NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 12/2020
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Pomorska skrzynia z ekoskarbami    2
Niestrudzona ekipa leśników, pod wodzą Janusza Rautszko, nadleśniczego Nadleśnictwa Szczecinek, wyemitowała kolejną, piątą już z kolei opowieść o skarbach pomorskiej przyrody.
Informacje    4
Pożary lasów - UE w gotowości; Technika leśne - Stypendia przyznane; Łowiectwo - Kryzys w łowiskach; Lasy prywatne - Wyższe dopłaty do zalesień; Bushcraft - Opinie survivalowców; Zasoby leśne - Stan lasów na świecie.
Przyjazny las   Emilian Szczerbicki 7
Lasy są terenem przyjaznym archeologii. Mówi o tym Bogdan R. Przybyła, prezes Łobeskiej Fundacji Archeologicznej.
Lasy prywatne – szanse, problemy, rozwiązania   Wojciech Gil, Marek Geszprych 8
Instytut Badawczy Leśnictwa z siedzibą w Sękocinie Starym wraz ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie realizował projekt „Lasy prywatne – szanse, problemy, rozwiązania”.
Ogniu nasz, kontrolowany   Bartłomiej Kołakowski 12
Równo pięć lat temu z inicjatywy Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu IBL zorganizowano konferencję dotyczącą stosowania kontrolowanego wypalania w gospodarce leśnej i ochronie przyrody. To swoiste novum połączono wówczas z pokazowym wypaleniem 5 ha wrzosowiska. Czas podsumować to wydarzenie i powiedzieć, czego się nauczyliśmy.
Wyniki Sveaskogu w 2019 roku   Arkadiusz Seliga 15
Średnia cena kubika drewna uzyskana przez szwedzkie lasy państwowe wyniosła 481 koron (ok. 195 zł). Na rynku szwedzkim zostało zrealizowane 96% sprzedaży netto. Wśród zagranicznych odbiorców produktów Sveaskogu dominowała Polska.
Koronaśmieci   Jakub Słowik 20
Kryzys wywołany pandemią jednym rzucił kłody pod nogi, innym dodał wiatru w żagle. W ramach pracy zdalnej, choćby dzięki oszczędności czasu potrzebnego na skomunikowanie, w organizacji dnia wielu obywateli znalazło się miejsce na wiecznie odkładane porządki. Jednocześnie w większości kraju działalność zawiesiły punkty selektywnej zbiórki odpadów (PSZOK).
Z tęsknoty za lasem   Krzysztof Legierski 21
Mogłoby się wydawać, że w dobie panującej epidemii cała uwaga społeczeństwa skupi się na bieżącej sytuacji, a nasze piękne lasy i leśnictwo zostaną zepchnięte na dalsze i mniej znaczące miejsce codziennego życia.
Cechy nasion a przyszłość upraw   Aleksandra Staszak , Ewelina Ratajczak 22
Jak zmieniające się warunki klimatu wpłyną na różnorodność biologiczną? Czy istnieje sposób, aby to przewidzieć? Nasza wiedza w tym względzie powinna obejmować głębsze zrozumienie cech i funkcji nasion.
Nic nie przebije dębiny   Jakub Słowik 24
Rzutem na taśmę, przed uderzeniem globalnego kryzysu, zakończył się sezon aukcji i submisji drewna cennego z Lasów Państwowych. Ogólnokrajowych rekordów cen zabrakło, zdarzały się za to lokalne.
Jak pozyskiwać leśne surowce niedrzewne? Zalecenia w świetle „Zasad użytkowania lasu” oraz norm i wytycznych przemysłu spożywczego i farmaceutycznego   Maciej Bilek, Paweł Staniszewski 26
Zbiór surowców takich jak grzyby, owoce leśne, soki drzewne i rośliny lecznicze to w dzisiejszych czasach najlepsza droga do dywersyfikacji przychodów płynących z gospodarki leśnej. Zapraszamy do lektury swoistego przewodnika niedrzewnego użytkowania lasu w świetle najnowszych „Zasad użytkowania lasu” oraz norm i wytycznych przemysłu spożywczego i farmaceutycznego.
Wyprawa po zdrowie   Izabela Kamińska 30
Na grzyby – w aromatów pełen las – śpiewali Jerzy Wasowski i Jeremi Przybora. A może by tak, parafrazując twórców Kabaretu Starszych Panów, wybrać się do lasu, ale nie na grzyby, lecz zbiór brusznicy. Oczywiście nie jagód, które są dojrzałe późną jesienią, tylko młodziutkich listków i kwiatów borówkowych. Po ostatnich doświadczeniach z koronawirusem lepiej zawczasu pomyśleć o wzmocnieniu organizmu, a chyba nie ma lepszego sposobu na budowanie odporności niż stosowanie w celach leczniczych wspomnianej rośliny.
W symbiozie ze zwierzyną   Maciej Kucharski 32
Ośrodek Hodowli Zwierzyny na terenie Nadleśnictwa Piwniczna, zajmujący wraz z częścią zarządzaną przez Nadleśnictwo Stary Sącz powierzchnię prawie 20 tys. ha, jest największym OHZ-etem w obszarze RDLP w Krakowie. Na pozostałym areale nadleśnictwa gospodarkę łowiecką prowadzą trzy koła PZŁ-u oraz OHZ Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Krynicy.
Od przedszkola do…   Łukasz Tyburski 34
Każdy, kto zajmował się edukacją przyrodniczą w większym lub mniejszym zakresie, na pewno może się podzielić różnorodnymi doświadczeniami.
Nauka przez doświadczenie   Justyna Haładaj 35
Każdy edukator leśny posługuje się doświadczaniem lasu, zachęcając uczestników zajęć do bliższego kontaktu z leśną przestrzenią. Taka praktyka jest bardzo istotna w przyswajaniu wiedzy. Wiemy o tym instynktownie. Tymczasem edukacja właśnie przez doświadczenie to kluczowy element współczesnej dydaktyki.
Z zagranicy   A.S. 36
Finlandia - Spadki w sprzedaży drewna w 2019 roku; Słowacja - Strategia biznesowa a klęska posuszu; Federacja Rosyjska - Promocja satelitarnej taksacji lasu; Szwecja - Znacznie mniej nowych
lasów chronionych.
Rynek drezewny   SLV 37
Transport drewna - Większe masy w Rydze; Innowacje - Nowa metoda zwalczania szkodników w drewnie; Meblarstwo - Nieuniknione spadki.
Las Adamowy   Michał Westfal 38
Lasy Państwowe nie sadzą lasów.
Las Polski - numer 12/2020
Polecamy