NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 22/2006
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Informacje    4
Papieski Ogród; Wawrzyn dla Sarnak; Weteran Lasów Polskich 2006; Jubileusz firmy leśnej; Nie będzie komu robić; Wypadki w Lasach Państwowych; COST
Ochrona lasu w Europie   Jacek Stocki 9
Spotkania grupy roboczej IUFRO 7.03.10 (Metodologia badań owadów i chorób lasu w lasach Europy Środkowej). Na spotkaniu w Matrafured na Węgrzech w 2004 r. postanowiono, że następne warsztaty zorganizuje Austria.
Pęd certyfikacyjny w polskich lasach trwa   Zbigniew Kołodziej 10
Jak w trakcie każdego boomu wszyscy zdają się brać pod uwagę tylko owczy pęd do przodu. Wszystko wskazuje na to, że brak nawet odrobiny czasu, by przyjrzeć się temu, co w tym pędzie się robi, jak się robi i z kim.
Koniec leśnictwa?(2)   Kazimierz Rykowski 12
Aby osiągnąć zamierzone korzyści, do różnorodności przyrody należy dopasować różnorodność działań. Aby uchronić leśnictwo przyszłości przed leśnictwem przeszłości, należałoby odpowiednio zająć się całym zakresem zmienności leśnych zbiorowisk.
Z zagranicy   Arkadiusz Seliga 14
Ciemna strona; Koniunktura we Francji; EUSTAFOR urządza się w Brukseli
Ryś a gospodarka leśna   Tomasz Podgórski, Krzysztof Schmidt 15
Polska nie wyróżnia się wśród krajów europejskich największą lesistością. Jednak to, czym możemy się jeszcze poszczycić, to fakt, że zachowały się u nas prawdziwe perły - lasy gdzie nadal żyją najrzadsze w Europie gatunki zwierząt. Jednym z nich jest ryś.
Co z ochrona przyrody?(1)   Sobociński Wojciech 18

Ochrona przyrody w Polsce kuleje. I to na dwie nogi. W systemie ochrony trudno znaleźć element, co do funkcjonowania którego nie ma zastrzeżeń. Czy tak będzie już zawsze? W kilku kolejnych częsciach zajmiemy się drażliwymi sprawami w zakresie ochrony przyrody i przedstawimy pomysły na jej uzdrowienie.

Pożegnanie z metodą podkapową   Rafał Zubkowicz 20
W tym roku po raz ostatni wykonaliśmy jesienne poszukiwania szkodników pierwotnych sosny na powierzchniach podokapowych. Przyjrzyjmy się bliżej metodzie, jaka czeka nas przyszłej jesieni.
Z wydawnictw   Wojciech Sobociński 21
Metody badań i ochrony sów Romuald Mikusek (red.) Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych Kraków 2005
Ocena liczebności sarn w Nadleśnictwie Myślibórz   Wojciech Rembacz 22
Wyniki wielu prac prowadzonych nad inwentaryzacją sarn w lasach wskazują, że ocena liczebności tego gatunku przy pomocy ogólnego rozeznania, czyli tzw. całorocznych obserwacji, zaniża liczebność populacji.
Nadleśnictwo Brynek   Łukasz Łukasik 24
Nadleśnictwo Brynek położone jest na północno-zachodnich krańcach aglomeracji śląskiej, częściowo wchodząc w skład granic administracyjnych dużych miast: Bytomia, Gliwic, Tarnowskich Gór i Zabrza
Typy siedliskowe lasu(8) - Las mieszany świeży (LMśw)   Anna Kliczkowska 26
Lasy mieszane są siedliskami żyźniejszymi, niż opisane w poprzednich artykułach bory i bory mieszane. Odznaczają się większym zróżnicowaniem elementów typologicznych i bogatszym stanem drzewostanu, z przewagą gatunków liściastych
Ssan Yong Kyron   MTR 28
Wśród samochodów oferowanych przez koreańską firmę Ssan Yong znajduje się również SUV o nazwie Kyron. Nie jest to auto stricte terenowe - choćby dlatego, że nie ma blokady mechanizmu różnicowego - ale może konkurować z wieloma pojazdami tej klasy
Co to jest odmrożenie?   Krystyna Kochanowicz 29a
Jak dochodzi do odmrożenia?; Jak zapobiegać odmrożeniom?; Jak leczyć odmrożenia?;Czym różni się wychłodzenie od odmrożenia?; Jak rozpoznac hipotermię?; Jak pomoć wychłodzonemu?; Czy można pić alkohol ”na rozgrzewkę”?
Zus radzi   Przemysław Przybylski 29b
Czy płatnik składek może sporządzać za osobę ubezpieczoną dwa odrebne imienne raporty miesięczne - tzn. w jednym raporcie uwzględnia wynagrodzenie zasadnicze, w drugim godziny nadliczbowe?
Sport leśników    30
XIX Mistrzostwa Leśników w Brydżu Sportowym; Górale na Mazurach; Liga Północy podsumowana.
Las Polski - numer 22/2006
Polecamy