Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 15-16/2010

Prześwietlić nasiona | 2

Rentgenowskie metody oceny nasion znajdują coraz szersze zastosowanie w praktyce leśnej. Istotą tych testów jest prześwietlanie nasion tzw. miękkimi promieniami X, które są zatrzymywane przez zwarte lub nasycone substancją kontrastową tkanki, a częściowo lub całkowicie przepuszczalne przez tkanki luźne oraz puste przestrzenie.

Informacje | 4

II Forum Współczesnych Metod Pielęgnacji Drzew – Jak ciąć z głową?; Klęski żywiołowe w lasach – Gotowość jest niezbędna; Konkurs Mój las – Nagrody rozdane!; RDLP w Poznaniu – X Konkurs Prac Pielęgnacyjnych; I Rajd Leśnego TPL w Szczecinku – Z mapą po poligonie; Spotkanie strażników leśnych – Strzelanie i nie tylko

Swojska egzotyka | 8

Modrzew europejski w procesie certyfikacji FSC w Nadleśnictwie Borki na Mazurach został potraktowany jako gatunek obcy. Audytorzy zalecili wycofanie go ze stosowania na uprawach. Rodzimy, obcy czy egzotyczny – czy tą wątpliwość rozstrzyga naturalna granica zasięgu?

Nauka kosztuje | 10

Powstał w 1930 r. jako Zakład Doświadczalny Lasów Państwowych, gdyż tylko Lasy były w stanie powołać jednostkę badawczą. Przez 80 lat kilkakrotnie zmienił przynależność organizacyjną, ale wciąż pozostaje w ścisłej zależności od Lasów Państwowych.

Radio Erewań | 11

Musimy wyjaśnić nieścisłości, jakie pojawiły się w krótkiej notce zamieszczonej w Lesie Polskim nr 11/2010. Jesteśmy to winni i naszym Czytelnikom, i leśnikom z Nadleśnictwa Osusznica. Wszystko przez to, że nie zweryfikowaliśmy sensacyjnie brzmiących informacji prasowych.

Nie umniejszą roli leśnictwa | 12

Najważniejszy dokument leśny wszedł w fazę konsultacji społecznych. Głos leśników ma być bardzo mocny, a w konsekwencji widoczny w projekcie założeń. O projektach zmian do Ustawy o lasach mówi Janusz Zaleski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska.

W kontenerach czy nie? | 14

Dni szkółkarskie w Dobrzejewicach stały się dobrą okazją do wymiany poglądów odnośnie przyszłości szkółek kontenerowych. A ta, mimo rozwoju, pozostaje niepewna.

Las w moim obiektywie | 17

Pochylony nad pniem, skupiony na wyliczeniach, czy też zwyczajnie spoglądający w las. Czasem ma nogi dwie; czasem zaskakuje ośmioma. Niekiedy nawet go nie widać. Są chwile, gdy musi wypoczywać, znużony porannym słońcem.

Praktyczne DNA | 18

Przyjęło się uważać, że genetyka to domena aseptycznych laboratoriów, nie mająca wiele wspólnego z praktycznym leśnictwem. Jak pokazało seminarium zorganizowane przez IBL, genetyka odpowiada dziś na ważne pytania stawiane przez leśników-praktyków.

Zamiast świerka | 20

Drzewostany świerkowe w Górach Stołowych przestają istnieć. W ich miejsce pracownicy Parku wprowadzają jodłę i buka, dążąc do odtworzenia niegdysiejszych naturalnych drzewostanów. Dzięki pomocy z zewnątrz praca trwa.

System PlantVital | 22

Pogarszanie się stanu zdrowotnego świerków w europejskich rejonach górskich określane jest obecnie mianem klęski ekologicznej, będącej efektem występowania tzw. choroby spiralnej. Drzewostany te wymagają przebudowy, poprzedzonej dokładną oceną nowego materiału sadzeniowego.

Znak firmowy polskości | 24

Morze atramentu wypisano na temat roli lasu, jaką pełnił w czasie wojen i powstań. Niewiele dotąd opublikowano na temat patriotycznego przesłania lasu w nowych realiach cywilizacyjnych i społecznych. Dziś i w przyszłości.

