NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 18/1996
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Kamień węgielny pod budowę siedziby Stihla   Tomasz Zygmont 2
W miejscowości Sady (gm. Tarnowo Podgórne) 14 km na zachód od Poznania, powstaje kompleks magazynowo-biurowy firmy Andreas Stihl Spółka z. o.o. Na działce o powierzchni 2.4 ha, ma stanąć dwupiętrowy biurowiec o powierzchni 800 m2 oraz magazyny o powierzchni 2300 m2. Projekt jest tak pomyślany, że w przyszłości, w miarę potrzeb, będzie można rozbudowywać magazyny. Koszty inwestycji mają wynieść 5 milionów DM.
Trasowanie szlaków zrywkowych w terenie nizinnym   Stanisław Zarzycki 4
Wśród leśników coraz powszechniejsze jest przekonanie, że bez racjonalnie rozbudowanej sieci szlaków zrywkowych nie można prowadzić właściwej gospodarki w lesie. Należy jednak pamiętać, że przed przystąpieniem do trasowania poszczególnych szlaków powinien być opracowany projekt sieci dróg, składnic przyzrębowych i szlaków zrywkowych...
Występowanie i zwalczanie strzygoni choinówki w Polsce w latach 1900-1990   Edmund Śliwa, Katarzyna Kobrzycka 6
Szkodnik ten jest typowym monofagiem i żeruje przede wszystkim na sośnie zwyczajnej, a jego areał występowania jest ściśle związany z zasięgiem sosny pospolitej.
Las na kartach książek   Krzysztof Trawiński 9
Maria Stępowska - Szwed. Maniusia Marynia, Maria. Wydawnictwo Książkowe Twój Styl. Warszawa 1996 r.
Tur z Obrzycy   Leon Mejnartowicz 10
Ziemia Lubuska jest niezbyt bogata w zabytki przyrodnicze, toteż szczególną wartość dla tego regionu maja szczątku tura (Bos primigenius Bojani 1827) wydobyte przez pogłębiarkę wiosną 1996 roku w Obrzycy, granicznej rzeki między Nadleśnictwami Sława i Sulechów, w gminie Kolsko...
Preparaty do kondycjonowania gleb    12
Stopień zanieczyszczenia środowiska uzależniony jest od działalności człowieka. Ścieki powstające w procesach bytowych, gospodarczych, przemysłowych i innych coraz bardziej zatruwają naturalne zasoby wodne. Rozwijająca się świadomość ekologiczna oraz dążenie do integracji ze Wspólnotą Państw Europejskich powoduje, iż w kraju powstaje coraz więcej oczyszczalni ścieków mających na celu zapewnienie ochrony wód i gleby przed nadmiernym skażeniem.
O pożytkach z brzozy płynących...   Piotr Bajko 13
Brzoza należy do gatunków bardzo popularnych, łatwo roznawalanych nawet przez dzieci. Biała kora, delikatne, zwieszające się gałązki - to cechy pozwalające w oka mgnieniu odróżnić ją od innych drzew liściastych. Szczególny urok brzozy sprawia, że jest ona częstym motywem pieśni ludowej, zadomowiła się w literaturze pięknej, chętnie też uwieczniana jest przez artystów malarzy na płótnach. Od niej tworzone są liczne nazwy terenowe. A iluż wśród nas Brzozowskich, Brzezińskich?
Jaka prywatyzacja w Lasach Państwowych?   Rosław Jeżewski 16
Prywatyzacja prac leśnych w Administracji Lasów Państwowych stała się faktem. Przynosi korzyści w postaci mniejszych kosztów, przynosi też jednak fale krytyki. Coraz głośniej krytykują ten fakt związki zawodowe pracowników leśnictwa, często sami pracownicy wystepują przeciwko prywatyzacji. Niedawno mieliśmy okazję porozmawiać z pracowniekiem Lasów Państwowych (który chciałby zostać anonimowy) o sytuacji prawnej współpracy Lasów Państwowych z Zakładami Usług Leśnych.
Międzynarodowy spis bocianów białych   Dorota Zawadzka 18
Bocian biały to ptak dość wyraźnie reagujący na zmiany środowiska. Jest jednym z najlepszych gatunków wskaźnikowych. Na apel Międzynarodowej Unii Ochorny Ptaków (ICBP) co 10 lat wykonywane są oceny liczebności pupulacji bociana białego, przeprowadzone jednolitą metodyką. W latach 1994-95 odbył się już V Międzynarodowy Spis Bocianów Białych. W 1994 roku oceniono liczebność w części kraju, badania na pozostałej powierzchni Polski wykonane zostały w tym roku. W porzeważającej mierze prace prowadzili ornitolodzy zrzeszeni w regionalnych organizacjach ornitologicznych, we współpracy z Instytutem Ochorny Przyrody PAN w Krakowie.
Leśnicy - czy Wam nie wstyd?   Zbigniew Zieliński 20
Co skłoniło mnie do napisania tego artykułu? Jako syn inżyniera leśnika, przed wojną, nadleśniczego i dyrektora szkoły dokształcającej dla leśniczych - zauważyłem ostatnio, że zawód leśnika bardzo się dewaluuje - tak pod względem hierarchii urzędnika państwowego jak i jego pozycji w pracy terenowej - nie mówiąc już o umundurowaniu.
Jeszcze o Mieczysławie Tarchalskim oraz o dziewczynach z tamtych lat...   Bohdan Szymański 21
W Lesie Polskim nr 8/1996 Pan Zbigniew Zieliński opublikował wspomnienie o Mieczysławie Tarchalskim, jednym z najwybitniejszych leśników -partyzantów okresu II wojny światowej, a poźniej długoletnim więźniu politycznym. Opracowanie Z.Zielińskiego jest ciekawe i potrzebne, tym bardziej, że oparte jest w dużym stopniu na wspomnieniach własnych i rodzinnych Autora oraz zawiera sporo wiadomości uzupełniających.
Las Polski - numer 18/1996
Polecamy