NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 22/2019
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Informacje    4
Polityka - Ministerstwo do podziału; Wydarzenia - O ekologii i człowieku na UKSW; Polityka - Nowy skład KOŚZNiL; Pożary lasów - Unijne sprawozdanie; Turystyka - Parowóz „Las” wrócił na tory; Geografia - Nowa mapa pokrycia terenu Europy.
Plantacja trufli   Emilian Szczerbicki 7
Dlaczego trufla letnia jest bardzo cenionym grzybem? Zapytaliśmy dr hab. Dorotę Hilszczańską, profesor IBL-u:
Symbioza leśnego wczoraj i dziś   Emilian Szczerbicki 8
Wiedza historyczna o danym kompleksie wspomaga procesy decyzyjne w gospodarce leśnej, pozwala unikać błędów popełnianych w poprzednich stuleciach, ułatwia prowadzenie drzewostanów m.in. pod kątem uzyskiwania wyższej odporności i adaptacji do zmian klimatycznych – mówi Artur Mazur, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Kozienice.
Wykorzystanie naturalnych odnowień dębu w Nadleśnictwie Bytów   Jerzy Żebrowski 12
Przed siedmioma laty podzieliłem się w „Lesie Polskim” swoimi doświadczeniami z naturalnym odnowieniem sosny. Tym razem chciałbym napisać o tym w kontekście dębu.
Jak drzewa zapadają w sen zimowy?   Marzenna Guzicka 15
Drzewa klimatu umiarkowanego są bardzo dobrze przystosowane do przetrwania surowych zimowych warunków. Ich roczny cykl rozwojowy jest zsynchronizowany z porami roku – po okresie aktywności następuje spoczynek.
Widziałam orła… bieg   Maya Gielniak 17
W sobotę 28 września na terenie leśnictwa Kłodno (RDLP w Gdańsku) zgromadziło się ponad 200 osób z całego kraju. Przybyli, by wziąć udział w inauguracyjnym, patriotycznym biegu wkoło posadzonej rok temu 11-hektarowej mozaiki z drzew w kształcie polskiego godła.
Dlaczego warto jeść grzyby?   Marta Kujawska 18
To wciąż niedocenione źródło substancji bioaktywnych, a oprócz walorów smakowych grzyby charakteryzują się m.in. właściwościami antybakteryjnymi, antynowotworowymi i antyoksydacyjnymi.
Na czym polega współpraca z firmą zielarską?   Maciej Bilek, Paweł Staniszewski, Radosław Ekiert 20
W poprzednim numerze „Lasu Polskiego” postulowaliśmy możliwą współpracę Lasów Państwowych z przemysłem farmaceutycznym, a konkretnie – z firmami zielarskimi. Z pewnością nie będzie ona łatwa, biorąc pod uwagę wzmiankowane wymogi farmakopealne. Zarówno jednak środowisko leśne, jak i same nadleśnictwa mają do zaoferowania bardzo wiele przewag rynkowych, które taką współpracę sankcjonują!
Pracownicze Plany Kapitałowe – szansa na lepsze jutro?   Marcin Kowalski 22
Przed większością pracowników Lasów Państwowych trudna decyzja. Przystąpić do Pracowniczych Planów Kapitałowych czy nie? Oto główne założenia programu.
Co symbolizują dwa kamienie w środku Puszczy Noteckiej?   Roman Wojtkowiak 24
Na rozdrożu dróg od leśniczówek Gogolice i Smolarnia w Nadleśnictwie Wronki (RDLP w Pile) w samym środku Puszczy Noteckiej leżą już dwa granitowe kamienie. Drugi, dużo większy, upamiętnia 100-lecie niepodległości Polski.
Pytania o odstrzały redukcyjne   Adam Habuda 26
Niedawno otrzymałem od Czytelnika pytanie dotyczące odstrzałów redukcyjnych zwierzyny. Choć problem ten nie wiąże się może bezpośrednio z leśnictwem, ale ma odniesienie do przyrody i jest interesujący praktycznie oraz teoretycznie.
