NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 3/2016
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Epizod zimy   Daniel Klawczyński 2
Początek lutego, a za oknem… wiosna. Odwilż zapanowała już chyba w lasach całej nizinnej Polski. W Borach Tucholskich widziano nawet żurawie. Wygląda na to, że zima miała swój krótki, dwutygodniowy epizod: śnieg leżał dokładnie 19 dni, a temperatura spadła maksymalnie do –17oC. Szczęśliwie zdążyłem w tym czasie odwiedzić Nadleśnictwo Tuchola.
Od redakcji   Rafał Zubkowicz 3
W styczniu kilkaset osób miało okazję zapoznać się z rozmachem zmian, jakie planuje nowy dyrektor generalny LP. Na naradę do Kielc (s. 8) zjechało z Polski grubo ponad pół tysiąca leśników.
Dziki ASF - Odstrzał sanitarny   ADep 4-5
Zaczęło się w grudniu ub. roku od pisma ministra Andrzeja Koniecznego (pełnomocnik MŚ ds. Puszczy Białowieskiej) do przewodniczącego ZG PZŁ i dyrektora generalnego LP, w którym zalecono zredukowanie liczebności dzików w pasie 50 km od wschodniej granicy kraju (dokładne granice polecono uzgodnić z Głównym Lekarzem Weterynarii) oraz ograniczenie ilości wykładanej na nęciskach karmy.

Pełna treść >>>

Nadleśnictwo Gdańsk - Liczą turystów, licząc na poprawę relacji   RaZ 4
Nadleśnictwo Gdańsk bierze udział w badaniach ankietowych i pomiarze intensywnego ruchu rekreacyjnego – w pięciu punktach pomiarowych w wybraną sobotę ub. jesieni odnotowano aż 2607 osób.

Pełna treść >>>

Zespół Kontrolingu Terenowego - Interwencja i prewencja   RaZ 5
W strukturze Inspekcji Lasów Państwowych od niedawna funkcjonuje Zespół Kontrolingu Terenowego. Ta podległa dyrektorowi generalnemu jednostka zajmuje się sprawną identyfikacją i rozwiązywaniem problemów terenowych.

Pełna treść >>>

Ministerstwo Środowiska - Bilans otwarcia   UZ 6
Minister środowiska Jan Szyszko wraz z podsekretarzami stanu zaprezentował 22 stycznia bilans otwarcia resortu. Podsumowanie pracy poprzedników z koalicji PO-PSL wypadło bardzo niekorzystnie.

Pełna treść >>>

Bilans otwarcia MŚ - Komentarz byłych ministrów   UZ 7
Po bilansie otwarcia resortu środowiska (obok) wywołani do tablicy ministrowie środowiska w latach 2007–15 odpowiedzieli na zarzuty stawiane przez ich następcę z PiS.

Pełna treść >>>

Narada leśników w Kielcach   Urszula Zubert 8-11
Morze zielonych mundurów i zawroty głowy od mnogości pomysłów na funkcjonowanie Lasów Państwowych w najbliższych latach. Sporo się działo podczas Narady Leśników w Kielcach.
Mobbing: leczyć skutki, ale przede wszystkim usuwać przyczyny   Andrzej Głuszek 12-13
Działania antymobbingowe powinny zacząć się przede wszystkim od zapobiegania i eliminowania przyczyn. O kilku z nich chciałbym powiedzieć.
Z wydawnictw - Drzewa Polski   UZ 13
"Drzewa Polski"
Paweł Zarzyński, Robert Tomusiak, Krzysztof Borkowski
Wyd. PWN 2016, s. 496

Najgrubsze, najstarsze, najsłynniejsze. Ponad 300 wyjątkowych drzew (i grup drzew należących do 58 gatunków, zarówno rodzimych, jak i obcych dla naszej flory) autorzy wybrali i opisali w wydanym właśnie albumie.

