NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 6/2006
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Informacje    4
Nowe zasady?; Nowy rekord Polski; Ustawa na finiszu; Szkolenie doradców zalesieniowych; Wyścigi psich zaprzęgów i zawody drwali; Strzelony orlik; Na tropie wilka; Nie górą, to dołem
Listy do Lasu Polskiego    9
Niezręczne refleksje
Wilk a sprawa polska   Dariusz Graszka-Petrykowski, Przemysław Miller 10
Wilk objęty całkowitą ochroną słono kosztuje podatnika. A społeczeństwo, niegdyś bardzo przychylnie nastawione do wilków, nie akceptuje już wzrostu populacji tego gatunku. Coraz mocniejsze są także głosy, że niezbędne jest prowadzenie jego odstrzału.
W prasie   Redakcja 13
Wilki znów wróciły!; Otoczeni przez wilki; Rejestrator leśny kością niezgody; Lasy i drogi bez przetargów
Z zagranicy   Arkadiusz Seliga 15
Niemcom grożą kary finansowe; Austriacki Program Leśny; Kłopoty z wiewiórką szarą
Nadleśnictwo Bircza   Dariusz Graszka-Petrykowski 16
LKP Lasy Birczańskie jest jedynym leśnym kompleksem promocyjnym w Polsce obejmującym tylko jedno nadleśnictwo. O walorach przyrodniczych tego terenu niech świadczy fakt, że jeszcze w latach 90. chciano powołać na tym obszarze Turnicki Park Narodowy.
Wilcze prawo   Dariusz Graszka-Petrykowski 18
O wilkach, redukcji liczebności jelenia i pracy w łowiectwie rozmawiamy z Józefem Czwerynko – leśniczym ds. łowiectwa w Nadleśnictwie Bircza.
Z zagranicy   Arkadiusz Seliga 19
Imprezy w Bawarskich Lasach Państwowych; CEPF o unijnym planie leśnym; Fińskie inwestycje przemysłu drzewnego.
O odnowieniu naturalnym w Puszczy   Ryszard Grzywiński 20
W puszczańskich nadleśnictwach prowadzone są systematyczne nasadzenia dębu, w następstwie przebudowy jednorodnych drzewostanów brzozowo-grabowo-świerkowych. W coraz większym stopniu wykorzystuje się też spontanicznie powstae naturalne naloty gatunków drzewiastych.
Zastanawiamy się nad zastawką (1)   Rafał Zubkowicz 22
Na przełomie zimy i wiosny może się wydawać, że ilość wody w środowisku jest wystarczająca, a miejscami wręcz zbyt duża. Rozmiękłe drogi, zalane olsy i śródleśne łąki. Dobrze wiemy, że tak nie będzie przez cały rok. Może warto z tego wiosennego nadmiaru co nieco zachomikować?
Rynek drzewny   Szymon Jastrzębowski 23
Przecieranie pieniędzy; Znów ożyło; Zagraniczne rynki kuszą; Pensje w milionach
Fiat Panda 4x4   Mieczysław Teer 24
Pod ogromnym sukcesie jakim, było uzyskanie przez Fiata Pandę tytułu Car of the Years (nie wspominając o kilkunastu innych nagrodach), producent nie zasypiał gruszek w popiele i – idąc za ciosem – wprowadził w październiku 2004 roku Pandę z napędem na cztery koła. Jest to jedyne na polskim rynku auto 4x4 w segmencie A.
Porady prawne   Magdalena Apostołowicz 25
Nie wybieram się nigdzie na wakacje, w związku z tym nie chcę i nie mam potrzeby wykorzystania od razu całego urlopu wypoczynkowego. Tym bardziej, że trzeba wtedy przekazywać leśnictwo zastępcy i dużo z tym ceregieli.
Sporty leśników   Dariusz Graszka-Petrykowski, Tadeusz Pasternak, Grażyna Wolska 26
Puchar dla Nadleśnictwa Podanin; Strzeleckie Mistrzostwa Polski
Straży Leśnej; Piastowie w biegu
Z wydawnictw   MaMa 29
ROK W PUSZCZY Scenariusz i reżyseria: Tomasz Ogrodowczyk, zdjęcia i realizacja: Tomasz i Michał Ogrodowczyk ORWLP w Bedoniu 2005 Czas trwania 34`05`
Las Polski - numer 6/2006
Polecamy