NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 17/2018
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Jak statki na niebie   Janusz Duszkiewicz 2

Informacje    4
Raport NIK - Krytycznie o ochronie przyrody w gminach; Pielgrzymki leśników - Dziękowali Matce Boskiej Kodeńskiej; Nadleśnictwo Gdańsk - Ulotka o zaletach drewna; Natura 2000 - KE wzywa Polskę do zmian w prawie.
Czas na drony   Emilian Szczerbicki 7
W jakim kierunku rozwija się zastosowanie dronów w leśnictwie? Zapytaliśmy Krzysztofa Sieleckiego, zastępcę dyrektora ds. gospodarki leśnej RDLP w Szczecinie:
Od zdjęć lotniczych do mapy gatunków drzew   Krzysztof Stereńczak, Martyna Wietecha, Łukasz Jełowicki , Krzysztof Mitelsztedt, Aneta Modzelewska, Agnieszka Kamińska 8
Lotnicze dane teledetekcyjne z powodzeniem wykorzystuje się dziś do detekcji gatunków drzew. Najczęściej używa się do tego celu danych rastrowych, takich jak wielospektralne ortofotomapy lotnicze i zobrazowania hiperspektralne.
Kryterium geografii zakupów drewna – jak działa i jakie daje efekty?   Bronisław Kłapeć, Krzysztof Janeczko, Wiktor Tracz 10
Optymalizacja przewozów nabywanego w nadleśnictwach drewna oprócz zmniejszenia całkowitych kosztów transportu przyczynia się do redukcji zużycia paliwa, emisji CO2 i ryzyka wypadków. Od 2017 r. w Lasach Państwowych obowiązuje procedura sprzedaży drewna, która uwzględnia tzw. kryterium geografii zakupu. Jak ono działa i jakie są efekty jego zastosowania?
Operatorzy dronów w nadleśnictwach   Aleksander Smoliga 13
Bezzałogowe statki powietrzne szturmem wdzierają się w kolejne dziedziny życia, a ich użyteczność w branży leśnej nie budzi już żadnych wątpliwości. W parze z szybkim rozwojem lotnictwa bezzałogowego idzie postęp technologii przetwarzania pozyskanych danych. Obie kwestie są tematem kursów w Centralnym Ośrodku Szkolenia Operatorów Dronów na Potrzeby Leśnictwa.
Drony nad Bartkiem   Krzysztof Stereńczak, Piotr Mroczek 16
Badania pomników przyrody z wykorzystaniem nowoczesnych bezzałogowych systemów latających pomagają naukowcom ocenić stan zdrowotny często sędziwych drzew i lepiej zaplanować wobec nich działania ochronne.
Kultura w lesie. Historia pewnego pomysłu   Piotr Rochowski 18
Bezimienne mogiły, pomniki, krzyże, ruiny, fundamenty dawnych osad – leśne zabytki mało znane, ukryte, zapomniane. To las, ale inny. Nowy wymiar leśnej rzeczywistości (opisy, zdjęcia i mapy) dzięki portalowi „Kultura w lesie. Pierwszy w Polsce leśny przewodnik kulturowy” jest dostępny w smartfonie każdego pasjonata przeszłości.
Naziemne skanowanie laserowe precyzyjnie określi miąższość drzew   Krzysztof Stereńczak, Michał Laszkowski, Karolina Parkitna, Grzegorz Krok , Piotr Rysiak, Bartłomiej Kraszewski 21
Obecnie mamy do czynienia z całym wachlarzem technologii, które z powodzeniem mogą być wykorzystane w leśnictwie do usprawnienia prac bądź dostarczenia bardziej precyzyjnych wyników oszacowania pożądanych cech drzew i drzewostanów. Jedną z nich jest naziemne skanowanie laserowe.
Jaki rejestrator dla leśniczego?   Anna Kwiatkowska 23
Gdy niemal 25 lat temu rozpoczęto wdrażanie Systemu Informatycznego Lasów Państwowych (SILP), wielu uważało, że to wielkie przedsięwzięcie zakończy się jak kilka innych, realizowanych w tamtym okresie, czyli rewolucją niekoniecznie z pozytywnymi rezultatami.
Systemy wspierania decyzji w Lasach – przyszłość czy „niechciane dziecko”?   Radomir Bałazy 25
Ostatecznym efektem działania systemów wspierania decyzji powinien być niemal zawsze wyższy dochód. W naszym leśnictwie wciąż brakuje narzędzi tego typu, a ich rozwój może być marginalizowany tak długo, jak długo trwa koniunktura na drewno.
Złote Medale MTP przyznane!   Kamila Smyk 27
Znamy już zwycięzców tegorocznego konkursu o Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich. Ta prestiżowa nagroda jest przyznawana nowoczesnym produktom unikatowym w swojej kategorii i wykonanym z najlepszych materiałów.
Zmiana warty w Polskim Towarzystwie Leśnym   Urszula Zubert 29
Po 21 latach przyszła pora na zmianę u steru Polskiego Towarzystwa Leśnego. Podczas 118. Zjazdu Delegatów Oddziałów PTL (14–16 czerwca) w Supraślu nowym przewodniczącym wybrano dr. Janusza Dawidziuka.
Satelitarne wsparcie dla starostów zarządzających lasami niepaństwowymi   Adam Konieczny, Agata Hościło, Aneta Lewandowska , Krzysztof Mroczek, Sylwester Kulik 32
Celem projektu SAT4EST jest za projektowanie systemu i zbudowanie serwisu webowego wspomagającego zarządzanie lasami niepaństwowymi, wykorzystującego satelitarne techniki obserwacji Ziemi. Serwis przeznaczono dla administracji lokalnej oraz firm przygotowujących niezbędną w tym zakresie dokumentację.
Jak regenerować plastikowe reflektory?   Sebastian Kołacz 34
Częstym problemem dotykającym praktycznie każdy samochód z kloszami reflektorów wykonanymi z tworzyw sztucznych jest ich matowienie. Z upływem czasu i kilometrów coraz bardziej tracą one połysk, wpływając bezpośrednio na coraz słabsze oświetlenie drogi. Dodatkowo tworzą rozproszony snop światła z wieloma refleksami świetlnymi. Czy możemy na to zaradzić, nie kupując nowych reflektorów?
Z zagranicy   A.S. 36
Niemcy - Przynęcali wilki w Polsce?; Słowacja - Renegocjacja umów z odbiorcami drewna; Szwecja - Koszty gospodarki leśnej w 2017 roku; Litwa - Sprawa nadleśnictwa Olita w prokuraturze; Austria - Walne zgromadzenie CEPF.
Rynek drzewny   SLV 37
Rosja - Japońska fabryka pelletu; Produkcja płyt - Pfleiderer orłem „Wprost”; Światowy rynek drzewny - Spadek importu kameruńskiego drewna do EU; Białoruś - Zacieśnianie współpracy z Anglią; Ukraina - Zakaz eksportu drewna okrągłego.
Nieco naturalniej niż zazwyczaj   Michał Westfal 38
– Jakaż piękna uprawa! – zachwycił się nadleśniczy Rajmund Jelonek podczas wspólnego obchodu terenu leśnictwa z podleśniczym Bolesławem Kolano.
Las Polski - numer 17/2018
Polecamy