Pełna treść >>>

Jaki model edukacji leśnej społeczeństwa?   Tadeusz Chrzanowski 14-16
Edukacja leśna formę obligatoryjnego zadania dla Służby Leśnej przyjęła wraz z powołaniem LKP-ów, zarządzenie nr 57/2003 było pierwszym formalnym uregulowaniem jej działalności, a od 2004 r. w każdym nadleśnictwie obowiązuje „Program edukacji leśnej”. Co, biorąc pod uwagę te fundamenty, powinien zawierać nowy akt wykonawczy, określający kierunki rozwoju działalności edukacyjnej?
Pochłanianie CO2 przez lasy   Urszula Zubert 17
Pierwsze w tym roku seminarium Instytutu Badawczego Leśnictwa było okazją do szerszego zapoznania się z tematem pochłaniania CO2 przez lasy.
Tematu coraz bardziej na topie.
Szwedzki zul od hodowli   Rafał Zubkowicz 18-20
Sadzą i wykonują czyszczenia w południowej Szwecji. Ich kadrę stanowią niemal wyłącznie Polacy, z których pracy są bardzo zadowoleni. Odwiedzamy firmę Sundins Skogsplantor.
Dekada Portalu Leśno-Drzewnego. Refleksje z przeszłości   Bogdan Czemko, Dariusz Treczyński 21-23
10 lat temu diametralnie zmieniły się zasady sprzedaży drewna przez Lasy Państwowe. Przypomnijmy początki i ewolucję tego systemu. Zastanówmy się, jak mógłby wyglądać w przyszłości.
O przydatności prac nad Narodowym Programem Leśnym   Kazimierz Rykowski 24-25
Chciałbym odnieść się do wątpliwości zawartych w wywiadzie z dyrektorem generalnym LP („Las Polski”, nr 2/2016), gdzie poruszony został problem prac nad NPL oraz bezpośrednio osoba „głównego kierownika tematu”. Nakreślony w rozmowie obraz bez niezbędnych uzupełnień i wyjaśnień pozostałby niepełny, a wykonana praca narażona na zbagatelizowanie.
Czas zaklęty w drewnie   Daniel Pogorzelec 26-27
Chciałbym przedstawić dość ciekawe praktyczne zastosowanie dendrochronologii, z którą zapoznałem się podczas wykładów na Uniwersytecie Przyrodniczym (Universität für Bodenkultur) w Wiedniu w Instytucie Badań nad Drewnem.
Dlaczego niektórzy nie rozumieją „oczywistych przemian”   Roman Wojtkowiak 28-29
W „Lesie Polskim” nr 20/2015 ukazał się mój artykuł „O inżynierze epoki peerelu, będący niejako wspomnieniem o mgr. inż. Wiesławie Walkowiaku, dyrektorze PNTL w Trzciance. Spotkał się on z niesłuszną w mojej ocenie krytyką.
Leśniczy z prawego brzegu   Agnieszka Łobik-Przejsz 30-31
10 lutego 1940 r. to dzień wbity w pamięć pokoleń leśników z terenów wschodniego pogranicza II Rzeczpospolitej. Wg klucza „leśnik” gajowych, leśniczych, nadleśniczych wywożono bez wyjątku z całymi rodzinami z ziem zajętych przez sowietów w głąb ZSRR.
Auto do lasu - Isuzu D-Maz pod lupą   Sebastian Kołacz 32-33
Marka Isuzu nie jest nazbyt popularna na naszym rynku, sporadycznie spotkamy Troopera, Midi bądź europejską odmianę pick-upa – Opla Campo. Czy debiutujący na rynku na początku XXI w. D-Max okazał się godnym konkurentem Navary, Hiluxa czy L 200?

Pełna treść >>>

Studenckie obozy i badania Koła Naukowego Biologów UMK w lasach   Krzysztof Wołk, Jarosław Buszko 34
Terenowe obozy badawcze Koła Naukowego Biologów UMK w Toruniu w lasach, zapoczątkowane w latach 80. ub. wieku, przyniosły wiele efektów naukowych.
Studencka edukacja – zastrzyk nowej energii   Anna Wierzbicka, Karolina Prange 35
Jak to jest, gdy zajęcia w ośrodku edukacyjnym zamiast edukatora prowadzą studenci? Okazuje się, że takie doświadczenie oferuje wszystkim stronom wielorakie korzyści.
Z zagranicy 3/2016   A.S. 36-37
Niemcy
Emerytura dla właścicieli lasów po nowemu?

Łotwa
Jeden tablet w miejsce różnych urządzeń przenośnych

Bawaria, Niemcy
Daglezja nie zagraża bioróżnorodności

Kanada
Gospodarka naśladująca zaburzenia naturalne

Pełna treść >>>
Rynek drzewny   Waldemar Sieniawski 37
Komisja Leśno-Drzewna Reaktywacja
Zasady sprzedaży Szykują się zmiany
Sprzedaż drewna Podsumowanie ub. roku
Walka z nawykami   Michał Westfal 38
Nadleśniczy Rajmund Jelonek był przez swoich kolegów nadleśniczych uznawany za wielkiego oryginała i dziwaka, zaś najdziwniejsze dla wszystkich było to, że kiedy opowiadali sobie na rozmaitych spotkaniach, u kogo pracują głupsi pracownicy i jak żenujący poziom wiedzy reprezentują, nadleśniczy Jelonek z tajemniczą miną oświadczał, że kadra pracująca w nadleśnictwie świadczy wyłącznie o tym, kto ją zatrudniał.
. . . Był las. . . Będzie las. . .    38

Las Polski - numer 3/2016
Polecamy