NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 24/2011
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Leśny alpinizm   Marek Bodył 2
Do najcenniejszych leśnych baz nasiennych, o wysokiej wartości genetycznej i hodowlanej, należą m.in. wyłączone drzewostany nasienne (z których pozyskuje się leśny materiał rozmnożeniowy należący do kategorii wyselekcjonowany) oraz drzewa mateczne (wykorzystywane do produkcji LMR kat. kwalifikowany).
Od redakcji   Rafał Zubkowicz 3
Tego jeszcze nie było – cztery zarządzenia dyrektora generalnego Lasów Państwowych i cztery nowe instrukcje, podstawowe dokumenty, w oparciu o które przez następne lata będzie funkcjonować polskie leśnictwo.
Informacje    4
Szlakiem Bieszczadzkiej Kolejki – Z Kijem do Niedźwiedzia; Świętokrzyski Sportowiec Roku – Wejście... leśnika; Zmiany w PROW – Odtwarzanie potencjału produkcji łatwiejsze; Leśne Kompleksy Promocyjne – Przybyło sześć; Określanie gęstości drewna – Rozporządzenie ułatwiające życie; Plany dla Natury 2000 – Dopłaty, ale nie za las?
Omnipotencja prawa to złudzenie   Emilian Szczerbicki 7
Żaden zapis ustawowy nie obroni LP przed prywatyzacją. Nie tworzenie nowych, lecz skrupulatne przestrzeganie istniejących przepisów, z ukłonem w stronę zdrowego rozsądku, posłuży pomyślności polskich lasów – rozmawiamy z prof. dr. hab. Wojciechem Radeckim z Instytutu Nauk Prawnych PAN, autorem komentarzy do ustawy o lasach.
Profilaktyka przede wszystkim   Emilian Szczerbicki 10
Poziom masy posuszu czynnego wg uznania gospodarza lasu, nowe kryteria określania liczby partii kontrolnych przy jesiennych poszukiwaniach, tylko dwa stopnie uszkodzeń upraw przez zwierzynę, ale za to obligatoryjna rejestracja szkód powstałych w wyniku czemchania i podtopień przez bobry – oto niektóre nowe bądź zmienione zapisy w znowelizowanej instrukcji.
Zielone centrum stolicy   Urszula Zubert 13
Niemałe zaskoczenie przeżyli 25 i 26 listopada wszyscy, którzy odwiedzili centrum Warszawy. Plac między dworcami Śródmieście i Centralna został opanowany przez leśników.
O aktywistach, którzy się kulom nie kłaniali   Marek Kwiatkowski 14
We wrześniu w nadleśnictwach Puszczy Białowieskiej rozważano zakaz wstępu do lasu w okresie polowań na jelenie. Pomysł spotkał się z krytyką organizacji ekologicznych. Tymczasem w innym miejscu w Polsce lokalna społeczność zastanawiała się nad wprowadzeniem podobnego rozwiązania.
Wybrane aspekty różnych sposobów odbioru drewna kłodowanego   Marta Tarkowska 16
Pomiar drewna kłodowanego odbywa się w u nas tradycyjnymi metodami. Choć możliwe jest także wykorzystanie urządzeń pomiarowych w harwesterach i na liniach technologicznych niektórych tartaków, to jednak okazuje się, że miąższość tej samej partii drewna może się różnić.
Ile powinien zarobić zul?   Joanna Jelińska 18
Godzinowa stawka minimalna za prace leśne to od lat postulat Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych. Stowarzyszenie wylicza – w oparciu o płacę minimalną – ile powinna zarobić firma leśna za godzinę pracy na rzecz Lasów Państwowych.
Co szykuje Unia?   Rafał Zubkowicz 20
Wspólna Polityka Rolna UE na lata 2014–20 kształtuje się w niezbyt ciekawych okolicznościach kryzysu. Niedawno opublikowano projekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego, który stanowi szkic krajowych PROW. Jakie korzyści przewidziano dla leśnictwa?
Nadchodzi wielka mniszka   Piotr Gawęda 22
Brudnica mniszka, jeden z najgroźniejszych gatunków owadów w naszych lasach, ma wręcz niebywałą zdolność do szybkiego rozprzestrzeniania się. Brak przeciwdziałania w odpowiednim zakresie, dostosowanym do fazy gradacji, zawsze kończył się powstaniem poważnych szkód w drzewostanach. Oby nie doszło do nich w przyszłym roku...
`Pan Kwiatkowski` to nie ja   Marek Kwiatkowski 25
W „LP” nr 22/2011 ukazał się artykuł Andrzeja Bobca stanowiący zdaniem autora polemikę z moim wcześniejszym tekstem pt. „Igranie z kornikiem”.
Alternatyw brak   Rafał Zubkowicz 26
Czy jest rozsądna alternatywa dla Lasów Państwowych? To pytanie postawili organizatorzy konferencji, która 6 grudnia miała miejsce w Warszawie. Bardzo szybko okazało się, że alternatywy nie ma.
Arboretum w Lipnie   Zarzyński Paweł, Robert Tomusiak 28
Jest najstarszym arboretum leśnym w Polsce. Mowa o parku dendrologicznym w Lipnie nieopodal Niemodlina założonym już w 1783 roku. Obiekt ten znajduje się na terenie Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego w Lipnie administrowanego przez Nadleśnictwo Tułowice.
Zazieleniła Afrykę   Piotr Paschalis 29
Spędziłem parę lat w Afryce, będąc w wielu krajach na tym kontynencie, i miałem zaszczyt poznać, spotykać się i rozmawiać wielokrotnie z Panią Profesor Wangari Maathai, laureatką Nagrody Nobla, która zmarła nagle 25 września 2011 roku.
Profesor powstaniec   Zarzyński Paweł 30
Słowa wiersza „Kochać i tracić...” pióra Leopolda Staffa jak ulał pasują do historii życia Wiktora Kozłowskiego, leśnika, profesora leśnictwa, żołnierza i oficera, bojownika o wolność Polski, jednego z pionierów krzewienia nauki i praktyki leśnej na naszych ziemiach.
Z żałobnej karty   Janusz Fuławka 31
Jan Fuławka (1922-1911)
Z zagranicy   Arkadiusz Seliga 32
Wielka Brytania - Serwis danych GIS; Bawaria, Niemcy - Lasy Ziemi na powierzchni stu boisk piłkarskich; Stany Zjednoczone - Nowe zasady urządzania lasów federalnych; Bawaria, Niemcy - Dziecięcy dzień w Ratyzbonie
Rynek drzewny   Redakcja 33
Wielkość ładunku – Zrezygnuj, jeśli za mało; OZPPD do Ministra Środowiska - Gratulacje i nie tylko; e-drewno – Drożej nawet o 15%.
Na placu w Brukseli... – Choinka ze Zdrojów!   Rafał Lampasiak 34
To właśnie w Nadleśnictwie Zdroje z początkiem grudnia pozyskano prostego i smukłego świerka, który zdobi centralny plac przed Parlamentem Europejskim w czasie tegorocznych świąt Bożego Narodzenia.
Las Polski - numer 24/2011
Polecamy