NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 8/2006
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Informacje    4
Najpierw rozpoznać, potem chronić; O edukacji w parkach; Leśnicy pamiętają; Audiencja u prymasa; Jedna platforma wiosny nie czyni; LKP Lasy Oliwsko-Darlubskie z lotu ptaka
Kto powinien płacić za ochronę przyrody, a kto płaci naprawdę?   Edward Marszałek 8
Dwa najliczniej odwiedzane przez turystów rezerwaty w okolicy Krosna to Prządki (Nadleśnictwo Dukla) i Przełom Jasiołki (Nadleśnictwo Rymanów). Co roku przewija się przez nie około 100 tysięcy turystów. Wśród nich jesienią 2005 r. przeprowadzono ankietę dotyczącą świadomości społecznej w dziedzinie ochrony przyrody.
Dwie interpelacje   Mieczysław Teer 9
Poseł Stanisław Gorczyca (PO) złożył do szefów dwóch resortów interpelacje, związane z pracami wykonywanymi w Lasach przez zakłady usług leśnych. W pierwszej z nich, której adresatem był Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, poseł zapytywał o możliwość objęcia systemem dopłat do paliwa (który zaczął obowiązywać od 1 kwietnia) nie tylko rolników, lecz także przedsiębiorców świadczących usługi leśne.
Co z tym statutem?   Stefan Traczyk 10
W Lesie Polskim nr 24/2005 w części informacyjnej Stefan Traczyk przedstawił przebieg ostatniego Plenarnego Posiedzenia Zarządu Głównego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa.
Moja Droga i Kochana Braci Leśna!   Jacek Michalski 12
Zwracam się do Was Leśnicy, wywodzący się z różnych ośrodków akademickich, instytutów naukowych i szkół leśnych, wszystkich szczebli administracji Lasów Państwowych, warstw społecznych i zapatrywać, do Was cała Braci Leśna rozrzucona po wszystkich zakątkach obszaru Rzeczypospolitej.
Występowanie szkodliwych owadów w 2005 roku   Andrzej Kolk, Robert Wolski, Danuta Woreta 14
Coraz mniej problemów z brudnicą mniszką, coraz więcej z borecznikami – tak w porównaniu z rokiem 2004 wypadł rok ubiegły w ochronie lasu.
Nadleśnictwo Katowice   Łukasz Łukasik 16
Co wyróżnia Nadleśnictwo Katowice? Na pewno to, że nie jest to łatwa jednostka, a w jej granicach mieszka 1,2 mln ludzi, co na powierzchnię 14 300 ha daje ogromne zagęszczenie.
Za rok, może dwa   Andrzej Sobotko 18
Władysław Dzięgała to jeden z pierwszych z pokolenia leśników, którzy przyszli na Mazury w latach 60. ubiegłego wieku, zrobili swoje i teraz po kolei odchodzą w stan spoczynku.
Naturalne zabezpieczenia upraw w Nadleśnictwie Lidzbark   Joanna Bilska 20
Potykacze, parkany ze sznurka, płoty faszynowe, rydwany oraz jeże świerkowe i namioty z gałęzi – takie naturalne i tanie zabezpieczenia upraw przed zwierzyną stosują leśnicy z Nadleśnictwa Lidzbark.
Jakość nasion modrzewia europejskiego   Marek Bodył 22
Modrzew europejski (Larix decidua Mill.) jest gatunkiem środkowoeuropejskim, rosnącym głównie w lasach reglowych, a w północno-wschodnich partiach zasięgu także na niżu i na przedpolu gór. Na terenie Polski znaczenie lasotwórcze mają dwa podgatunki: modrzew europejski (Larix decidua subsp. decidua) i modrzew polski (Larix decidua subsp. polonica Domin.).
Rynek drzewny   Szymon Jastrzębowski 23
Na pniu z rosyjską mafią; Z pomocą Unii
Musso Sports   Mieczysław Teer 24
Ssang Yong pojawił się przed laty na naszym rynku, gdy firma ta wchodziła w skład megakoncernu Daewoo. Teraz, gdy po upadku olbrzyma stała się znów samodzielna, powróciła z kolejnymi atrakcyjnymi modelami. Dziś chciałbym zaprezentować Musso Sports, który wbrew swej nazwie jest po prostu ucywilizowanym pikapem.
Z zagranicy   Arkadiusz Seliga 25
Internetowa konsultacja w sprawie unijnego planu leśnego; Porozumienie Metsähallitusa z WWF; Wzrastający popyt na usługi ALZ SA
Sporty leśników   EdM , Tomasz Nawrocki 26
IV slalom „O Puchar Dyrektora RDLP w Krośnie”; Leśne kulanie
Kazimierz Osiecki Akcja na Tworylnem   Edward Marszałek 27
Był taki czas, że w Nadleśnictwie Lutowiska było nas 6–8 ratowników leśników. W latach 60. leśnicy wstępowali do GOPR, traktując to jako życiową konieczność – ktoś tu musiał pomagać, nie tylko turystom, ale i miejscowym.
Konkurs fotograficzny - marzec   Redakcja 28
Z każdym kolejnym miesiącem nasz konkurs fotograficzny, jak samonapędzająca się karuzela, nabiera coraz większego rozmachu. Redakcyjne szafki pękają w szwach, a jurorzy niemal koczują w redakcji, oceniając nadsyłane przez naszych czytelników zdjęcia.
Wołanie z połonin   Wojciech Sobociński 29
Nie ma wątpliwości, że obcowanie człowieka z naturą jest czymś wyjątkowym, a już szczególnie wtedy, gdy jest to przyroda surowa, dzika i dobrze strzegąca swoich tajemnic. Osobiście wierzę też w to, że są ludzie, którzy utrzymują z nią niezwykłe, pełne pokory i zrozumienia relacje.
Las Polski - numer 8/2006
Polecamy