NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 23/2006
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Informacje    4
Leśnicy Liderami Polskiej Ekologii; Zadrzewienia i edukacja; Harvester to konieczność; Konferencja na poligonie; O wstawiennictwo św. Franciszka; W hołdzie leśnemu dowódcy; Leśnicy w samorządach;
Do sprostowania słów parę   Mieczysław Teer 8
W poprzednim numerze Lasu Polskiego ukazało się sprostowanie do artykułu Rzecz o kadrach z Marszałkiem w tle, jakie nadesłał Leszek Wandela, naczelnik Wydziału Edukacji i Komunikacji Społecznej w RDLP w Lublinie
Ptaki Polski tom 2   Wojciech Sobociński 8
Zgodnie z zapowiedzią Wydawnictwo MULTICO oddało w połowie listopada do rąk czytelników drugi tom Ptaków Polski. Książki, jak się wydaje, epokowej, bo już przy okazji wydania pierwszego tomu porównywano ją do niedościgniętych dzieł prof. Jana Sokołowskiego.
Echa minionej epoki   Mieczysław Teer 10
Przeczytałem artykuł Mieczysława Teera Rzecz o kadrach z Marszałkiem w tle. Stwierdzam, że tak złośliwej i jednostronnej retoryki pod adresem dyrektora RDLP w Lublinie nie powstydziłby się rzecznik stanu wojennego Urban.
Las z satelity   Marek Ksepko 12
Intrygujące zdjęcie zamieszone na okładce zostało wykonane przez sensor zainstalowany na pokładzie satelity IKONOS 2. Pokazuje ono fragment Leśnictwa Zwierzyniec w Nadleśnictwie Rudka, RDLP w Białymstoku (ciekawe czy leśniczy Piotr Zapisek rozpozna swój teren?).
Aktualizacja LMN z wykorzystaniem zdjęć IKONOSA   Antoni Łabaj, Leszek Tomalski 14
Tak jak wprowadzenie przeglądarki Google Earth zmieniło nasze spojrzenie na informację przestrzenną, tak powszechny dostęp do map numerycznych może zrewolucjonizować sposób zarządzania lasami i wprowadzić doń zupełnie nową jakość.
LIDAR - przełom w inwentaryzacji lasu   Krzysztof Będkowski 16
Od kilkunastu lat rozwija się dynamicznie nowa technika pomiarów - skanowanie laserowe. Technika ta spotkała się także z dużym zainteresowaniem leśników
Co z ochroną przyrody? (2)   Wojciech Sobociński 20
Zastrzeżenia do zasad funkcjonowania parków narodowych w Polsce padają z wielu środowisk, mają je nawet sami ich dyrektorzy. Dlatego przed ponad rokiem ufundował się zespół złożony z szefów parków narodowych, stawiający sobie za cel opracowanie nowej koncepcji funkcjonowanie polskich parków narodowych.
Skov Story   Jarosław Krawczyk 22
Na tegoroczny urlop zaplanowałem aktywny wypoczynek. Były rowery, niezapomniane widoki i długie trasy przejazdów. Jednak dużo zmęczenia nie odczuwałem, jeździłem bowiem po fenomenalnych ścieżkach rowerowych w państwie duńskim.
OPTAL 2006 - las na płótnie, pod dłutem i w obiektywie   Michał Książek 24
W Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie kolejny raz podsumowano wyniki Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Amatorskiej Leśników (OPTAL). Impreza ta ma z każdą edycją coraz więcej uczestników i obserwatorów. 21 września br. na rozdaniu nagród i wystawie pokonkursowej spotkali się członkowie jury, organizatorzy, uczestniczy a przede wszystkich laureaci przeglądu.
Typy siedliskowe lasu (9) - Las mieszany wilgotny (LMw)   Anna Kliczkowska 26
Siedliska lasu mieszanego wilgotnego często występują razem z siedliskami lasu mieszanego świeżego, zajmując zwykle lokalne, płaskie obniżenia terenu, z płytkim poziomem wód gruntowych lub długotrwale stagnującymi wodami opadowymi.
Porady prawne   Magdalena Apostołowicz 28
Syn został zatrudniony w nadleśnictwie z dniem 1 czerwca na czas nieokreślony jako podleśniczy. 31 lipca przyznano mu mieszkanie służbowe. W związku ze zmianą przepisów nadleśnictwo wypowiedziało umowę na mieszkanie służbowe i poinformowało że następna umowa zostanie zawarta na nowych warunkach, tłumacząc, że w obecnej chwili brak przepisów wykonawczych określających czy m.in. podleśniczemu należy się bezpłatne mieszkanie służbowe.
Rynek drzewny   Szymon Jastrzębowski 29
Estoński fornir na polskim rynku; Ceny odgórnie sterowane; Na Ukrainę po cenny dąb; Nielegalne drewno; Technolodzy drewna na eksport; Wzrasta produkcja na wyspach; Wyrąbaliśmy sęki z unijnego prawa
Pierwsze lata SITLiD   Wojciech Sobociński 30
W 1951 roku, pierwszym roku funkcjonowania Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa, jego władze zakładały m.in. zrzeszenie 4 tysięcy leśników i drzewiarzy w 18 wojewódzkich oddziałach. Jak donosiła późniejsza sprawozdawczość, norma została wykonana w 130%.
Ksiądz Stefan Witczak Kruszynka   Irena Foremnik 31
13 października pożegnaliśmy księdza Stefana Witczaka zwanego Kruszynką-Wielkiego Człowieka, Wielkiego Polaka, kapelana leśników, myśliwych i strażaków. Znany był w środowisku pod pseudonimem - mało kto wiedział, kim jest ksiądz Stefan Witczak, ale każdy znał Kruszynkę.
Graszek na Święta   Dariusz Graszka-Petrykowski 34
Postanowiłem wyłamać się z uświęconego zwyczaju. Nie będę Wam życzył Wesołych Świąt. Jestem bowiem przekonany, że i bez moich życzeń te Święta będą wesołe. Postara się o to współmałżonek, dzieciaki, rodzina bliższa i dalsza, przyjaciele z sąsiedztwa.
Las zielony skarbiec Polski   Magdalena Apostołowicz 35
Festyn Leśny w Sopocie to największa impreza edukacyjna organizowana corocznie przez gdańskich leśników (przy finansowym wsparciu NFOŚiGW). Tegoroczna impreza wieńcząca kampanię edukacyjną pod hasłem Las zielony skarbiec Polski przeszła najśmielsze oczekiwania uczestników i organizatorów.
Las Polski - numer 23/2006
Polecamy