NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 24/2006
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Informacje    4
Emocje leśnej edukacji; Niebezpieczny rozwój pąków; Leśny tryptyk w Nadleśnictwie Głogów; Potrzask 2006 na terenie LKP Puszcze szczecińskie; We Dworze Artusa; Polowanie szkoleniowe w Brynku; Nordic walking w lesie; Wizje Natury 2006; Zagrożenia lasów Republiki Czeskiej w 2005 roku
Powiększyć znaczy uracjonalnić   Mieczysław Remuszko 10
O planach powiększenia RDLP w Warszawie i historycznych zawirowaniach dotyczących kształtowania się administracji LP na poziomie regionalnym z dyrektorem dr. Piotrem Lutykiem rozmawia Mieczysław Remuszko.
Beskidzkie wyzwanie   Krzysztof Kajzer 12
Tak krótko można podsumować to, co czeka przez najbliższe kilka lat leśników z RDLP w Katowicach. temu właśnie wyzwaniu poświęcono konferencję pt.Zagrożenia trwałości lasów w Beskidach, czynniki sprawcze i działania zapobiegawcze, która odbyła się w dniach 23-24 listopada br. w RLOEE Leśnik w Ustoniu-Jaszowcu.
Karp z lasu   Łukasz Łukasik 14
Mało kto wie, że 5% karpi na polski rynek dostarcza katowicka RDLP - a konkretnie zaledwie 90 parających się rybactwem jej pracowników. Hodowla odbywa się głównie na stawach śródleśnych w Krogulnej i Niemodlinie na Opolszczyźnie oraz w Żorach na Śląsku. Czwarte gospodarstwo rybackie LP znajduje się w Żarach w zielonogórskiej RDLP.
Goodbye, klupa?   Dariusz Graszka-Petrykowski 18
Na tegorocznych targach leśnych w Tucholi firma Pagra z podwarszawskiego Izabelina zaprezentowała nowatorski system do znakowania i pomiaru drewna. Czy wyprze on stosowane obecnie w Lasach Państwowych numeratory?
Z zagranicy   Arkadiusz Seliga 19
Telefon komórkowy zamiast rejestratora?; Centralizacja wewnętrznej administracji
Głodny jak sikorka   Michał Książek 20
Dokarmianie ptaków spotyka się w Polsce z powszechną aprobatą, ba, pochwałą i zachętą. Jednak nie wszyscy wiedzą, że to bardzo odpowiedzialne zajęcie. Oto kilka spraw, na które warto zwrócić uwagę, aby dokarmianie naszych skrzydlatych przyjaciół nie przynosiło więcej szkody niż pożytku.
Z wydawnictw   Wojciech Sobociński 21
Atlas kieszonkowy ptaków; Kieszonkowy atlas drzew; Kieszonkowy atlas skał i minerałów
Przekopać Mierzeję Wiślaną   Dariusz Gizak 22
Kanał łączący Zalew Wiślany z Bałtykiem zanim jeszcze powstał, już podzielił lokalne społeczności. Ale podobno już taka jest natura kanałów, że zawsze coś łączą i zawsze coś rozdzielają.
Analiza waloryzacji obwodów łowieckich   Adam Standio 24
Szybko zbliża się termin podpisywania nowych umów dzierżawnych obwodów łowieckich na lata 2007-2017, z czym wiąże się także ich waloryzacja. Problem ten zawsze wywołuje liczne kontrowersje, gdyż kategoria obwodu będąca wynikiem takiej waloryzacji wpływa bezpośrednio na wysokość tenuty dzierżawnej.
Typy siedliskowe lasu (10) - Las mieszany bagienny (LMb)   Anna Kliczkowska 26
Siedliska lasu mieszanego bagiennego występują zwykle z dala od cieków wodnych, w izolowanych zagłębieniach, gdzie ruch wód gruntowych zaznacza się słabo i brak jest powierzchniowych zalewów. Mogą także stanowić strefę przejściową między siedliskami boru bagiennego i olsu lub między borem bagiennym i siedliskami świeżymi.
Leśne opowieści   Edward Marszałek 27
Kazimierz Osiecki
Akcja na Tworylnem
KIA Sportage   Mieczysław Teer 28
Nadchodzący z Azji - tak tłumaczy się nazwę KIA, coraz intensywniej wkraczającego na rynek europejski koncernu motoryzacyjnego, którego produkty znane są dobrze również w Polsce. Poprzednia wersja Kia Sportage eksploatowana jest również w wielu nadleśnictwach. Najnowszy model - wprowadzony na rynek po 11 latach od debiutu - jest jeszcze bardziej udany
Co to jest reumatyzm?   Krystyna Kochanowicz 29
Potocznie określa się tak szereg chorób stawów i mięśni. Często ich powikłaniem są zniekształcenia stawów i, co za tym idzie, ograniczenie ich ruchomości.
ZUS radzi   Przemysław Przybylski 29
Z osobą która była zatrudniona w innym zakładzie pracy, moja firma zawarła umowę zlecenie na okres od 13 do 31 stycznia 2006 roku. Firma zgłosiła tę osobę do ubezpieczenia zdrowotnego (ze stosunku pracy jej wynagrodzenie było wyższe niz wynagrodzenie minimalne) z kodem tytułu ubezpieczenia 04 12 x x, a po zakończeniu umowy wyrejestrowała pracownika.
Sport leśników    30
VII Mistrzostwa Polski leśników w tenisie stołowym; Poznańscy leśnicy znów pod siatką
Wydajność leśniczego   Dariusz Graszka-Petrykowski 30
– Tato, tato, a w jaki sposób Święty Mikołaj jest w stanie w ciągu jednej nocy odwiedzić domy wszystkich dzieci na Świecie?
– Ep... Yhm... Nie garb się, gówniarzu!
No bo i co miał odpowiedzieć biedny ojczulek?
że to niemożliwe? I zniszczyć tym samym
całą dziecięcą ufność? Prawa fizyki prawami fizyki,
ale legendy trzeba podtrzymywać. Nie kłamać,
bynajmniej! Podtrzymywać legendę. I to –
jak się okazuje – nie tylko wśród dzieci...
Z wydawnictw   Wojciech Sobociński 31
Z dziejów Lasów Państwowych i leśnictwa polskiego 1924-2004. Lata powojenne i współczesność.; Praktyczny atlas Tatr polskich i słowackich
Las Polski - numer 24/2006
Polecamy