NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 18/2010
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Informacje    4
Leśnicy pomagają na rzecz powodzian; Modernizacja roku 2009 - Leśnicy docenieni; XVIII Mistrzostwa Europy Leśników w Biegu na Orientacje - zdobyliśmy 18 medali; Rejs Bractwa Żeglujących Leśników – z hukiem i pompą; Euroforest 2010 – SITLiD na francuskich targach
Zmiany, choć bez rewolucji   Emilian Szczerbicki 7
Uregulowania dotyczące postępowania hodowlanego na chronionych siedliskach przyrodniczych, duża korekta przyrodniczych podstaw hodowli lasu (regionalizacja i typologia), nowe propozycje w zakresie norm sadzenia, większa decyzyjność gospodarzy lasu – to tylko niektóre ze zmian w nowych Zasadach hodowli lasu.
Historia leśnej demokracji   Mieczysław Remuszko 10
Przyjęta z uznaniem procedura konkursów na nadleśniczych i dyrektorów regionalnych Lasów Państwowych liczy dwa i pół roku i nie oparła się modyfikacjom. Czy były istotne?
Kornik namierzony satelitarnie   Radomir Bałazy, Tomasz Zawiła-Niedźwiecki 12
Zdjęcia lotnicze wkraczają powoli na nowe poligony zastosowań. Nie są już tylko dobrym materiałem do prac urządzeniowych, ale stają się bazą do bardziej skomplikowanych analiz – głównie z zakresu ochrony lasu.
Czas na modyfikację   Tomasz Grzegorzewicz 14
Obowiązujący obecnie standard LMN ma już prawie dekadę i wymaga modernizacji. Jej przeprowadzeniu sprzyja również nowelizacja Instrukcji urządzania lasu oraz centralizacja systemu informatycznego Lasów Państwowych.
Instrukcja kartograficzna   Emilia Wiśniewska 16
Instrukcja techniczna sporządzania i wydruku map leśnych to część nowelizowanej Instrukcji urządzania lasu. To swoisty standard wykonawstwa map leśnych, dzięki któremu mapy uzyskają jednolitą szatę graficzną i będą sporządzane zgodnie z określoną symboliką.
Las w trójwymiarze   Piotr Wężyk 18
Technika trójwymiarowego obrazowania, wymagająca doprowadzenia do ośrodka w mózgu dwóch obrazów widzianych przez lewe i prawe oko, znana jest już od 1853 r., kiedy w Niemczech Wilhelm Rollman opisał i zastosował wykorzystanie uzupełniających się kolorów szkła: niebieskiego i czerwonego do przedstawienia linii w przestrzeni.
Niesławny truciciel   Paweł Zarzyński 19
Grzybiarze rozpoczęli sezon. W koszykach wielu nieostrożnych znajdzie się zapewne muchomor sromotnikowy, który co roku zbiera śmiertelne żniwo. Można tego uniknąć.
Gazy pod nadzorem   Alina Danielewska, Paweł Strzeliński, Marek Urbaniak, Marcin Baran, Janusz Olejnik, Bogdan Chojnicki 20
Pomiary kumulacji gazów cieplarnianych w lasach stały się kwestią priorytetową. Dzięki teledetekcji dotychczasowe badania nabrały nowego znaczenia.
Leśne mapy w sieci   Leszek Rząsa 22
Wykorzystanie zasobów systemu informacji przestrzennej to obecnie najważniejsze zadanie w tej dziedzinie stojące przed Lasami Państwowymi. Sztuką było zgromadzenie tak potężnej bazy informacji, ale jeszcze większą będzie umiejętne jej wykorzystanie.
Pięć lat o leśnej teledetekcji   Krzysztof Okła 24
W grudniu 2001 r. Lasy Państwowe zorganizowały pierwszą z cyklu leśnych konferencji geomatycznych. W tym roku odbędzie się już piąta z rzędu edycja pod hasłem Możliwości wykorzystania najnowszych osiągnięć geomatyki w Lasach Państwowych.
90 lat geodezji leśnej SGGW   Heronim Olenderek 26
W październiku minie 90 lat od powstania na Wydziale Leśnym SGGW Zakładu Inżynierii Leśnej i Geodezji. Od 1920 r. postęp techniczny spowodował duże zmiany w jego strukturze organizacyjnej i tematyce badawczej.
Rozterki inspektora   Ryszard Adamczyk 28
Kontrole, inspekcje, inspektorzy… Jeden z najczęstszych tematów, na jakie utyskują leśnicy. Nie od dziś.
Sprawdzone   Redakcja 29
Licznik pojedynczy; Szpadel do sadzonek z bryłką; Zestaw pierwszej pomocy; Dalmierz laserowy; Papier do pisania w deszczu
Pozyskanie a wady   Robert Kimbar 30
Proces pozyskiwania drewna sam w sobie jest przyczyna powstania szeregu jego wad. Część z nich jest poważna i szeroko prezentowana – najlepszym przykładem są pęknięcia czołowoboczne. Spośród innych nieopisywanych dotąd wad wymienić można uszkodzenia maszynowego pozyskiwania drewna, podcięcie oraz wyrwę.
Z zagranicy   Arkadiusz Seliga 32
Niemcy. Bundestag przeciwny instytucji Dziedzictwa Lasów Naturalnych; Austria. Nowa elektrownia
wodna ÖBf; Dania. Polityka leśna – rząd pod presją; Szwecja. Poprawa wyników ekonomicznych
Sveaskogu

Rynek drzewny   Magdalena Żuchlińska 33
Drzewiarze łatają dziurę budżetową - Pismo do Ministra Finansów; O sprzedaży drewna w mediach. Temat na pierwszą stronę
Listy do redakcji   Fichtel 34
Potrącony czynsz
Las Polski - numer 18/2010
Polecamy