NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 15-16/2006
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
W numerze   Krzysztof Kajzer 3
Drodzy Czytelnicy! Afera w Łącku daje dużo do myślenia i w pełni obnaża przymykanie oczu przez zwierzchników LP na przestepstwa, jakie mają miejsce w Lasach. Bo w to, że zarówno dyrektor regionalny, nadleśniczy jak i miejscowa straż leśna nic nie wiedzieli, trudno uwierzyć.
Informacje    4
Quo vadis, IBL? Do Śękocina; Stop nielegalnym imigrantom!; Wyjątkowo (u)palne lato; INTERFORST 2006; Słoneczne Święte Lasu w Cisnej; Spotkanie w Jatznick; Dąb papieski nad Bałtykiem; Szkolenie poprzez rywalizację; Wielkopolski PTL w leśnej Brandenburgii; Parkowcy w kajakach; Sukces Bielika; Walka o Srebrną siekierę
Cenię lesników   Edward Marszałek 10
Wywiad z doc. dr. hab. Kajetanem Perzanwoskim, kierownikiem Stacji Badawczej Fauny Karpat, Muzeum i Instytutu Zoologii PAN.
Inwentaryzacja nadzwyczajna   Dariusz Graszka-Petrykowski 11
Czy ministerstwo wysługuje się pracownikami Lasów Państwowych, bo samo nie wyrabia się z robotą, czy też to nam powinno zależeć na zebraniu danych o bogactwie przyrodniczym administrowanych przez nas lasów? Jaki byłby prawdziwy cel przeprowadzonej pod koniec czerwca ogólnopolskiej inwentaryzacji sześciu gatunków ptaków?
Wystarczy zamknąć oczy...   Dariusz Gizak 12
To, czy złodzieje ukradną na jakimś terenie w ciągu roku 5 czy 500m3 drewna, w bezpośredni sposób nie wpłyta na wynik finansowy LP. Drzewa w lesie nie są policzone co do sztuki, więc wystarczy nie wykazywać kradzieży i teoretycznie wszystko jest w porządku, a zbyt mała liczba strażników nikogo nie razi.
Wyprzedzanie preferencji   Rafał Zubkowicz 14
Wywiad z prof. Andrzejem Klockiem dyrektorem Instytutu Badawczego Leśnictwa
Będzie ustawa białowieska   Wojciech Sobociński 16
To już postanowione, będzie specjalna ustawa dotycząca Puszczy Białowieskiej. 21 lip a br. powołano Zespół Prezydenta RP do opracowania projektu ustawy regulującej status dziedzictwa przyrodniczego u kulturowego Puszczy Białowieskiej
Zakopać topór   Wojciech Sobociński 18

Gdy przed kilkunastoma laty przeczytałem pismo ministra ochorny środowiska przekonujące mnie, że w Puszczy Białowieskiej wszystko jest w porządku, a Lasy Państwowe nawet do tego porządku sporo dopłacają, zacząłem rozumieć, że ktoś próbuje zrobić mnie w przysłowiowego konia. Zaogniający się konflikt był wtedy wystarczającym dowodem na to by nie uwierzyć w treść pisma.

Miliony z powietrza   Rafał Zubkowicz 19
Czy udział w handlu emisjami CO2 może stanowić istotne źródło dochodów dla Lasów Państwowych? w DGLP uważa się, że jak najbardziej. Potrzebne są jednak dość istotne zmiany w prawie
Feromony a kornik drukarz   Piotr Gawęda 20
Powtarzające się w naszej historii zjawiska silnych gradacji kornika drukarza, wymagają wypracowania dobrego sposobu monitorowania tego gatunku. Pułapki feromonowe zastosowane w sposób przemyślany pomagają nam w realizowaniu tego przedsięwzięcia.
Nie wiemy, co chcemy chronić, wiąć ryzykujemy pieniądze    22

Komisja Europejska zrobiła pierwszy krok, by wymusić na Polsce wdrożenie programu Natura 2000 - wezwała do uzupełnienia przesłanej dwa lata temu listy obszarów chronionych. (...) Skutki niewykonania unijnych przepisów są widoczne już dziś. Efekten są sladowe płatności w unijnym programie Transport, które nie sięgają nawet jednego procentu z 1,2mld euro dostępnych funduszy na lata 2004-2006.

