NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 8/2020
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Lasy w czasie pandemii    2
Prace pozyskaniowe praktycznie stanęły. U progu kryzysu realizacja w fabrykach mebli zatrzymała się jako pierwsza.
Informacje    4
Modernizacja Roku - Obiekty Lasów walczą o laury; Targi branżowe - Nowa data Wood Tech; Kryzys w branży - Przedsiębiorcy leśni w opałach; Inicjatywy społeczne - Lasy wspierają medyków; Program Life - Nabór rozpoczęty.
Czas odnowień   Emilian Szczerbicki 7
O odnowieniach mówi Marta Wiler, naczelnik Wydziału Gospodarki Leśnej RDLP w Zielonej Górze:
Problemy dopiero przed nami…   Arkadiusz Seliga, Jakub Słowik 8
Jako że nieszczęścia chodzą parami, pandemia koronawirusa pociągnęła za sobą globalny kryzys gospodarczy. Chwilowy paraliż w handlu z Chinami wystarczył, by zachwiać łańcuchami dostaw na świecie. Kraj Środka stanowi bowiem zarówno producenta, jak i importera wielu dóbr.
Zakaz wstępu do lasów ze względu na wybuch epidemii Covid-19   Marek Geszprych 12
Na obszarze części nadleśnictw w Polsce w drugiej połowie marca br., a następnie we wszystkich lasach zarządzanych przez Lasy Państwowe, wprowadzono zakazy wstępu do lasu ze względu na stan epidemii. Warto bliżej zgłębić tę problematykę.
Z aplikacją mBDL w las   Emilian Szczerbicki 17
Dostępna od półtora roku aplikacja mobilna BDL umożliwia korzystanie z zasobów Banku Danych o Lasach za pomocą smartfona i tabletu. Pozyskane w ten sposób informacje użytkownik może bezpośrednio wykorzystać podczas pobytu w lesie, w różnych celach – mówi dr Andrzej Talarczyk, główny informatyk w Biurze Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej.
Jak genetyka sosny Kampinoskiego Parku Narodowego dała początek szerokim badaniom środowiskowym (I)    Paweł Przybylski, Łukasz Tyburski 20
Na temat sosny zwyczajnej powstały setki opracowań naukowych i popularnonaukowych, które, jak można by przypuszczać, wyczerpały wiele zagadnień związanych z tym gatunkiem. Czy jest tak faktycznie? Czy nie można wykonać nowych badań wnoszących dodatkowe informacje, które mogą się okazać niezwykle cenne w zmieniającym się środowisku?
Portale społecznościowe – źródło danych o aktywności rekreacyjnej   Mariusz Ciesielski, Grzegorz Krok 22
Na podstawie opublikowanych na portalach społecznościowych zdjęć i zawartych w nich metadanych możemy dziś bardzo dużo powiedzieć o rozmieszczeniu i czasie aktywności ich użytkowników na terenach leśnych.
Owoce leśne w teorii i praktyce (II)   Maciej Bilek, Paweł Staniszewski 26
Owoce leśne odznaczają się unikalną wartością odżywczą, która z powodzeniem może być wykorzystana w profilaktyce chorób cywilizacyjnych. Zbiór owoców leśnych, z zagwarantowaniem spełnienia wymogów jakościowych przemysłu spożywczego, może stanowić dla Lasów Państwowych nie tylko źródło dochodu, ale niesie też ze sobą bardzo duży potencjał wizerunkowy.
Oblicza jelenia   Justyna Haładaj 29
Jeleń szlachetny budzi wiele emocji nie tylko wśród leśników. Jako jeden z największych i najbardziej malowniczych roślinożerców naszych lasów od zarania dziejów był podmiotem zainteresowania zarówno myśliwych, szamanów, jak i artystów.
Audubon. Na skrzydłach świata   SLV 30
Niech pan nie siedzi z nosem w książkach! Chce pan przeżyć przyrodę, niech pan jej wyjdzie na spotkanie! – przypomina Audubon, tytułowy bohater komiksu Fabiena Glrolleau i Jérémiego Royera, wydanego w Polsce nakładem wydawnictwa Marginesy.
Na grzyby    30
Co o tym narodowym „sporcie” Polaków pisano ponad 120 lat temu w „Sylwanie”?
Polscy leśnicy w obozie w Woldenbergu   Roman Wojtkowiak 31
Zbliża się 75. rocznica zakończenia II wojny światowej. Wolności wyczekiwali z wytęsknieniem zwłaszcza ludzie odizolowani w różnego rodzaju obozach koncentracyjnych i jenieckich, więzieniach czy aresztach. Jednym z takich miejsc był Woldenberg, gdzie ulokowano największy obóz jeniecki dla polskich oficerów. Część jego więźniów stanowili leśnicy.
Czulnia   Magdalena Kuś 34
Czekałam na nią od sierpnia. W końcu pojawiła się pewnego jesiennego wieczoru wiele lat temu i od razu została użyta. Kaseta VHS.
Edukacja leśna w czasach zarazy   Paweł Kosin 35
Bezprecedensowa sytuacja, z którą mierzy się świat w ostatnich tygodniach, wywróciła wszystkie aspekty naszego życia, prywatnego i zawodowego. Obostrzenia dotyczące ograniczenia bezpośrednich kontaktów chyba najmocniej dotykają dziś, może nie kluczową z punktu widzenia gospodarki leśnej, ale jednak ważną z uwagi na społeczną misję Lasów Państwowych, edukację przyrodniczo-leśną.
Z zagranicy   A.S. 36
Finlandia - Nowy dyrektor Metsähallitusa; Niemcy - Więcej myśliwych; Malezja - Surowsze prawo leśne; Europa Środkowa - Gospodarka leśna a ochrona klimatu; Federacja Rosyjska - Projekt zmian w kodeksie leśnym.
Rynek drzewny   SLV 37
Drewno tropikalne - Szmuglerzy afrykańskich bogactw; Rynek papierniczy - Wojna o papier; Produkcja palet - Coraz więcej europalet.
Gdy rozum śpi, stażyści szaleją   Michał Westfal 38
Kiedy w LP zostaje zatrudniony stażysta, bardzo szybko odkrywa, oczywiście z nieopisanym zdumieniem, że rzeczywistość leśna jest właśnie tą, o której filozofowie nawet nie śmią przypuszczać, że istnieje.
Las Polski - numer 8/2020
Polecamy