Uchwała 119. Zjazdu Delegatów Polskiego Towarzystwa Leśnego    30
Obradujący 14 września 2019 r. w Darłówku 119. Zjazd Delegatów Polskiego Towarzystwa Leśnego, po wysłuchaniu referatów wygłoszonych na sesji naukowej pt. „Wielofunkcyjna gospodarka leśna wobec oczekiwań przemysłu drzewnego i ochrony przyrody” i wypowiedzi na sesji terenowej oraz głosów w dyskusji, a także przeanalizowaniu wniosków zgłoszonych przez uczestników Zjazdu, stwierdza, że:
Co zrobić ze starym rejestratorem?   Urszula Zubert 32
Las jutra nadchodzi wielkimi krokami. A co ze starym, niepotrzebnym już sprzętem, który zalega na półkach leśniczówek? Rozmawiamy z Tadeuszem Tiuchtym, właścicielem firmy Takma, od ponad 20 lat dostarczającej nadleśnictwom sprzęt elektroniczny.
Z zagadnień ochrony lasu    33
Ostatnie lata przyniosły polskim lasom wiele zagrożeń zarówno abiotycznych, jak i biotycznych. Wśród tych ostatnich rok obecny znamionuje m.in. duża liczba doniesień o niespotykanej wcześniej skali zagrożenia ze strony jemioły oraz, w niektórych regionach, chrabąszczy.
W świętej opiece   Jakub Słowik 34
Spraw Maryjo, abyśmy przez dobre życie, rzetelną pracę, uczciwe spełnianie obowiązków i sprawiedliwy podział dóbr zasłużyli na osiągnięcie chwały nieba.
Przyrodnicze źródła mitu. Najstarsza cywilizacja Europy    35
Historia helleńskiej cywilizacji starożytnej Grecji, którą umieszcza się u podstaw kultury europejskiej, rozpoczęła się kilka wieków przed naszą erą, wyłaniając się z zamętu okresu tzw. wieków ciemnych,
o których niewiele wiadomo.
Zapomniane nadleśnictwo w Muchomorach   Piotr Bajko 36
Równo 100 lat temu zaczęto wznosić w Białowieży pierwsze baraki nowego osiedla robotników leśnych, którzy masowo przybywali do Puszczy, szukając pracy przy pozyskaniu drewna, hodowli i pielęgnacji lasu.
Borusse i reszta. 90 lat restytucji żubra   SLV 37
Wyjątkową publikację przygotował Białowieski Park Narodowy z okazji obchodzonej w tym roku 90. rocznicy restytucji żubra w Puszczy Białowieskiej.
Szukamy najlepszego edukatora! „Edukator – po jasnej stronie mocy”   Redakcja 38
Jesteś edukatorem, edukatorką? Lubisz mówić innym o lesie? Edukacja przyrodniczo-leśna to Twój konik? Pasja? A może prawdziwe powołanie?
150 lat od początków ochrony zwierząt w Tatrach   AG 39
Światli znawcy i miłośnicy przyrody Tatr, późniejsi założyciele i działacze Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego (1871), zaobserwowali radykalne zmniejszanie się liczebności populacji zwierząt tatrzańskich, głównie świstaka i kozicy.
Z zagranicy   A.S. 40
Niemcy - Wyniki inwentaryzacji zasobów węgla w lasach; Litwa - Sprzedaż państwowego drewna na drugą połowę 2019 roku; Finlandia - Modelowe obszary gospodarki przerębowej.
Rynek drzewny   SLV 41
Kanada - Narodowa strategia bioekonomiczna; Biopaliwa - Nowa kotłownia w Bornem Sulinowie; Budownictwo drewniane - Pierwsza fabryka CLT w Rosji;
Dziury w deskach   Michał Westfal 42
Kolega właśnie wybudował dom. Niedawno się wprowadził, a wówczas pojawiło się wiele zupełnie nieoczekiwanych kłopotów z okolicznym ptactwem.
Las Polski - numer 22/2019
Polecamy