NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 20/2010
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Przeciw próbie zamachu   Bartosz Szpojda, Rafał Zubkowicz 2
Przeszło tysiąc leśników manifestowało 29 września przed Urzędem Rady Ministrów. Ich oczekiwania streszczał jeden z transparentów: Protest przeciwko próbie zamachu na finanse Lasów Państwowych.
Informacje    4
Jubileusz Nadleśnictwa Osusznica – Nadleśnictwo bez metryki; Rabczańskie rydzobranie – 23 cm usmażone na maśle…; Powiedzieli nam .... nie zamierzamy poprzestać! Zbigniew Kuszlewicz; Tragiczny wypadek pod Berlinem – Lasy w żałobie
Nekrologi    7

Musi być kontrybucja   Małgorzata Wnorowska 8
Wokół Lasów Państwowych w ostatnim czasie sporo zamieszania: włamanie do systemu e-drewno, nowelizacja Ustawy o lasach i na koniec projekt włączenia przychodów LP do budżetu państwa. O konsekwencjach dla przemysłu drzewnego mówi Janusz Zaleski, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska.
Wypunktowany problem   Mieczysław Remuszko 10
Mundury i odzież służbowa dla leśników to temat, który dotyczy kilkunastu tysięcy pracowników nadleśnictw. Odmienny system zaopatrzenia w różnych dyrekcjach regionalnych Lasów Państwowych, konieczność i zasadność rozliczeń w postaci punktów bywa przedmiotem dyskusji zainteresowanych.
Czas leśniczówek mija   Arkadiusz Seliga, Rafał Zubkowicz 12
Austriackie Lasy Związkowe; Bawarskie Lasy Państwowe; Komisja Leśna Szkocji; Dolnosaksońske Lasy Państwowe; Metsähallitus (Finlandia); Sveaskog (Szwecja); Litewskie Lasy Państwowe
Trudne, ale atrakcyjne   Mieczysław Remuszko 14
Ubogie gleby, gradacje, pożary, lasy wymieszane z prywatnymi, ale też piękny nasienny drzewostan jodłowy, bogactwo przyrody i ciekawa historia. Tym trudnym, dużym, ale i ciekawym Nadleśnictwem udaje się z powodzeniem gospodarować dzięki zaangażowaniu tutejszych leśników.
Zenek! Wstań, bo będzie gorzej!   Mieczysław Remuszko 16
Podleśniczy, jak powszechnie wiadomo, jest przeznaczony do wykonywania wszelkich prac zleconych mu przez przełożonych. Co gorsza, nie tylko przez przełożonych…
Świerkowce większy i mniejszy   Jacek Stocki 17
Gatunki te bezpośrednio i pośrednio przyczyniają się do zamierania świerków. Szczególnie komfortowe warunki rozwoju odnalazły w północno-wschodniej Polsce, w świerczynach o zmiennym poziomie wód gruntowych.
Numeryczny Ogród   Sułkowski Sławomir, Kondracki Kamil, Paweł Strzeliński, Jacek Łakomy 20
Studenci z Sekcji Geomatycznej Koła Leśników przy poznańskim Wydziale Leśnym postanowili zapoznać się w praktyce z nowoczesnymi technologiami geomatycznymi. Efekt? Profesjonalny system informacji przestrzennej dla ogrodu dendrologicznego w Polsce.
Jak pomóc nietoperzom?   Bartnik Anna, Bindas Daniel 22
Skuteczna ochrona nietoperzy w lasach zależy od zapewnienia tym zwierzętom kryjówek i miejsc żerowania. Duża w tym rola leśników. W czasie jesiennych prac w terenie warto pomyśleć, jak pomóc im przezimować.
Widokówka z Opolnicy   Tomasz Dębiec 24
Bardo w północnej części Kotliny Kłodzkiej. Teren bardzo urozmaicony pod względem przyrodniczym, widoki zapierające dech w piersiach, ale i problemy. Z ruchem turystycznym, pielgrzymkowym, wywozem drewna, niemożnością prowadzenia normalnej gospodarki.
Prymitywnie, ale z pasją   Michał Magnuszewski 26
Przyroda nietknięta brzemieniem cywilizacji, niesamowite krajobrazy, wspaniali i gościnni, niezwykle biedni a jednak szczęśliwi mieszkańcy. A wśród tego leśnicy, pełni pasji, inteligentni, lecz bez większych możliwości rozwoju. Tak wygląda leśna rzeczywistość jednej z poradzieckich republik Azji Środkowej.
Porady dotyczące transferu danych przy pomocy kart APN   Artur Andrzejewski 28
Jakie są przyczyny najczęstszych problemów w przesyłaniu danych z wykorzystaniem transmisji GPRS? Podstawą rozpoznania braku możliwości zdalnego przesyłu danych jest właściwa diagnoza przyczyny.
Sprawdzone   Redakcja 29
GPS dla każdego; Klupa elektroniczna; Taśma przeciwko spałowaniu; Taśma pierśnicówka
Jak mierzyć sęki?   Robert Kimbar 30
Jeden z podstawowych problemów brakarskich brzmi: jak mierzyć sęki otwarte? Po najmniejszej średnicy? Czy podawać wymiar jako średnią dwóch pomiarów? Na to pytanie da się odpowiedzieć jednoznacznie.
Z żałobnej karty   Pracownicy Nadleśnictwa Olsztyn 31
Wiesława Wanat (1947–2010)
Z zagranicy   Arkadiusz Seliga 32
Europa. Dzielą się zyskiem z budżetem państwa; Rosja. Bilans pożarów; Austria. Restytucja puszczyka uralskiego; Słowacja. Lasy Republiki Słowackiej w skrócie; Hesja, Niemcy. Ponad 5% lasów wyłączonych
Rynek drzewny   Magdalena Żuchlińska 33
FSC. Nie Grupa Robocza a Biuro Krajowe; Rekordowe ceny. Sosna droższa od dębu; System sprzedaży 2011. Bez zmian; Wchodzi drewno kłodowane. To nie luksus tylko inny standard
Las Polski - numer 20/2010
Polecamy