NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 17/2010
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Deszcz pod jodłami   Tomasz Dębiec 2
Las Mrokowiec to zdecydowanie najbardziej spektakularne miejsce, jakie mają okazję poznać studenci krakowskiego Wydziału Leśnego podczas ćwiczeń terenowych w Leśnym Zakładzie Doświadczalnym w Krynicy.
Informacje    4
RDLP w Katowicach – Pokazali, co ich gnębi; Zmiana statusu parków narodowych – Czy tylko kosmetyka?; Rozporządzenie o ochronie zwierząt – Więcej stref; RDLP we Wrocławiu – Konkurs poczeka; Zlot leśników-motocyklistów – Zmieniają mundury na skóry; Sthil Timbersports – Rąbali, aż miło; Nadleśnictwa Lutowiska i Stuposiany – Świętowanie z żubrem; Nadleśnictwo Rajgród – Pamięć i patriotyzm
Posłowie pytają   Mieczysław Remuszko 8
Sprzedaż drewna przez Lasy Państwowe trafiła na plenarne posiedzeniu Sejmu. 8 lipca w ramach pytań w sprawach bieżących podniósł ją poseł Wiesław Kilian (PiS). Odpowiadał mu minister Janusz Zaleski.
Inne punkty widzenia   Łukasz Łukasik 10
Propozycje zmian w Ustawie o lasach spowodowały protest środowisk leśnych. Drzazgą w oku leśników jest bowiem projekt kształtowania cen drewna przez różne resorty.
Kto prowadzi ten samochód?   Mieczysław Remuszko 11
Sytuacja, przedstawiona w nadesłanym do redakcji liście Czytelnika, może zdarzyć się każdemu. Z tego właśnie względu jej analizę – popartą stanowiskiem DGLP – przedstawiamy na łamach Lasu Polskiego.
Las na łokcie i fury   Mieczysław Remuszko 12
Serwituty to pochodzące jeszcze w czasów gospodarki feudalnej prawa rzeczowe, przysługujące mieszkańcom określonych wsi. I jak się okazuje, lokalnie funkcjonują do dziś, a służebności ponoszą Lasy Państwowe.
Każdy kompromis jest zgniły   Mieczysław Remuszko 16
Konferencja prasowa zorganizowana przez Greenpeace, WWF Polska i Pracownię na rzecz Wszystkich Istot okazała się fiaskiem. A zapowiadało się całkiem nieźle.
Leśnicy don,t love puszcza   Rafał Zubkowicz 18
Park narodowy w całej Puszczy Białowieskiej to nienowy pomysł. Kilkanaście lat temu jego przeciwnicy obrzucili jednego z ministrów środowiska jajami. W sierpniu kolejny minister miał na głowie, dosłownie i w przenośni, jego zwolenników.
Poranione, ale nie poległe   Mieczysław Remuszko 20
Nadleśniczy Waldemar Hylla w czasie swojej 27-letniej pracy w lasach przeżył już chyba wszystkie dopusty, jakie mogą spaść na leśnika. I pożary, i wiatrowały, i gradacje kornika. Można się było przyzwyczaić. Ale skala klęsk, jakie spadły na Nadleśnictwo Herby w krótkim odstępie czasu, przekroczyła miarę doświadczeń leśnika z wieloletnim stażem.
Sprawdzone   Redakcja 23
Chwytak do wyciągania kleszczy; Sztuczna kora; Buty na zimę; Dalmierz nitkowy; System znakowania drzew
Czym chronić las?   Jacek Stocki 24
Pięć lat temu w Lesie Polskim (nr 11/2005) ukazało się opracowanie Środki ochrony roślin w ochronie lasu stosowane w latach 1998–2004. Od tego czasu zaszły duże zmiany w możliwości stosowania preparatów w leśnictwie. Zmienia się też polityka ich stosowania w Unii Europejskiej.
Skandal czy sprawne działanie?   Mieczysław Remuszko 27
Pracownicy Lasów Państwowych nielegalnie udostępnili swoje hasła do portalu e-drewno. O działaniach naprawczych i rozliczeniu sprawców nie słychać.
Ostatni w Białowieży   Piotr Bajko 28
Sprzed 70 lat pochodzi ostatnia wzmianka o dyrektorze Dyrekcji Lasów Państwowych w Białowieży. Tak jak wielu polskich leśników na terenach wschodnich II Rzeczpospolitej stał się ofiarą sowieckich represji.
Order mjr. Marcina trafił do Spały   Redakcja 29
Mieczysław Tarchalski to jeden z najbardziej znanych leśników-partyzantów. Jest też jedynym leśnikiem, który otrzymał (pośmiertnie) Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski z Gwiazdą. Odznaczenie trafiło do Domu Pamięci Walk i Męczeństwa Leśników i Drzewiarzy w Spale.
Spalenizna dębu   Robert Kimbar 30
Prawdopodobnie każdy leśnik wie, czym jest czarny dąb. Zapewne już mniej osób powie, że ten właśnie surowiec bywa nazywany polskim hebanem, a już z pewnością mało kto ma wiedzę o tym, że prócz polskiego hebanu istnieje jeszcze tzw. polski mahoń.
Z zagranicy   Anna Niemiec, Arkadiusz Seliga 32
Francja. Jak kupić leśniczówkę?; Szwecja. Sveaskog inwestuje w energetykę odnawialną; Kanada. Symulacyjny model pożarów leśnych; Niemcy. Trutnie do kartowania lasu; Stany Zjednoczone. 14,5 mld dolarów przychodów z rekreacji
Rynek drzewny   Magdalena Żuchlińska 33
Drewno kłodowane - gorsze warunki dla swoich?; System sprzedaży pod lupą CBA i CBŚ
Co leśnicy powinni   Mieczysław Remuszko 34

Lasy stanowiące własność Skarbu Państwa są udostępniane dla ludności, głosi ustawa. Ludność przyjęła ten zapis z zadowoleniem. I ochoczo swoje prawo do lasu realizuje.

Listy do redakcji    35
Podleśniczy w trzech gatunkach; A o technicznym cicho
Las Polski - numer 17/2010
Polecamy