NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 11/2011
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Małopolski las życia   Tomasz Dębiec 2

Małopolscy leśnicy już po raz trzeci zaprosili dzieci, młodzież, osoby niepełnosprawne wraz z opiekunami oraz osoby życia publicznego do posadzenia drzewka dla Małopolski. Akcja ma wymiar przede wszystkim symboliczny. Leśnicy chcą przypominać, że dbają o powierzone im tereny.

Przybywa, ale nieśpiesznie   Rafał Zubkowicz 3

Lasów w Polsce przybywa – to jedno z przesłań Międzynarodowego Roku Lasów. Prawda oczywista dla leśników, ma duże trudności, żeby przedostać się do świadomości społecznej – do ogółu częściej docierają wieści o kurczącym się areale puszcz tropikalnych.

Informacje    4

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego na tak - Konsultacje zakończone sukcesem; Unijna strategia ochrony bioróżnorodności - Leśnictwo wyjątkowo ważne; Fotograf nagrodzony przez National Geographic - Latający leśnik; Sanktuarium w Ostrowach Tuszowskich - Leśnicy u Madonny z Puszczy; Polska przed prezydencją w Radzie UE - Nowe ramy, nowy podsekretarz; Europejski Dzień Parków Narodowych w ZSL w Białowieży - Bóbr, żubr, czy salamandra?

Aprobaty i kontrowersje   Emilian Szczerbicki 7

Optymalizacja struktur organizacyjnych w wyniku naturalnych odejść. Zwiększenie dodatku mieszkaniowego nie ma uzasadnienia, umowa o pracę dla leśniczego (inni poczekają), sztywna indeksacja stawki wyjściowej niekorzystna dla obu stron, a umowa na czas nieoznaczony może dotyczyć tylko mieszkań przeznaczonych do sprzedaży – to niektóre opinie, jakie znajdujemy w odpowiedziach DGLP na postulaty związkowe.

Moje lipieckie dwupiętrówki bukowe (1)   Paweł Stawiany 10
O hodowli drzewostanów dwupiętrowych z bukiem w drugim piętrze, powstałych w sposób sztuczny z sadzenia i siewu - pisze wieloletni leśniczy w Leśnictwie Lipce w Leśnym Zakładzie Doświadczalnym w Rogowie.
Efekty programu zalesieniowego   Redakcja 12
Do końca ubiegłego roku w ramach zalesień dotowanych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w Polsce przybyło przeszło 56,5 tys. ha lasu.
Nie korzystają   Rafał Zubkowicz 14
Wśród działań Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich kilka dotyczy leśnictwa. Najpopularniejszy to zalesianie gruntów, ale jest też działanie pod nazwą Korzystanie z usług doradczych przez rolników i posiadaczy lasów. Od 2009 r. nie skorzystał zeń ani jeden posiadacz lasu.
Leśnicy z powiatu   Dariusz Gizak 16
Tak jak w większości powiatów w województwie lubelskim, także w Biłgoraju nadzór nad gospodarką leśną w lasach niepaństwowych sprawują leśnicy zatrudnieni przez starostwo. Tak było tutaj od zawsze, czyli od czasu, kiedy taki nadzór był prowadzony.
Katastrofa czy zaburzenie?   Tomasz Zielonka 20
Dla przygodnego oka - katastrofa. Skotłowane pnie na wiatrowale, pogorzelisko czy stojące trupy zabitych przez kornika świerków. Jeśli ciągną się po horyzont, mogą robić naprawdę ponure wrażenie. Z ekologicznego punktu widzenia są to jednak tylko obrazy, które wpisują się w panoramę odwiecznego cyklu życiowego lasu.
Stabilna podaż drewna nie wystarczy   Michał Zawiłkowski 22

Podczas majowego Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbył się w Katowicach, wiele miejsca poświęcono zielonej gospodarce. Najbardziej zielony był jednak panel drewno w gospodarce Polski i UE, a to za sprawa wypełniających widownię leśników.

Z wydawnictw   Maria Nowicka, Rafał Zubkowicz 23
Lasy Drugiej Rzeczpospolitej w dawnych zapisach prasowych. Wydarzenia zwykłe i niezwykłe. Jarosław Krawczyk. CILP 2010, s. 372;
Puszcze Podlasia. Komplet 20 map. RDLP w Białymstoku 2011
Propozycje umundurowania Straży Leśnej   Wojciech Kiełpikowski 24
Strażnicy leśni z nadleśnictw RDLP w Gdańsku sprawdzają różne rozwiązania mundurowe, poszukując nowoczesnej i funkcjonującej odzieży, która sprawdzi się w warunkach pracy leśnej policji. Od pewnego czasu testują nowy typ umundurowania.
Urządzanie lasu w systemie planistyczno-prognostycznym w leśnictwie   Stanisław Zajączkowski 25
W warunkach globalizacji procesów gospodarczych i dynamicznego rozwoju informatyki wzrasta rola informacji w procesie decyzyjnym.
Las to nie tylko drzewa   Michał Zawiłkowski 26
Rzeczoznawca wyceniający wartość domu bierze pod uwagę kilka zmiennych, tj. wielkość działki, budynku, jego stan, położenie i na ich podstawie ustala cenę zbytu. A gdy nieruchomością jest las? Czy można w prosty sposób zsumować wartość działki, drewna na pniu i ewentualnych budynków?
Baju, baju, baju...   Bartosz Szpojda 28
Już po raz piąty, młodzi leśnicy  za całego kraju spotkali się w tym malowniczym miejscu, by wzajemnie bajać o lesie i przyrodzie. Niektórzy przeszli samych siebie.
Sprawdzone   Redakcja 29
Akcesoria średnicomierza elektronicznego Haglof Mantax; Dalmierz Bushnell YP Sport 450; Salewa Travel Mug Long
Zakorzenieni w lasach hrabiowskich   Emilian Szczerbicki 30
Służba w lasach hrabiów Ponińskich i Mycielskich, afrykańskie safari, polowania z Ignacym Mościckim, praca w Ordynacji Zamoyskich, a w ostatnim półwieczu - w wielkopolskich LP - to fakty z biografii leśnego rodu Hamerskich wzbogaconej rodzinną historią Czekirdów.
Z zagranicy   Arkadiusz Seliga 32
Region Morza Śródziemnego. Porozumienie o współpracy w ochronie lasów; Turyngia, Niemcy. Wyłączanie lasów z użytkowania i reforma struktur; Szwecja. Polemika Sveaskogu ze Szwedzkim Towarzystwem Ochrony Przyrody
Rynek drzewny   Magdalena Żuchlińska 33
Unia Europejska a nielegalne drewno. Kolejny sukces; FSC i SFI. Kryzys certyfikacji?
Świat staje na głowie   Mieczysław Remuszko 34

Piszę ten tekst z nadzieją. Wprawdzie znany amerykański kaznodzieja ogłosił przez radio i na bilbordach, że 21 maja, dokładnie o 18.00, nastąpi koniec świata, ale dodał, że 2% ludzkości ocaleje. Głęboko wierzę, że w tej grupie szczęśliwców znajdą się wszyscy Czytelnicy Lasu Polskiego.

Las Polski - numer 11/2011
Polecamy