NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 7/2006
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Informacje    4
Podsumowanie akcji Kłusownik; Roboczo o przyszłości; Perspektywy pracy; L jak las; O gdańskiej edukacji; Niedewiedź dał się nabrać na miód; Kawałek równika znaleziony w Puszczy Białowieskiej; Brakarze w Zwierzyńcu
Polskie standardy FSC   Zbigniew Kołodziej 8
Na stronie internetowej Zwiazku Stowarzyszeń Grupa Robocza FSC-Polska (www.fsc.pl) pod koniec ubiegłego roku ogłoszono zakończenie publicznej konsultacji dokumentu Zasady,Kryteria i Wskaźniki Dobrej Gospodarki Leśnej w Polsce. Pytanie brzmi: z kim dokument konsultowano i jak od strony technicznej te konsultacje wygladały?
Listy do Lasu Polskiego    10
Edukacja leśna; Finał w ustawie?; Uzależnienie od pracodawcy
Niedługo się zacznie...   Przemysław Miller 12
Wypalanie traw w Polsce jest bezapelacyjnie jedną z najbardziej niechlubnych i niczym nieuzasadnionych tradycji, z którą od lat bezskutecznie walczą nie tylko sami strażacy, ale również leśnicy, ekolodzy i policjanci.
Pożary w lasach w 2005 roku   Wojciech Skurkiewicz 13
W ubiegłym roku na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe powstało 4500 pożarów, które swoim zasięgiem objęły blisko 1200 ha powierzchni leśnej. Straty spowodowane przez pożary oszacowane zostały na 3,5 miliona złotych.
Problem grodzeń   Andrzej Wędziński 14
W leśnictwie, podobnie jak w medycynie, obowiązuje żelazna zasada: po pierwsze nie szkodzić. I takie musi być zasadnicze podejście leśnika do całości zagadnień hodowlanych.
Ochrona lasów górskich - zagrożenia w roku 2005 i przewidywania na rok 2006   Wojciech Grodzki, Marcin Jachym 16
Zdrowotność lasów górskich Polski południowej wykazuje znaczne zróżnicowanie przestrzenne, związane przede wszystkim ze składem gatunkowym drzewostanów i stopniem różnorodności biologicznej ekosystemów.
Zastanawiamy się nad zastawką (2)   Rafał Zubkowicz 18
Zbudowanie nawet prostej zastawki drewnianej wymaga doświadczenia i znajomości tematu, podkreślają fachowcy. Co innego postawić drewnianą ścianę na wolnym powietrzu, co innego w warunkach stałego oddziaływania wody.
Zwierzęta lasu   Wojciech Sobociński 19
Powszechny dostęp do komputerów, a przede wszystkim fascynacja od najmłodszych lat grami komputerowymi, całkowicie zmieniły świat wielu współczesnych dzieci. Dotarcie z wiedzą przyrodniczą do wpatrzonego w monitor przysłowiowego Jasia staje się coraz trudniejsze. A przecież wiadomo, że czego Jaś się nie nauczy, tego Jan umieć nie będzie.
Z wydawnictw   Wojciech Sobociński 19
Zwierzęta lasu Nadleśnictwo Wejherowo 2006
Uczyć poprzez zabawę   Magdalena Apostołowicz 20
Rozmawiamy z Marzeną Wysocką z Nadleśnictwa Wejherowo, specjalistką służby leśnej ds. edukacji w LKP Lasy Oliwsko–Darżlubskie.
eLAS dla wszystkich    22
Dobiegają końca prace nad udostępnieniem leśniczym map numerycznych za pomocą serwera Leśnej Mapy numerycznej eLAS.
Rynek drzewny   Szymon Jastrzębowski 23
Prześwietliliśmy branżę; Ekspansja ukraińskiej stolarki; Wobec lasów tropikalnych; Kokosów z tego nie będzie; Prywatne dla siebie
Suzuki Grand Vitara   Mieczysław Teer 24
Jesienią ubiegłego roku na polskim rynku pojawiła się najnowsza wersja modelu Grand Vitara, samochodu znanego na naszym rynku od 1998 roku i cieszącego się niezłą opinią u użytkowników. Model, którym miałem możliwość pojeździć, został solidnie zmodyfikowany.
Porady prawne   Magdalena Apostołowicz 25
Jakiś czas temu przejąłem obowiązki administratora SILP w nadleśnictwie. Czy w związku z tym należy mi się jakieś dodatkowe wynagrodzenie? Jeśli tak, to w jakiej wysokości? I czy wynika to z przepisów ustawy,czy też zależy od woli i uznania szefa, bo gdzieś o tym czytałem, ale nie wiem, czy to nadal obowiązuje? Dodam, że dotąd nie otrzymałem takiego wynagrodzenia, a koledzy w innych nadleśnictwach stale je otrzymują.Proszę też o podanie wszystkich wymagań kwalifikacyjnych dla administratorów.
Nieznana karta z dziejów bartnictwa   Wojciech Sobociński 26
Ostatnia wzmianka
o czynnych barciach i bartnikach w Puszczy Osieckiej pochodzi z 1862 roku. Fakt ten pozwala
zaliczyć ją do lasów, w których bartnictwo zachowało się najdłużej w kraju.
Bolesław Tomaszczyk (1947-2006)   Nadleśnictwa Miastko Pracownicy 27
Urodził się 19 października 1947 r. w miejscowości Wierzbie na Opolszczyźnie. W 1967 r. został absolwentem Technikum Leśnego w Tułowicach. Tytuł magistra inżyniera leśnictwa uzyskał w roku 1972, kończąc studia na Wydziale Leśnym w Wyższej Szkole Rolniczej w Krakowie.
Wirtualny Kordelas 2005 dla Krokjaka   Redakcja 27
Pod koniec ub. roku leśni internauci przyznali Wirtualny Kordelas (wyróżnienie przyznawane osobom, które w znaczący sposób zaznaczyły swoją obecność na Liście Dyskusyjnej Leśników) – Wojtkowi Winklerowi – Krokjakowi.
Z żałobnej karty    27
Bolesław Tomaszczyk (1947–2006)
Las w moim obiektywie - Artur Tabor   Wojciech Sobociński 28
Jednym z najbardziej pasjonujących działów fotografii przyrodniczej jest fotografowanie dzikich zwierząt. W całym kraju setki, a może już tysiące osób, celują w nie różnej długości obiektywami. Jednak naprawdę udanymi zdjęciami mogą pochwalić się nieliczni.
Plan rzecz święta   Dariusz Graszka-Petrykowski 30
Jak doskonale wszystkim wiadomo, wyższość centralnie sterowanej gospodarki socjalistycznej nad dziką gospodarką wolnorynkową polegała na tym, żez była to gospodarka planowa. Wszystkiego produkowano tyle, ile trzeba – wiedziano, ile potrzeba bochenków chleba, więc kazano młynarzom wyprodukować tyle a tyle mąki, fabryce samochodów – tyle a tyle ciężarówek do owej mąki przewiezienia, te zaś spalają tyle i tyle paliwa, więc już wiemy ile sprowadzić ropy...
Las Polski - numer 7/2006
Polecamy