Ryba w lesie   Przemysław Miller 23
Czy w polskich lasach można spotkać rybę, która wędruje po mokrej od rosy trawie lub mchu i na dodatek oddycha powietrzem atmosferycznym? Brzmi to fantastycznie i irracjonalnie. A jednak..
Zastanówmy sie dobrze...   Jan Kaczmarski, Zbigniew Kołodziej 24
czyli o niektórych problemach wyboru rębni w celu przebudowy litych sośnin na drzewostany dębowo-sosnowe
Jaka powinna byc liczebność żubrów?   Zbigniew A.Krasiński 26
Losy żubra są przykładem jak bardzo krótkim czasie można doprowadzić gatunek do krawędzi zagłady i jak wiele trudu trzeba było włożyć w jego ratowanie. Ocalenie żubrów jest niewątpliwym sukcesem europejskich przyrodników, lecz nadal są niezbędne dalsze działania na rzecz ochrony tego reliktowego gatunku
Norwegia - świerki, góry i skały   Robert Kimbar 28
Świerk, który my nazywamy pospolitym, po angielsku określany jest jako norway spruce. Będąc w okolicach Oslo ma się wrażenie, że Norwegia to faktycznie kraj świerka.
Jak Polak z Norwegiem   Robert Kimbar 30
O leśnych realiach w Norwegii z Nilsem-Erikiem Hirschem - norweskim leśnikiem - rozmawia Robert Kimbar
Z latarką do lasu   Jan Kowalski 31
Leśniczowie, podleśniczowie czy strażnicy leśni rzadko pracują od 8 do 16. W terenie bywają także wczesnym rankiem czy po zmroku. Dlatego trudno wyobrazić sobie leśnika bez latarki.
Typy siedliskowe lasu(2) - bór świeży(Bśw)   Anna Kliczkowska 34
Bory świeże, obok borów mieszanych, stanowią najbardziej rozpowszechnioną grupę siedlisk w naszych lasach i są kolejnym , po borze , suchym typem siedliskowym lasu obejmującym siedliska ubogie
Parę słów o Nivie   Zbigniew Pajewski 36
Spośród wielu nadawanych nazw dwie najlepiej oddają charakter tego pojazdu i związki, jakie powstają między nim a jego właścicielem: Zagląda i Kochaj albo rzuć.
Rynek drzewny   Szymon Jastrzębowski 37
Stagnacja w grupie MSP; Rośnie eksport; Inwazja na Polskę; Gigant tnie koszty; Głód energetyczny; Hiszpański tartak na Słowacji; Sprytny handel zagraniczny; Białoruś z certyfikatami FSC
Kącik medyczny   Krystyna Kochanowicz 38
Kiedy dochodzi do zawału serca?; Co robić, jeśli nitrogliceryna nie pomaga, ból się nasila i dochodzi do zasłabnięcia?; Jak rozpoznać czy ktoś jest nieprzytomny?; Jak najłatwiej sprawdzić, czy chory oddycha?; Co robić jeśli stwierdzimy brak oddechu?
ZUS radzi   Przemysław Przybylski 38
Na jakim druku płatnik składek powinien informować ZUS o zmianie nr rachunku bankowego?; Pracodawca udzielił pracownikowi urlopu bezpłatnego na okres od 1 grudnia 2005 r. do 21 marca 2006 roku. Następnie zawarł z nim umowę o dzieło na okres od 16 do 31 stycznia 2006 roku. Czy z tytułu wykonywania umowy o dzieło [pracownik podlegał ubezpieczeniom i powinien być zgłoszony do ubezpieczeń?; Czy obywatel Rosji zatrudniony w Polsce przez polskie przedsiębiorstwo na podstawie umowy o pracę podlega ubezpieczeniom społecznym w Polsce? Wspomniany pracownik ma zezwolenie na zatrudnienie oraz wizę uprawniającą do podjęcia pracy w Polsce.
Z wydawnictw   Wojciech Sobociński 39
Lasy i leśnictwo krajów Unii Europejskiej red. Eugeniusz Bernadzki IBL i CILP 2006; Jaki to ptak 2 płyta CD realizacja : Tomasz Ogrodowczyk Bedoń 2006
Ekonomika Leśnictwa w urządzaniu lasu   Roman Jaszczak 40
Plan urządzenia lasu stanowi w nadleśnictwie podstawę prowadzenia racjonalnej gospodarki leśnej, w której sprawy ekonomiczne są jednym z jej podstawowych filarów. Jednak na przestrzeni lat aspekt ekonomicznych warunków realizacji planu urządzeni lasu traktowany był różnie.
Sport Leśników   Magdalena Apostołowicz 42
Strzelanie - sport i tradycja
Pod jednym dachem    43

W samym środku pewnej malowniczo położonej wsi gdzieś w Polsce znajduje się leśniczówka. Jej wygląd sprawia, że nie bierze ona udziału w corocznie organizowanym przez regionalną dyrekcję LP konkursie na najładniejszą osadę leśną.

Leci brudnica   Dariusz Graszka-Petrykowski 46
Wieki temu Gazeta Wyborcza organizowała kurs pod hasłem Czytelnicy do piór!. i czytelnicy ochoczo swoją twórczość nadsyłali. Rzeczy czasem lepsze, czasem gorsze....
Las Polski - numer 15-16/2006
Polecamy