NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 21/1996
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Listy do Lasu Polskiego   Ewa Kwiecień, Sławomir Trzaskowski 2
Użytkowanie lasu w okresach transformacji polskiej gospodarki leśnej   Zbigniew Laurow 4
Leśnictwo nasze znajduje się obecnie w okresie przemian zarządzania. Dzięki uprawomocnionej możliwości rozwijania inicjatywy własnej nadleśniczych, formy organizacji w poszczególnych nadleśnictwach mogą się znacznie różnić. Zarysowuje się wyraźnie kształtowanie się dwu podstawowych kierunków przemian zwanych dawniej: pierwszy- liberalizmem gospodarczym, drugi- etatyzmem leśnym.
Rozmawialiśmy z...   Rosław Jeżewski 7
...mgr. inż. Walentym Dębowskim, nadleśniczym Nadleśnictwa Iława, na temat nawadniania lasu z użycziem ścieków z zakładów ziemniaczanych.
Citroen SAXO- sprawozdanie z jazdy drogowo- terenowej   Rosław Jeżewski 8
W ramach kontraktu zawartego pomiędzy Dyrekcją Generalną Lasów Państwowych a Citroenem Polska do Administracji LP trafiały głównie modele C15, ZX i AX, Ostatnio oferta poszerzyła się o nowy model osobowy- SAXO, który ma wypełnić lukę pomiędzy dwoma samochodami ZX i AX.
Uroczyste posiedzenie Rady Naukowej Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie   Tomasz Zygmont 10
Ośrodek kultury Leśnej w Gołuchowie to pięknie połóżony wśród drzew historycznego parku kompleks zabudowań. W skład dawnej posiadłości Czartoryskich wchodzą: zabytkowy zamek, pałac- Oficyna, Dom Pracy Twójrczej, zabudowania podworskie, stare stajnie, szkółka drzew i krzewów ozdobnych, pokazowa zagroda żubrów.
Nowy tartak Wood-Mizer tnie o 50% szybciej    15
Jest już dostępna nowa wersja przewoźnego tartaka WOOD-MIZER z poziomą piła taśmowa, która pozwala na osiągięcie prędkości ścięcia o 50% większej od najpopularniejszego obecnie typu LT40HD.
Tunel ochronny do upraw w leśnych szkółkach polowych    16
Warunki atmosferyczne nie zawsze sprzyjają dobrej udatności siewów oraz wegetacji siewek. Jednym ze sposobów, który może poprawić tę sytuację jest rozłożenie tunelu ochronnego nad każdą grzędą. Tunel ten doskonale zestępuje stosowane dotychczas różnego rodzaju włókniny i maty.
Pilarki firmy SOLO    16
W 1948 roku nikt nie mógł przewidzieć, jak wielki wpływ  na rozwój i budowę silników oraz pilarek spalinowych będzie wywierać przedsiębiorczość i pomysłowość inżynierów ze Szwabii. Lata pracy, ciągłych prób, usprawnień i wdrażania nowych rozwiązań do seryjnej produkcji sprawiły, że wiele dzisiejszych standardów stosowanych powszechnie w budowie pilarek powstało właśnie w pracowniach inżynierów firmy SOLO.
III Konferencja Europejskiego Instytutu Leśnictwa 31.08-1.09 1996 Freiburg, Badenia- Wirtembergia   Tomasz Borecki, Albert Dudek 20
Europejski Instytut Leśnictwa został założony we wrześniu 1993 roku jako niezależna, pozarządowa organizacja zlokalizowana w Finlandii. Od 12 członków założycieli z 10 krajów (głównie instytuty badawcze) liczba członków wzrosła do 65 (z 33 krajów) w sierpniu 1996 r.
Dmuchać na zimne   Ryszard M. Sumiński 22
Jakoś tak się utarło, że ukazujące się w codziennej prasie artykuły dotyczace lasów i ochrony środowiska, nie napawają optymizmem. Jak nie gradacja szkodników, to kradzieże drewna i choinek. Również informacje o zanieczyszonej atmosferze, obniżającej stan zdrowotny lasów przedstawiają w ciemnych barwach leśnictwo, a więc i w jakiś sposób wizerunek ludzi w nim pracujących.
Kapliczka Św. Huberta   Janusz Tomasiewicz 23
Pomiędzy Tarnowem a Dębicą rozciąga się rozległy kompleks borów Żdżarskich, stanowiący resztki Puszczy Sandomierskiej, zarządzany obecnie przez Nadleśnictwo Dębica.
Z żałobnej karty   Zbigniew Jaguszewski 23
Przedwczesna śmierć wyrwała z naszego grona na zawsze, w pełni sił twórczych, leśnika mgr. inż. Jana Piotrowskiego. Jan Piotrowski urodził ię 12 marca 1943 roku w Bydgoszczy. Szkołę podstawową ukończyć w 1957 roku w Garczenicy koło Brodnicy, zaś liceum ogólnokształcące- w 1961 roku na Wydziale Leśnym Wyższej Szkoły Rolniczej w Poznaniu, uzyskując dyplom magistra inżyniera leśnctwa.
Las Polski - numer 21/1996
Polecamy