NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 10/1996
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
List dyrektorów Lasów Państwowych na Dni Lasu   Janusz Dawidziuk 2
Dni Lasu - czerwcowe święto leśnej braci mocno już wrosło w tradycję polskiego leśnictwa. W tym roku święto to obchodzimy mając w pamięci ubiegłoroczne uroczyste obchody 70-lecia Lasów Państwowych, które wniosły tak wiele dobrego, nie tylko dla środowiska leśników, ale także dla integracji leśników z naszymi najlepszymi sprzymierzeńcami w ochronie i rozwoju zasobów leśnych...
Leśne zbiorowiska o charakterze borealnym w północno-wschodniej Polsce   Marek Kloss 4
Północno-wschodnie kresy Polski pod względem fitogeograficznym odróżniają sie od reszty kraju i stanowią wyraźnie wydzielającą się jednostkę geobotaniczną (Dział Północny Mozursko-Białoruski według J.M. Matuszkiewicza). Jest to obszar, na którym nakładają się zasięgi borealnego świerka i środkowoeuropejskiego graba...
Sylwetki wybitnych leśników polskich (3)   Przemysław Krowicki, Andrzej Kupryjaniuk 6
Edward Pohlens; Benedykt Aleksandrowicz; Aleksander Połujański; Mikołaj Reumann; Michał Adamski
Las na kartach książek   Krzysztof Trawiński 7
Robert Pałetko; Półmisek z kniei. Wydawnictwo Bellon. Warszawa 1995
Krótko o wszystkim    7
Statki morskie w Paragwaju? Zagrożone mokradła
Czterdzieści lat Technikum Leśnego w Rzepinie   Rosław Jeżewski 8
Aby prześledzić historię Technikum Leśnego w Rzepinie należy cofnąć się do roku 1951. Wtedy to poniemiecki szpital zaczęto przystosowywać do potrzeb szkoły. Modernizacja, adaptacja pomieszczeń i remonty trwały do roku 1956, w którym to roku młodzież z czynnego dotąd Technikum Leśnego w Wymiarkach i Zofiówce przeniesiono do Rzepina.
Leśne rośliny przemysłowe   Stanisław Głowacki 10
Leśne rośliny przemysłowe przez niektórych autorów nazywane są również leśnymi roślinami technicznymi. Z leśnych roślin przemysłowych otrzymać można m.in. takie surowce jak: żywice balsamiczne, garbniki roślinne, olejki eteryczne, chlorofil, gutaperkę czy barwniki. Umownie z pojęcia roślin przemysłowych wyłącza się leśne rośliny dostarczające jadalne owoce oraz zioła, mimo że część z nich może również zawierać surowce przemysłowe.
Trzy w jednym - czyli propozycje dla szkółkarzy    12
W tym numerze Lasu Polskiego przedstawiamy następne wyroby firmy EDEGAL. Prezentujemy tutaj maszyny o budowie modułowej: kultywator (który jest maszyną podstawową zestawu) oraz opryskiwacz i rozsiewacz nawozów jako nadstawki uzupełniające.
Samochód Łada Niwa   Tomasz Konik 16
W okresie jesienno-zimowym każde, choćby najlepsze auto, ma prawo odmówić nam posłuszeństwa na śliskim podjeździe w głębokim śniegu czy koleinach. Kto z nas nie zamarzy wtedy o wysokim podwoziu i dużych, napędzanych czterech kołach.
Zasłużeni profesorowie okresu międzywojennego (1)    17
Jan Miklaszewski
Hodowla drzewostanów dębu bezszypułkowego w Spessarcie    18
Spessart jest krainą geograficzną w Niemczech, leżącą w zakolu Menu i administracyjnie należącą do dwóch krajów związkowych Hesji i Bawarii. W centrum tej krainy znajduje się Spessart Wysoki - Okręg Dolna Frankonia w Bawarii - znany w Niemczech i w Europie z cennych drzewostanów dębu bezszypułkowego.
Nowy kombajn zrębowy porusza się bez kół    20
Prawie wszyscy czytali w młodości powieść fantastyczno-naukową, napisaną przez H. G. Wellsa pt: Wojna Światów. Autor zawarł w niej wizję przybycia na Ziemię najeźdźców z Marsa. Jako środka lokomocji przybysze używali pojazdów kroczących, przypominających pająki i poruszających się bez kół na wielkich metalowych nogach. W tej książce, napisanej prawie 100 lat temu, wizjonersko opisano sterowanie elektrycznością ruchów nóg maszyny kroczącej.
Ciągnik LKT dla Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Krynicy   Ewa Kwiecień 22
W Leśnym Zakładzie Doświadczalnym w Krynicy zorganizowano niedawno kurs z zakresu ekologizacji procesów gospodarki leśnej, czyli wdrażania w życie słynnego już Zarządzenia nr 11, dla nadleśniczych z RDLP Katowice. Oczywiście był to jeden z licznych ostatnio tego typu kursów, które odbywają się regularnie w LZD  w Krynicy.
Las Polski - numer 10/1996
Polecamy