NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 9/2020
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Informacje    4
Ochrona przyrody - Bioróżnorodność w walce z chorobami; Sprzedaż drewna - Spadający popyt; Łowiectwo - Czy dzieci wrócą na polowania?; Ochrona ppoż. - Tragiczny tydzień dla Biebrzy;
W walce z Covid-19   Emilian Szczerbicki 7
Leśnicy z całej Polski wspierają wysiłki służb w walce z koronawirusem. O działaniach w regionie dolnośląskim mówi Patrycja Opalińska, rzecznik prasowy RDLP we Wrocławiu:
Ciepło, ciepło, coraz cieplej…   Eugeniusz Pudlis 8
O przyczynach zmian klimatycznych na naszym globie, ich reperkusjach w gospodarce człowieka, działaniach spowalniających wzrost temperatury i adaptacji do nowych warunków klimatycznych rozmawiamy z prof. dr. hab. Maciejem Sadowskim z Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego.
Jak „opanować” zapas drewna w nadleśnictwie?   Zygmunt Klimowski 14
W jaki sposób pokazać cały zapas drewna w nadleśnictwie i nie „polec” pod lawiną informacji? Okazuje się, że można sobie poradzić z tym zagadnieniem i nadać „ludzką twarz” suchym i nieprzyjaznym użytkownikowi danym.

Wiosenne grzybobranie   Robin Wilgan 18
Zbieranie grzybów nieodzownie kojarzy się nam z jesienią, kiedy tradycyjnie wybieramy się na grzybobrania, by później suszyć zebrane podgrzybki i borowiki czy przygotowywać jesienne przetwory. Choć większość gatunków grzybów, które zbieramy w lasach, faktycznie rośnie głównie jesienią, niektóre możemy spotkać wyłącznie na wiosnę.
W potrzasku kornika i wirusa   Arkadiusz Seliga 20
Jak funkcjonuje sektor leśny w Europie w okresie obowiązywania ograniczeń gospodarczych związanych z pandemią? Jaka jest sytuacja gospodarstw leśnych i ich kontrahentów?
Jak genetyka sosny Kampinoskiego Parku Narodowego dała początek szerokim badaniom środowiskowym (II)    Paweł Przybylski, Łukasz Tyburski 23
Początkiem wszystkich analiz prezentowanego projektu badawczego stały się badania genetyczne, umożliwiające opisanie podstaw zmienności puszczańskich starodrzewów. Szukając odpowiedzi na pytanie, czy przy wielu zmiennych czynnikach zewnętrznych badane drzewostany będą trwały w obecnej formie, przeanalizowaliśmy: kondycję zdrowotną koron na podstawie ich defoliacji, liczbę szyszek i jakość nasion oraz możliwości ich kiełkowania w naturalnych warunkach siedliskowych.
Maseczki od Graffa   Red. 25
Rynek nie znosi próżni, więc w obliczu pandemii koronawirusa i nakazów zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych producenci odzieży szybko ruszyli z produkcją masek.
Pączkoterapia   Joanna Bilek 26
Powstają jesienią, a nawet w przypadku niektórych drzew już latem, trwając w niezmienionym stanie aż do wiosny. Pączki, te niepozorne wytwory roślin, kumulując w sobie ogromny potencjał, czekają na właściwy moment, by przekształcić się w organy i pełnić swe funkcje.
Uprawnienia strażników leśnych do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego za zanieczyszczenie lasu   Adam Habuda 28
28 października 2019 r. Minister Środowiska wydał Rozporządzenie w sprawie zakresu wykroczeń, za które uprawnieni pracownicy PGL Lasy Państwowe oraz strażnicy Państwowej Straży Łowieckiej są upoważnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego. Wejście w życie tego aktu, w relacji z obowiązującym prawem karnym, w tym normami prawnymi
o wykroczeniach, stawia funkcjonariuszy Służby Leśnej w bardzo niewygodnej sytuacji prawnej i jest przykładem nie zawsze przemyślanych działań prawodawczych.
Nie tylko „nauka nie zna granic”   Andrzej Antczak 30
„Nauka nie zna granic” – pod takim tytułem ukazał się w „Lesie Polskim” (nr 6/2020) bardzo interesujący wywiad Eugeniusza Pudlisa z prof. Dariuszem J. Gwiazdowiczem. Znam obu panów od wielu lat – redaktora Pudlisa od ponad 43 lat, a profesora od ponad 20. Ten wywiad ma dla mnie szczególne znaczenie – to rozmowa dwóch moich znajomych o kwestiach, które nam trzem są bardzo bliskie.
Nie tylko metafizyka   Przemysław Barszcz 31
Czy leśnictwo powstało w XX wieku? Bynajmniej! Nasza relacja z przyrodą została ustalona, opisana i oceniona już 2,5 tys. lat temu. Potem dopowiedziane zostały jedynie szczegóły techniczne – nie najważniejsze przecież.
Auto do celów służbowych za 20–25 tys. zł   Sebastian Kołacz 32
Niedawno przedstawiłem analizę podaży aut w cenie ok. 40 tys. zł. Dziś zaprezentuję rynek pojazdów 4x4 za ok. 20–25 tys. zł. Samochody w tym zakresie cenowym są najczęściej kupowane przez leśników, często przy pomocy nadleśnictwa (pożyczka).  Czego zatem możemy oczekiwać?
Okiem Łoszaka   Mateusz Kulpa 34
Stoisko edukacyjne Lasów Państwowych dotyczące sytuacji w Puszczy Białowieskiej na imprezie masowej, w dużym mieście.
Jak zorganizować warsztaty dla seniorów i dzieci?   Karolina Prange 35
Więzi międzypokoleniowe to bardzo istotny element trwałości społeczeństw. Są ważne w realizacji celów zrównoważonego rozwoju. Arne Naess wpisał spędzanie czasu seniorów z dziećmi w założenia głębokiej ekologii. Dobra edukacja leśna na rzecz zrównoważonego rozwoju powinna włączać i najmłodsze, i najstarsze pokolenia. Jak to zrobić?
Z zagranicy   A.S. 36
Finlandia - Ekonomiczne znaczenie parków narodowych; Niemcy - Ekolodzy chcą więcej lasów naturalnych; Europa - Postulują postawienie na renaturalizację; Czechy - Dzierżawa łowisk
w lasach państwowych; Stany Zjednoczone - Wzrost sprzedaży drewna z lasów federalnych.
Rynek drzewny   SLV 37
Produkcja palet - Zatrzymali fałszerza; Meblarstwo -  Podatkowe nieprawidłowości Forte; Światowy handel drewnem - Wietnam pobił kolejne rekordy.
I nie zaczepiaj ty Służby Leśnej!   Michał Westfal 38
Jakkolwiek okropnie to brzmi, nadleśniczy Rajmund Jelonek szedł pieszo przez ostępy leśne.
Las Polski - numer 9/2020
Polecamy