NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 11/2020
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Informacje    4
Nauka - Pod okapem coraz cieplej; Użytki uboczne - Wartość w skali Europy; Klimat - Nawet światowa pandemia to za mało; Ochrona przyrody - NIK o zwierzętach w mieście; Ochrona przyrody - Nowe strategie UE.
Pozostaną słowa   Emilian Szczerbicki 7
Z okazji setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II ożyły wspomnienia o polskim papieżu. Refleksją dzieli się dr inż. Andrzej Matysiak, dyrektor RDLP w Radomiu:
Ppoż. w parkach narodowych – góra problemów   Jakub Słowik 8
Ochrona przeciwpożarowa w Lasach Państwowych należy do jednych ze skuteczniejszych w Europie, niektórzy mówią, że jest nawet w czołówce światowej. W porównaniu do LP, które nie szczędzą środków na zabezpieczenie lasów w swoim zarządzie, a także tych innych form własności, parki narodowe znowu wypadają blado.
Namiotnik czeremszaczek kontra czeremcha amerykańska   Piotr Karolewski , Adrian Łukowski , Dawid Adamczyk 11
Poszerzanie bazy pokarmowej o nowe gatunki roślin przez polifagiczne owady roślinożerne to zjawisko powszechne. Podobne obserwacje dotyczące owadów oligofagicznych i monofagicznych należą jednak do rzadkości. Namiotnik czeremszaczek, do niedawna uznawany za ścisłego monofaga (żerującego wyłącznie na jednym gatunku rośliny), rozszerzył preferencje pokarmowe i do swojego menu dopisał czeremchę amerykańską.
Holenderska choroba wiązów w warunkach górskich Dolnego Śląska   Tomasz Oszako, Wojciech Pusz, Tadeusz Malewski , Ryszard Soboń 14
Ophiostoma novo-ulmi – grzyb występujący na wiązie górskim m.in. na terenie Nadleśnictwa Lwówek Śląski – to jeden z ważniejszych czynników chorobotwórczych wpływających na jego śmiertelność. Jak diagnozować obecność patogenu i jak z nim walczyć?
Spełnione sny o pierwszej lidze   Bartosz Szpojda 15
Słowo „tenis” nie dotyczy wyłącznie rozgrywek wielkoszlemowych na kortach, ale też kameralnej, co nie znaczy, że mniej pasjonującej, gry na stołach. Tenis stołowy, zwany również ping-pongiem, to dyscyplina, która cieszy się wśród leśników sporą popularnością. O tej pasji rozmawiamy ze Zbigniewem Kuszlewiczem, wieloletnim zawodnikiem, trenerem i wielkim propagatorem tego sportu.
Wyniki Bawarskich Lasów Państwowych w roku gospodarczym 2019   Arkadiusz Seliga 17
Zysk operacyjny zmalał przeszło 44-krotnie wskutek spadku cen drewna oraz zmniejszenia się jego sprzedaży. Udział użytków przygodnych w całości pozyskania przekroczył 52%.
Lasy prywatne na Słowacji i w Czechach   Wojciech Gil 21
Procesy prywatyzacji zachodzące w krajach dawnego bloku wschodniego we wczesnych latach 90. nie ominęły Słowacji i Czech, tworzących przez długie lata (1918–92) jeden organizm państwowy. Przemiana z rządów komunistycznych i gospodarki centralnie planowanej w rynkową i ustrój demokratyczny odcisnęły u naszych południowych sąsiadów swoje piętno na gospodarce leśnej i całym sektorze leśno-drzewnym. Wynikiem tych zmian jest zróżnicowana struktura własności lasów i duża liczba ich właścicieli.
Terra wciąż incognita   Przemysław Barszcz 23
Jest jeszcze wiele rzeczy na niebie i ziemi, o których nie śniło się filozofom. Myśl z Shakespeare’a, przytoczona przez przyrodnika i ojca kryptozoologii Bernarda Heuvelmansa, towarzyszyła człowiekowi, odkąd zainteresował się otaczającym go światem, i pozostaje aktualna.
Lasy w Bieszczadach coraz bardziej otwarte na turystów   Krzysztof Potaczała 24
W Nadleśnictwie Stuposiany powstaną nowe ścieżki edukacyjne oraz wieża widokowa z panoramą na polskie i ukraińskie Bieszczady. Jedna z tras historycznych poprowadzi śladami przedwojennej kolejki wąskotorowej. To jeden z elementów działań Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Bieszczadzkie”.
Zabójczy mikroplastik   Przemysław Miller 26
Za sprawą lekkomyślności człowieka rozpoczęła się era nowego ekosystemu – plastikowego świata przyrody i zwierząt, na górze którego niepodzielnie panuje człowiek.
Zmysły roślin. Zapach   Szymon Jastrzębowski 28
To, że rośliny pachną, jest rzeczą powszechnie znaną. Ale fakt, że one również są w stanie wyczuwać zapachy, może się już wydawać dziwny.
Lasy Państwowe nie takie społeczne jako się zowią?   Aniela Dębowska 30
Zarządcy Lasów Państwowych dostali od losu szansę na odbudowę wizerunku leśnika. Jednak po raz kolejny włodarze leśnej firmy z niej nie skorzystali.
Snorkel – gadżet czy przydatna rzecz?   Sebastian Kołacz 32
Snorkel, czyli podwyższony dolot powietrza, często widzimy zamontowany w autach terenowych, zdarza się go również spotkać w samochodach ciężarowych. Dla jednych to wizualny gadżet, dla innych niezbędne urządzenie. Czy zamontowanie go w aucie nieużywanym w rajdach terenowych jest zasadne?
Droga, czyli o uważności edukatora   Ilona Mrowińska 34
Do leśnego ośrodka, gdzie pracuję, wiedzie brukowana droga z zakazem wjazdu (ze względu na bezpieczeństwo i komfort uczestników zajęć oraz turystów).
Szyszka w roli głównej   Joanna Oleszyńska-Niżniowska 35
Szyszka to kwiatostan żeński, który po zapłodnieniu przekształca się w strukturę składającą się z osi i gęsto osadzonych na niej sztywnych łusek nasiennych z nasionami lub owockami. Nie wiem, jak Wy, ale ja uwielbiam je wykorzystywać podczas pracy z dziećmi.
Z zagranicy   A.S. 36
Słowacja - Lasy państwowe jeszcze na plusie; Litwa - Przewidują znaczny spadek obrotów; Dolna Saksonia, Niemcy - Mniej doradztwa, więcej pieniędzy; Czechy - Lasy państwowe ze stratą w 2019 roku.
Rynek drzewny   SLV 37
Kryzys - Tarcza dla drzewiarzy; Budownictwo drewniane - Na rzecz zielonego ładu; USA - Drzewnictwo kluczową siłą.
Leśny rzeczy porządek   Michał Westfal 38
Nadleśniczy Rajmund Jelonek przywitał podleśniczego Bolesława Kolano niezwykle uroczyście.
Las Polski - numer 11/2020
Polecamy