyjna wycieczka niedźwiedzia Bartka   Rafał Zubkowicz 25
Od kilku tygodni po Puszczy Solskiej na Roztoczu wędruje samotny niedźwiedź. Jego tropy wzbudzają emocje lokalnej ludności i jak zwykle w takich przypadkach wszyscy spoglądają z nadzieją w stronę leśników.
Berlingo uterenowione   Mieczysław Teer 26
Kiedy 10 lat temu pojawił się na rynku nowy Citroen Berlingo, stało się oczywiste, że kontynuując wieloletnią tradycję, francuska firma wyznaczyła po raz kolejny kierunek rozwoju motoryzacji.
Rynek drzewny   Mieczysław Teer 27
Kto zyska, ktoś straci; Tartacznicy odpuścili; Bezpieczne panele z Jasła; Nielegalny opał w Niemczech; Nowe zakłady Kronospanu; Rośnie produkcja paletu; 10 megawatów z drewna; USA zapłaci
Kącik medyczny   Krystyna Kochanowicz 28
Jak prawidłowo przeprowadzić sztuczne oddychanie i masaż serca?
ZUS radzi   Przemysław Przybylski 28
Z pracownikiem, któremu na okres od 1 czerwca do 31 grudnia 2005 r. udzieliliśmy urlopu bezpłatnego, zawarliśmy umowę zlecenie na okres od 1 listopada do 31 grudnia 2005 roku Osoba ta nie jest uczniem ani studentem i nie ma innego tytułu do ubezpieczeń. Pracę w ramach umowy zlecenie wykonywała w siedzibie zleceniodawcy. Odpłatność z tytułu wykonywania umowy zlecenie została określona kwotowo, a wypłaty wynagrodzenia dokonaliśmy  30 grudnia 2005 roku. Jakie dokumenty i z jakim kodem tytułu ubezpieczenia powinniśmy przekazać za tę osobe do ZUS?
Porady prawne   Magdalena Apostołowicz 29
Od dwóch lat jestem współwłaścicielem firmy przewozowej, będąc jednocześnie leśniczym w LP. Moja firma trudni się przewozem drewna. Nie afiszowałem się ze swoją dodatkową działalnością, ale ostatnio wyszło to na jaw. Szef z główną księgową zarzucili mi, że prowadzę w ten sposób konkurencyjną wobec LP, co jest niezgodne z prawem. Zapowiedziano mi konsekwencje dyscyplinarne, a nawet pieniężne. Boje się o utratę pracy. Czy mogę się jakoś bronić?
Las w życiu świętych   Bernadetta M. Puchalska-Dąbrowska 30
Las zamieszkiwany jest przez różne kategorie świętych - pustelników, męczenników czy dziewice - stawał się istotnym elementem ich biografii, od czasów średniowiecza rejestrowanym na kartach literatury hagiograficznej.
Z żałobnej karty    31
Stanisław Budzyński (1957-2006)
Postwakacyjnie   Dariusz Graszka-Petrykowski 34
Podwoziłem autostopowiczkę. Kibić miała wysmukłą, kształtną, pierś powabną, sukni nie miała prawie wcale, za to pępek błyszczał w słońcu blaskiem wczepionego weń kawałka żelastwa. Taka widocznie moda.
Z wydawnictw   Wojciech Sobociński 35
Park Narodowy w Puszczy Białowieskiej Simona Kossak Oficyna wydawnicza Forest 2006; Ustawa o ochronie przyrody. Komentarz Wojciech Radecki Difin 2006; Ustawa o lasach. komentarz. Wojciech radecki Difin 2006
Las Polski - numer 17/2006
Polecamy