W świętym gaju | 27

Polscy turyści odwiedzający Wileńszczyznę koncentrują swoją uwagę na pamiątkach historii i miejscach ważnych dla naszej kultury. Warto pamiętać również o opiewanej przez romantycznych poetów przyrodzie. Za sprawą pomysłowych leśników reliktem legendarnych litewskich puszcz, stanowiącym nietypową atrakcję turystyczną, jest Dąbrowa Duksztańska.

Nasz, choć gminy | 28

Choć należy do gminy, nadal pozostaje bardziej ich, mieszkańców podkarpackiej wsi Równe. Ma długą i bogatą historię, która ukazuje, jaką rolę pełni las w funkcjonowaniu lokalnej społeczności.

Pasjonaci lasów i gór | 30

Swoje leśne tradycje wiodą z Wielkopolski. Na stałe jednak związali się z górami, pracując w Karpatach Wschodnich, a po wojnie – w Małopolsce. Leśną tradycją kontynuują co najmniej przez pięć pokoleń.

Cisy prywatne | 32

Czy prywatnemu właścicielowi zależy na realizowaniu ochrony przyrody w swoim lesie? Jakie ma do tego środki? I czy dbałość o cenne elementy przyrody ma się odbywać wyłącznie jego kosztem? Spójrzmy na przykład stowarzyszenia leśnego z Bukowska, które ma na swoim terenie kilkaset cisów.

Z wydawnictw | 33

Inwazyjne gatunki roślin ekosystemów mokradłowych Polski. Zygmunt Dajdok, Paweł Pawlaczyk (red.). Klub Przyrodników 2009, s. 168

Przydatne i darmowe | 34

Na dość zaawansowane analizy NMT pozwala bezpłatne oprogramowanie GIS, które dla podstawowych potrzeb, jakie mogą pojawić się w nadleśnictwach, niejednokrotnie wystarcza.

Europejskie olbrzymy | 36

Począwszy od czerwca 2008 r. przez okrągłe dwa lata mieliśmy przyjemność prezentować Czytelnikom Lasu Polskiego sylwetki najsłynniejszych i najciekawszych drzew pomnikowych rosnących na terenie Polski. Ale nie tylko nasz kraj obfituje w słynne drzewa.

Z gwizdem przez las | 39

Służyła nie tylko do wywozu pozyskanego drewna, woziła także piryt z kopalni w Rudkach oraz okolicznych mieszkańców. Funkcjonowała również jako ruchoma platforma strzelecka i środek przewozu kontrabandy do okupowanej stolicy. Niestety, została zapomniana.

Brakarskie paradoksy i ciekawostki | 42

Czy istnieją gatunki drzew o bezsęcznym drewnie? Czy brewki rzeczywiście występują tylko u liściastych, a róże na drzewach o grubej korowinie? Jak duży może być chodnik owadzi, a na ile wyjątkowa, pod względem kształtu, może być fałszywa twardziel?

Z zagranicy | 44

Niemcy. Uspołecznienie lasów państwowych poprzez... prywatyzację; Finlandia. 15% Finów jest właścicielami lasów; Meklemburgia-Pomorze Przednie, Niemcy. Zwiększanie udziału dębu w strukturze gatunkowej; Szwecja. Wycofywanie środków chemicznych z leśnictwa; Stany Zjednoczone. Subwencje na ochronę lasów prywatnych

Rynek drzewny | 45

Niemcy. Niemieckie tartaki w rosyjskie ręce; Kanada. Zgoda między ekologami a przemysłem; Europejska tarcica. Odbicie od dna; Przetargi. Prawie całe drewno sprzedane

Gamoń w zielonym mundurze | 46

Jestem fanem (po polsku wielbicielem) twórczości Andrzeja Mularczyka. To znakomity pisarz i rewelacyjny scenarzysta. Ostatnie jednak dzieło zdaje się zaświadczać, że albo autor scenariusza miał gorsze dni, albo reżyser był na musiku, aby wykazać się inwencją godną tytułowej bohaterki.