NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 13/1996
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Rozmawialiśmy z...   Rosław Jeżewski 2
...Dyrektorem Generalnym Lasów Państwowych dr. inż. Januszem Dawidziukiem
Wskaźniki bioklimatyczne wnętrza lasu   Wojciech Ożga, Longina Chojnacka-Ożga 4

Aby określić wskaźniki opisujące wpływ warunków atmosferycznych na organizm człowieka trzeba dysponować bogatym materiałem z pomiarów meteorologicznych prowadzonych na leśnych stacjach podokapowych...

Przewidywane zagrożenie lasów Polski przez owady i choroby infekcyjne w 1996 r.    6
Przeprowadzona jesienią 1995 r. kontrola zapędraczenia gleb wykazała konieczność przeprowadzenia zabiegów ratowniczych w 1996 r. w 347 nadleśnictwach, na terenia 17 RDLP, na łącznej powierzchni 3345 ha, w tym szkółkach 379 ha, w zalesieniach i odnowieniach 543 ha...
Las na kartach książek   Krzysztof Trawiński 9
Jacek Michalski. Ach te dziki, te dziki... . Waydawnictwo Łowiec Polski. Warszawa 1995 r.
Ekologiczne uwarunkowania produkcji szkółkarskiej w leśnictwie   Stanisław Bellon 10
Początek rozwoju szkółkarstwa leśnego sięga połowy ubiegłego stulecia kiedy to w leśnictwie europejskim (w tym także w Polsce) zaczęto stosować na szeroką skalę sztuczne odnowienie lasu w związku ze zrębowymi sposobami jego zagospodarowania. Wzrosło w tym czasie zapotrzebowanie na sadzonki zwłaszcza niektórych gatunków drzew, którego pokrywanie nie było możliwe przy szeroko wówczas stosowanym pozyskiwaniu sadzonek z samosiewów.
Pozyskiwanie drewna w leśnictwie zrównoważonym   Zbigniew Laurow 12
W wielu występowaniach laśników i ekologów, nie mówiąc już o członkach ruchów zielonych, wysuwa się twierdzenie, że produkcyjna funkcja lasu spełnia obecnie rolę podrzędną i musi być podporządkowana innym funkcjom, głównie ochronnym.
Hubertus - noże dla myśliwych i leśników   Rosław Jeżewski 14
Nóż myśliwski jest nieodłącznym towrzyszem wypraw mysliwskich, bez którego nie można sobie wyobrazić polowania. Minęły już czasy, kiedy biała broń myśliwska miała spore rozmiary, dzisiejsze przepisy o polowaniu oraz praktyka dnia codziennego sprawiły, że nóż myśliwski najczęściej używany w Polsce jest nieduży, ma szerokie, mocne i bardzo ostre ostrze, często jest składany.
Ekstrakty z drzewa neem - cudowny świerk, czy bomba ekologiczna?   Jacek Stocki 17
Neem - miodla indyjska - pochodzi z Indii, gdzie ze względu na swoje wszechstronne właściowości wykorzystywane od ponad 2,5 tys. lat nazywana jest cudownym drzewem. Miodla indyjska (Azadirachta indica) podobnie jak spokrewniona z nią Azadirachta exelsa (m. wyniosła) i Melia azaderach (nazywana w różnych częściach świata: lilak, syringa lub melia) należą do rodziny Meliaceae i grupy mahagonii.
Leśnicy, a ptaki drapieżne   Dorota Zawadzka 20
W numerze 9/96 Lasu Polskiego ukazał sie interesujący artykuł inż. Janusza Szwałkiewicza, kierownika ZOL w Olsztynie, pt: Szkodniki wtórne świerka - problem lasów północno-wschodniej Polskie. Nie kwestionując sposobu przedstawienia tytułowego tematu publikacji, chciałabym odnieść sie do nieco kontrowersyjnych opinii Autora na temat ptaków drapieżnych i kwestii ich ochrony.
Ocena udatności upraw - za i przeciw    22
Przejęta w obecnych Zasadach Hodowli Lasu metoda oceny udatności upraw budzi mój sprzeciw od kilku lat, a ścislej od momentu, gdy naocznie stwierdziłem i na własnej skórze odczułem mechanizm jej oddziaływania. Uważam mianowicie, że jej niedoskonałości wyrządziły wiele szkody w lasach i wiele krzywdy niekótrym leśnikom, szczególnie tym z otwartą głową.
Ograniczenia zatrudnienia w niemieckim leśnictwie   Adam Szewczyk 23
Republika Federalna Niemiec jest postrzegana jako zamożne państwo, ma jednak kłopoty i musi sprostać wielu wyzwaniom. A oto tylko niektóre z nich...
A może cytryną do lasu?   Rosław Jeżewski 24
Samochód dostawczy Citroen C15 nie jest konstrukcją młodą, liczy sobie parę dobrych lat. Jednak samochody dostawcze nie starzeją się tak szybko jak osobowe, są one projektowane z myślą o długotrwałym użytkowaniu, a uwaga ta jest jak najbardziej na miejscu w przypadku C15...
Czy BEKAERT uratuje polskie leśne uprawy?   Roman Wojtkowiak, Włodzimierz Stempski 26
Na pewnym szkoleniu zadano pytanie: Czy my Polacy zawsze musimy wzorować się na innych? Niedawno wszystko musiało być jak w ZSRR, bo to była potęga światowa: przecież produkowali najwięcej surówki na świecie. Teraz nastąpił zwrot o 180 stopni i wszystko co zachodnie jest naj. Często bez jakiegokolwiek sprawdzenia czy dostosowania do naszych polskich warunków, a zwłaszcza bez zapoznania się ze szczegółami technologicznymi wykonania.
Moja praktyka leśna (1)   Kazimierz Bajko 28
Pracę w leśnictwie rozpocząłem bardzo wcześnie. Powodem tego były warunki w jakich się wychowywałem. Mieszkałem na skraju lasu Puszczy Knyszyńskiej, w której żyli i pracowali, jako leśnicy, przodkowie moi, dziad, pradziad i częściowo ojciec.
W prasie o lasach i leśnictwie   Ryszard Marek Sumiński 30
Lasy Państwowe nie potrafiły skorzystać z koniunktury na drewno...
Z żałobnej karty    31
Zndrzej Zwoliński (1935-1995)
Las Polski - numer 13/1996
Polecamy